Sofia University

Introduction

Read the Official Description

Историја на Софискиот универзитет

Софискиот универзитет има се изградени врз основа на трансформација, transpersonal образование од 1975 година. Софија е променет и прерасна во свое време како универзитет и поттикнува своите студенти да го стори истото. Ве покануваме да ги погледнеме подлабоко во нашите истакнати минатото за да дознаете повеќе за нашите првиот стапалки како училиште.

Трансформативниот Transpersonal Образование Од 1975 година

Софискиот универзитет, порано Transpersonal Институт за психологија, е основана во 1975 година од страна на д-р Роберт Фрагер како одговор на растечката потреба за промена во педагогијата на високото образование. Како што дипломирал на Харвард, Фрагер не доживеале од прва рака на конвенционалниот пристап кон проучувањето на психологијата и го најде тоа да биде во недостаток и често фрагментирана.

Особено, д-р Образовни идеален Фрагер змејови е назад со античкиот грчки систем кој се одржа на верувањето дека образованието треба да се земат предвид сите аспекти на човечкото искуство. Со овој идеал на ум, тој е утврдено да се создаде Факултетот за психологија, кој целосно ќе се подготват психолози за да се разбере природата на човекот од еден пристап кој ги надминува патолошки и опфаќа целото човечко суштество, во контекстот на културата, физичко здравје, менталното здравје, и духовно здравје. Денес, на универзитетот во Софија продолжува да додадете нови програми за да се прошири својот фокус со примена transpersonal вредности за истражување, образование, технологија и инжинерство.

Што е transpersonal?

Су долго време истражуваше границите на психологијата и духовност за доброто на човештвото и на одржливоста на планетата.

Transpersonal психологија е психологија полно работно спектар која ги проучува континуум на човечкото искуство и однесување кои се движат од тешка дисфункција, ментална и емоционална болест на едниот крај, за тоа што се смета за "нормална", здраво однесување на другиот крај и различен степен на нормално и неадаптираност помеѓу - и потоа да оди подалеку од тоа, со додавање еден сериозен научен интерес во непосредна и трансцедентен димензии на човековото искуство: исклучителни човечка функционирање, искуства, перформанси и достигнувања, вистински гениј, природата и значењето на длабоко религиозни и мистични искуства, не-обичен состојби на свест, и како да се поттикне на исполнување на нашите највисоки потенцијали како човечки суштества.

Transpersonal психолози работат во дисциплини и да се подготви за увид од не само на различни области на психологијата, но исто така и на науки на познанието, свеста, и паранормални; филозофија; социјалната и културната теорија; составен здравствени теории и практики; поезија, литература и уметност; и, во светот духовна мудрост и традиции.

Transpersonal Пионери

Марија Calkins

Марија Calkins беше првата жена претседател на Американската психолошка асоцијација и бил одбиен нејзиниот докторат од Универзитетот Харвард, бидејќи на својот род. Овие два настани помогна да го отвори патот за идни жени психолози и се тресат на родови препреки во психологијата.

Aldous Huxley

Aldous Huxley, еден од најголемите современи мислители, филозофи и социјални коментатори на 20 век, често е поздравена како инспиративна фигура на човечкиот потенцијал движење и понатамошниот развој на transpersonal психологија.

Абрахам Маслоу

Абрахам Маслоу е еден од основачите на хуманистичката психологија и transpersonal психологија. Тој верува дека точно и остварлива теорија на личноста мора да вклучува не само во длабочините, но, исто така, на височините дека секој поединец е способен за постигнување.

Вилијам Џејмс

За Вилијам Џејмс, психологијата бил поврзан со биологија од една страна и од друга филозофија; тоа се обрати на сите области на човечкото искуство. Џејмс помогна воведе психологија во Соединетите Американски Држави, наставата на првиот курс и во воспоставувањето на првата лабораторија.

