St. Mary's University

Introduction

Read the Official Description

Кои сме ние Универзитетот Сент Мери, Како Католичката Marianist Универзитетот, Го поттикнува создавањето на луѓето во верата и едуцира лидери за општото добро преку заедница, интегриран либерални уметности и професионално образование и академски совршеност.

Основана во 1852 година од страна на Marianist браќа и свештеници, Света Марија е првата институција за високо образование во Сан Антонио, а најстариот католички универзитет во Тексас и на Југозапад. Лични внимание и моќен академски програми се направени Света Марија национално признаен либерални уметности институција.

Универзитетот обезбедува Католичката образование искуство која евоцира академски совршеност додека интегрирање либерални студии, професионална подготовка и етичка посветеност. Со полно работно време факултет членови Света Марија, од кои 94 проценти се доктори на науки или терминал степени во нивните полиња, се посветени на успехот на студентот во и надвор од училницата. Света Марија нуди 75 програми, вклучувајќи и две докторски и две закон програми. Со разновидна студентска популација од околу 3.800 од сите вери и позадини, на студент / факултет сооднос на 12-во-1 дозволи мали класи и ја промовира активно учење.

Универзитетот Св Марија обезбедува висок квалитет на образование со наставна програма која ја нагласува користење на знаењето да се направи разлика. Со вредности вкоренети во почит, искреност, слушање и работат кон заемно корисни цели, нашите заеднички заедница се подготвува дипломирани Света Марија да водат нивните организации со интегритет и сочувство. "

Иновативни програми, исклучителни резултати

  • Именуван меѓу нацијата "Најдобар бизнис школи" од Принстон Преглед за МБА и "Топ Факултетот" со рангирање на # 25 на нацијата за видео играта дизајн. - Ранг # 21 за регионални универзитети на Запад САД и Светот Вести Извештај. - Признаен како еден од "Топ колеџ на Америка" за враќање на инвестицијата од страна на Форбс. - Ранг # 20 на нацијата за универзитети господар, кои придонесуваат за јавно добро од страна на Вашингтон месечно.

Специјализирана за акредитација

  • Greehey МБА: Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис (AACSB) - Советување и социјалните услуги: Советот за акредитација на советување и сродни образовни програми (CACREP) - Образование: Државниот одбор Тексас за Едукатор сертификација - Инжинерство: Инженеринг на акредитација на Комисијата од ABET
This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

господар во католичко училиште раководство

Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Мајстор на уметноста во католичко училиште Лидерство при Универзитетот Св Марија комбинира основите на општата администрација образование со посебен концепти и вештини потребни за ефективно лидерство во Католичката образование. [+]

На Мајстор на уметноста во католичко училиште Лидерство на Универзитетот Св Марија комбинира основите на општата администрација образование со посебен концепти и вештини потребни за ефективно лидерство во Католичката образование. Звучи теоретски и поле-базирана на искуства ќе бидат обезбедени. Католичката песна исто така обезбедува посебна серија на студии за подготовка на наставниците за нивната улога во католички училишта. Католичката Училиште Лидерство програма ги исполнува државата Тексас стандарди.... [-]


господар во образованието лидерство

Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Мајстор на уметноста во едукативен лидерство е комбинација на основите на општата администрација образование со посебен концепти и вештини потребни за ефективно лидерство во системите на јавен и приватен училиште. Звучи теоретски и поле-базирана на искуства ќе бидат обезбедени. [+]

На мајстор на уметноста во едукативен лидерство комбинира основите на општата администрација образование со посебен концепти и вештини потребни за ефективно лидерство во јавниот и приватниот системи училиште. Звучи теоретски и поле-базирана на искуства ќе бидат обезбедени.

На Образовни мајстори Лидерство програма на Универзитетот Св Марија е 36-час, не-теза програма наменета за наставниците кои имаат аспирации да станат лидери на тимови, ментор на наставниците, оддел столици, координатори наставни или администраторите. Оваа програма обезбедува одличен пат за прва и втора година на наставниците да се развие професионална експертиза и да се исполнат континуирано професионално образование (CPE) часа, додека се дел од заедницата на едукатори посветени на професионални вештини. Ако сте заинтересирани да се дел од специјалната програма која ја нагласува заедницата, услуги и квалитет, тогаш ве молиме контактирајте со нас. Ние би сакале да се слушне од вас!... [-]


господар на англиски јазик литература и јазик

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

На програмата доведува до степен мајстори на уметноста во англиска книжевност и јазик е многу флексибилна и служи на различни професионални и интелектуални цели. Студентите развиваат литература и јазичната способност и, покрај тоа, можат да изберат за поле специјалност. [+]

На програмата доведува до Мајстори на уметноста во англиска книжевност и јазик е многу флексибилен и служи на различни професионални и интелектуални цели. Студентите развиваат литература и јазичната способност и, покрај тоа, можат да изберат за поле специјалност. Програмата е посветена на важноста на читање со чувствителност и разбирање и на пишување јасно и концизно.

