Southeastern Oklahoma State University

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Мисија

Југоисточна Оклахома Државниот универзитет обезбедува животната средина на академски совршеност која им овозможува на студентите да се постигне највисок потенцијал. По тоа што имаат личен пристап до одлична наставата, предизвикувачки академски програми и дополнителни искуства, студентите ќе се развие вештини и навики кои промовираат вредности за кариерата на подготовка, одговорно граѓанство и доживотно учење.

Опсег & Функција На голем акцент во Југоисточна продолжува да биде квалитетно образование додипломски. Универзитетот нуди низа на програми бакалауреат ниво, кои ги подготви студентите за промени во општеството. Покрај тоа, програмите ниво избраните дипломиран се предвидени да им служи на потребите на регионот.

Во исполнувањето на својата мисија, Југоисточна поттикнува културни можности на регионот, економски раст, квалитетот на животната средина, научни и технолошки напредок, како и социјални и лични благосостојба.

Во согласност со мисијата на Југоисточна и регионален фокус на Универзитетот се фокусира на постигнување на следните цели: За студентите Југоисточна ќе:

Обезбеди можност да се успее со предизвици, ученик во центарот на академската средина. Нудат додипломски основа во либерални уметности и науки, со акцент на интегрирањето на критичко размислување, комуникациски вештини и соодветни технолошки апликации во наставните програми во сите дисциплини. Се обезбеди општо образование програма која запознава студентите со главните области на науката. Обезбедување на стручни, академски и кариера ориентирани додипломски и постдипломски програми за да ги задоволи променливите потреби на пазарот на трудот. Обезбеди средина за не-академски искуства кои го поттикнува развојот на личноста, општествениот живот и државјанство. Презентираат систем на управување која обезбедува релевантни информации и, ако е потребно, вклучува учениците во процесот на донесување одлуки. Активно да регрутираат традиционално се недоволно застапени на студентите и програми нудат стипендија за да привлече студенти од различни социо-економски и академско ниво.

На факултет и кадар Југоисточна ќе:

Обезбедување на можности за професионален развој. Користете оценување за да се подобри учењето на студентите и ефективна настава. Се придржуваат кон добро дефинирани организациски структури, политики и процедури. Се прилагодат на менување на животната средина на високото образование. Администрирање на системот на заеднички управување која обезбедува сигурен информации за изборни единици на институцијата. Негува универзитетската заедница одговора на потребите на различни популација.

За регионот на Југоисточна ќе:

Обезбеди обука на работното место за едукатори и други професионалци кои се потребни за да се направи Југоисточна конкурентни во домашни и светски пазари. Продолжи својата историска подготовка на квалитетни едукатори за Оклахома. Обезбедат напредни постдипломски студии и истражување во областите од посебен сила и потребата за регионот и државата Оклахома. Обезбедување на можности за глобална свест. Сподели со луѓе, академски и технолошки ресурси со училиштата, индустрии, и државните агенции преку економски развој, партнерства и теренски активности. Служат како културни, уметнички, и Информативен центар.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Part time MBAs » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор на уметноста во клинички ментално здравје советување

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Oklahoma City

Програмата за советник за образование во Југоисточна подготвува советување професионалци за работа во различни клинички поставувања за ментално здравје. Примери за такви поставувања вклучуваат центри за ментално здравје, програми за образовна помош (ЕАПС), болнички психијатриски установи, злоупотреба на супстанции третман центри, интердисциплинарна здравствена третман ментална, САД Одделот за ветерански работи (VA) болници и амбуланти, воени бази, поправните установи , бизнис или индустрија поставувања, универзитетски центри за советување, или во приватниот / независна пракса. [+]

Програмата за советник за образование во Југоисточна подготвува советување професионалци за работа во различни клинички поставувања за ментално здравје. Примери за такви поставувања вклучуваат центри за ментално здравје, програми за образовна помош (ЕАПС), болнички психијатриски установи, злоупотреба на супстанции третман центри, интердисциплинарна здравствена третман ментална, САД Одделот за ветерански работи (VA) болници и амбуланти, воени бази, поправните установи , бизнис или индустрија поставувања, универзитетски центри за советување, или во приватниот / независна пракса.... [-]


MSc

Господар на науката во спортот студии и атлетски администрација

Студии врз за студентски град Целосна 33 часа September 2019 Соединети Американски Држави Oklahoma City

Магистер на науки во спорт студии и Атлетик Admin¬istration обезбедува силна основа во методика на истражување, спорт администрација, менаџмент и финансии. Преку квалитетот на наставата и образовни искуства, дипломираните студенти на оваа програма ќе бидат во можност да се преселат во позициите во атлетски администрација; капацитети за управување; спортски настан планирање; и тренерот. [+]

Магистер на науки во спорт студии и Атлетик Admin¬istration обезбедува силна основа во методика на истражување, спорт администрација, менаџмент и финансии. Преку квалитетот на наставата и образовни искуства, дипломираните студенти на оваа програма ќе бидат во можност да се преселат во позициите во атлетски администрација; капацитети за управување; спортски настан планирање; и тренерот.... [-]


Master

господар на технологија во биологијата

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Oklahoma City

Целта на мајстор на технологија степен е да се подготват дипломците за успешна работа и напредок во науката и технологијата полиња кои придонесуваат за економската благосостојба на југоисточна Оклахома. [+]

Целта на мајстор на технологија степен е да се подготват дипломците за успешна работа и напредок во науката и технологијата полиња кои придонесуваат за економската благосостојба на југоисточна Оклахома. На програмата се развива на база на знаење преку три основни курсеви и дава можност за специјализација. Кандидатите кои ќе имаат корист од оваа програма, вклучуваат:

Локалните бакалауреат дипломирани студенти од Факултетот за уметности и науки, кои сакаат да се добие магистратура. Лицата вработени во бизнис / индустрија кои сакаат да се развие и да ги прошират своите технолошки и решавање на проблемите способности. Наставниците во областа на науката, технологијата и математика кои сакаат да се подготват за работа во индустријата, развој на нови технологија вештини за работа, или да напредува во областа на науката и образованието Луѓе во регионот кои сакаат напреден степен за самозадоволување или позиција напредок. Приемот на барањата ... [-]

Videos

'Seize Your Opportunity' at Southeastern Oklahoma State University

Michele Hornbeak SE Student Activities

Henry G. Bennett Memorial Library at Southeastern's 'Shake It Off' Video