Карл Јунг

Карл Јунг е еден од најважните, најсложен и најконтроверзните психолошки теоретичари. Јунговите психологија се фокусира на воспоставување и негување на односите меѓу свесното и несвесното процеси.

Карл Роџерс

Карл Роџерс бил основач на хуманистичката психологија чии придонеси продолжи да одекнува низ целата област. Својата теорија и практика се префрли на авторитарни парадигма на терапевт предводена психотерапија кон практиката на клиент-центрирани.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Гледа Online BAs » Гледа Health PhDs » Гледа PhD »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор на уметноста во transpersonal психологија (на кампусот)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Palo Alto

Мајстор на уметноста во Transpersonal психологија (MATP) степен Софискиот универзитет е на две-годишна на кампусот програма создадена за да ви овозможи да се вклучат во вашиот личен развој, додека се подготвува за докторски студии на ниво и професионални апликации на transpersonal практики и принципи. [+]

На кампусот програма

Мајстор на уметноста во Transpersonal психологија (MATP) степен Софискиот универзитет е на две-годишна на кампусот програма создадена за да ви овозможи да се вклучат во вашиот личен развој, додека се подготвува за докторски студии на ниво и професионални апликации на transpersonal практики и принципи. Ако сте само-мотивирани ученик кој се справува со предизвиците на нашето време и се обидува да се направи позитивни промени во светот, оваа програма е за вас. Трансформативниот учење е основа на програмата, и на нашите дипломци да послужи како агенти за промена, исцелители, и transpersonal научници. Овој трансформиран програмата се учи од водечки факултет во transpersonal психологија кои служат како ментори и водичи како во училницата и поставувањата истражување. Нашиот факултет објавува во различни области на истрага вклучувајќи исклучителни човечки искуства, свеста студии, креативност, компаративни религии и интерфејсот на културни студии и transpersonal психологија. Нашиот специфичен баланс на научното истражување, искуствено учење и професионален развој служи за да ви помогне во изнаоѓање начини да се земе трансформационните концепти и практики во светот за да ги промовираат социјалните промени и исцелување во различни поставувања.... [-]


Мајстор на уметноста во советување психологија

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 2 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Palo Alto + 1 more

Мајсторите на Софија во Клиничка психологија програма ги исполнува образовните и пред-степен барања на клиничката обука и за лиценциран бракот и семејството терапевти (LMFT) и Лиценцирано професионален Клинички Советници (LPCC), како што е утврдено од страна на Калифорнија одбор на однесувањето науки. [+]

Со еден мајстор во советување психологија на универзитетот во Софија, ќе имаат образование и пред-степен обука да ги извршуваат licensure како клиничар вешти во целото лице пристапи кон здравјето и лекувањето. Покрај тоа, ќе научат да се грижат за вашиот сопствен раст и благосостојба во поддршка, за соработка атмосфера.

Програма Определување

Во прилог на обезбедување клинички барања за обука на образовниот и пред-степен за двете лиценциран бракот и семејството терапевти (LMFT) и Лиценцирано професионален Клинички Советници (LPCC), MACP програма Софискиот универзитет нуди:... [-]


MSc

господар на компјутерски науки

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Palo Alto

Магистер на науки по компјутерски науки на Софискиот Универзитет им нуди на студентите со широк позадина во развој на софтвер и други основни дисциплини на компјутерските науки. Таа, исто така дава можност на студентите да го продолжат своето знаење во основни и применети теми. [+]

Господар на компјутерски науки

Магистер на науки по компјутерски науки на Софискиот Универзитет им нуди на студентите со широк позадина во развој на софтвер и други основни дисциплини на компјутерските науки. Таа, исто така дава можност на студентите да го продолжат своето знаење во основни и применети теми. Наоѓа во Пало Алто, во срцето на Силиконската долина само неколку минути оддалеченост од врвни компании како Google, Apple, HP и Фејсбук им нуди на студентите со животната средина богата со можности.... [-]


Videos

Sofia 40 Years History

The Transpersonal Worldview - Sofia University USA