Компонента литература нуди сеопфатен поглед на книжевната богатство на англиски и американски традиции во рамките на глобалната критичката перспектива, воведување на учениците во меѓународната литература и тековната литературна критика. Компонента јазик обезбедува основа во областа на реториката, составот и педагогија, кои ги покриваат теорија, како и примената особено корисно за наставници и писатели. Компонентата за поле е дизајниран да се прошири области на концентрација на студентот преку развивање на позадина кои може да вклучуваат говор, комуникација студии или читање.... [-]


Магистер по клинички ментално здравје советување

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

Мајстор на уметноста во советување со специјализација во Клинички ментално здравје советување е 60 часовна семестар не-теза програма. [+]

На Мајстор на уметноста во советување со специјализација во Клинички ментално здравје советување е 60 часовна семестар не-теза програма.

Мисија

Преку квалитет во образованието, мисијата на Одделот за советување и социјалните услуги е да се подготват дипломците на степен на Клинички ментално здравје советување господар да работат како професионални советници кои се во состојба да се интегрираат Marianist вредности поврзани со промовирањето на правдата, мирот и човековото достоинство, како тие служат во повеќе плуралистички, се менува, и глобално општество.... [-]


Магистер по меѓународни односи

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

Мајсторот на уметностите програма меѓународни односи служи како информација складиште за настани меѓународните односи и нивните импликации во денешниот свет. Интегрирање дисциплини на политички науки, историја, антропологија, меѓународното право, социологија, и географски, мајстор на уметноста во меѓународни односи им нуди на студентите со интердисциплинарни образование потребни за подобро разбирање на комплицираната природа на глобалните прашања и настани. [+]

На Господарот на програмата уметности меѓународни односи служи како информација складиште за настани меѓународните односи и нивните импликации во денешниот свет. Интегрирање дисциплини на политички науки, историја, антропологија, меѓународното право, социологија, и географски, мајстор на уметноста во меѓународни односи им нуди на студентите со интердисциплинарни образование потребни за подобро разбирање на комплицираната природа на глобалните прашања и настани.... [-]


Магистер по теологија

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Мајстори на уметноста во Теологијата на Света Марија е академски ригорозни. Тој поучува студенти во внимателното читање на теолошки текстови и документи црква, важноста на историски и филозофски влијанија на текстуалната интерпретација, како и користењето на основните истражувачки алатки. [+]

Од 1959 година, Одделението теологија на Универзитетот Св Марија подготви лежеше на мажите и жените, како и членовите на верските заедници да им служи на Католичката црква во југозападниот регион. Од тоа време, нашите студенти се качил на да учат во католички парохиски и средните училишта, за работа во парохијата и епархиски административни позиции, и да служи како катехетски лидери. Други се качил на за преземање на докторски работа и потоа ги учат во колеџи и универзитети. Без разлика на нивниот интерес, за повеќе од 50 години студентите се соочуваат програма посветена на традиционалните Marianist вредности на важноста на богословско образование, слуга раководство, и на христијанската црква заедници кои живеат и растат во семејство дух.... [-]


мајстор во комуникација студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

Во светот во кој комуникација е од централно значење за човечкото настојување, мајстор на уметноста во Порака студии програма се поврзува студентите на големи можности. Нашите дипломирани студенти, кои заработуваат магистрирал во комуникација, уживајте во успехот во голем број на комуникација професии и полиња, од дигитални медиуми производство на односи со јавноста за организациски развој на комуникациска теорија. [+]

Во светот во кој комуникација е од централно значење за човечкото настојување, на Мајстор на уметноста во Порака студии се поврзува студентите на големи можности. Нашите дипломирани студенти, кои заработуваат магистрирал во комуникација, уживајте во успехот во голем број на комуникација професии и полиња, од дигитални медиуми производство на односи со јавноста за организациски развој на комуникациска теорија.... [-]


Мајстор во образованието

Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Мајсторот на уметностите во образованието е 36-час, не-теза програма со 18 часа во образованието и 18 часа на настава специјализација. Настава поле Концентрациите се достапни во компјутерски науки, англиска книжевност и јазик, политички науки и меѓународни односи. [+]

На Мајсторот на уметностите во образованието е 36-час, не-теза програма со 18 часа во образованието и 18 часа во настава специјализација. Настава поле Концентрациите се достапни во компјутерски науки, англиска книжевност и јазик, политички науки и меѓународни односи.

Неодамнешен дипломираат Св Mary'sThe Образование мајстори програма е наменета за наставниците кои бараат практично, интерактивна, професионално искуство на раст кој нагласува реалниот свет примена на сегашната теорија и најдобрите практики. Посебен акцент е ставен на проширување и збогатување на содржината на знаење, подобрување на настава во училница, и служи на потребите на повеќе различни студентска популација. Оваа програма ги луѓето со повеќеслојна и, на моменти, конфликтни перспективи заедно во побогат и покомплексен пребарување за она што е сигурен, вредно, и вистина. Кога таквите луѓе се собираат заедно, ние сме во состојба да се постигне една од највисоките цели на образованието - една заедница која го почитува секој поединец во неа.... [-]


MSc

господар во cybersecurity

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

Во одговор на тоа, Одделот за компјутерски науки при Универзитетот Св Богородица нуди магистерска програма која ќе им обезбеди на студентите со знаење, вештини и најдобри практики за тоа како да се следи, безбедна и заштита на организацијата сајбер средства. [+]

Сајбер закани се појавуваат повеќе од кога било во денешниот дигитален свет, и организациите се соочуваат со постојано престојуваат чекор понапред за да се избегне паѓа плен на cybercriminal напади.

Во одговор на тоа, Одделот за компјутерски науки при Универзитетот Св Богородица нуди магистерска програма која ќе им обезбеди на студентите со знаење, вештини и најдобри практики за тоа како да се следи, безбедна и заштита на организацијата сајбер средства.... [-]


Господар во индустриско инженерство

Студии врз за студентски град Целосна 2 години Соединети Американски Држави San Antonio

Магистер на науки во индустриски инженеринг програма е мешавина на основни инженерски знаења, техники на управување, управување со луѓе вештини, како и компјутерска технологија, интегриран со применета математика и статистика. [+]

На Магистер на науки во индустриски инженеринг Програмата е мешавина на основни инженерски знаења, техники на управување, управување со луѓе вештини, како и компјутерска технологија, интегриран со применета математика и статистика.

Фотографии на ученици во labThe индустриски инженер може да дизајн, имплементација, контрола и управување со комплексни системи на ефикасен начин.... [-]


господар во областа на инженерството системи за управување

Студии врз за студентски град Целосна 1 година Соединети Американски Држави San Antonio

Магистер на науки во управување со Инженеринг системи е интердисциплинарна, 30-семестар-часовна програма која се фокусира на области на менаџмент, индустриски инженеринг, системи на системи и однесувањето науки. [+]

На Магистер на науки во управување со Инженеринг на системи е интердисциплинарна, 30-семестар-часовна програма која се фокусира на области на менаџмент, индустриски инженеринг, системи на системи и однесувањето науки.

Кариера Опции

Дипломирани студенти на Магистер на науки во управување со Инженеринг системи се добро подготвени да ги извршуваат различни области, со диплома која нуди ефикасна комбинација на инженеринг, менаџмент и системи за размислување. ЕМС студентите се стекнуваат инженерски знаења и лидерски вештини за ефикасно управување со ресурси, технологија и персонал. Дипломирани студенти може да заврши или господар проект или теза. Прикажи ги шематски на две опции. Програмата е дизајнирана за да им обезбеди на денешните професионални со ригорозни интелектуална искуство дека е посветена на лидерство и академски совршеност.... [-]


господар во софтверското инженерство (онлајн само)

Он-лајн студии Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

Магистер по софтверско инженерство возови поединци за успешно дизајн, развој, имплементација, интеграција и одржување на софтвер и софтверски производи поврзани. Софтверското инженерство програма на Универзитетот Св Марија не се фокусира на обезбедување на студентите со голем репертоар на програмски вештини, кои потенцираат одреден јазик синтакса или семантички. [+]

На Магистер на науки во софтверското инженерство возови поединци успешно да дизајн, развој, имплементација, интеграција, и одржување на софтвер и софтверски поврзани со производи. Софтверското инженерство програма на Универзитетот Св Марија не се фокусира на обезбедување на студентите со голем репертоар на програмски вештини, кои потенцираат одреден јазик синтакса или семантички. Кодирање е само една фаза од животниот циклус на софтверот.... [-]


Компјутерски науки Степен

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

Одделот за компјутерски науки при Универзитетот Св Марија нуди програми господар 's степен со посебен фокус на процесот на развој на софтвер. На програми се наменети за учениците, професионалци и менаџери кои се заинтересирани за унапредување на нивната кариера од страна на стекнување знаења и вештини во проблеми и решенија за развој на практични софтверски системи. [+]

На Одделот за компјутерски науки при Универзитетот Св Богородица нуди програми господар 's степен со посебен фокус на процесот на развој на софтвер. На програми се наменети за учениците, професионалци и менаџери кои се заинтересирани за унапредување на нивната кариера од страна на стекнување знаења и вештини во проблеми и решенија за развој на практични софтверски системи.

Студентите се развие и продлабочи вештини за да се анализира, дизајн, имплементација и тестирање самостојна и вградени софтверски системи. На одделот нуди комбиниран Диплома за уметности / Наука и Магистер на науки во компјутерски науки, кој може да се заврши во што малку како пет години. Интензивна курс на студии, додипломски студенти може да започне постдипломски курс работа во текот на нивните високи година. Студентите исто така можат да ги извршуваат заеднички Магистер на науки во компјутерски науки и Juris докторски степен.... [-]


мајстор во електротехниката

Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Магистер на науки во електротехника програма на Универзитетот Сент Мери подготвува студентите за наградување кариера во областа на електрични и електронски инженеринг. [+]

На Магистер на науки во електротехника Engineerinе програма на Универзитетот Св Марија ги подготвува студентите за наградување кариера во областа на електрични и електронски инженеринг. Дипломирани студенти се здобијат со силна позадина во теоретски и применети принципите на анализа, дизајн и имплементација на електрични, електроника, и компјутерски контролирана системи.

програмата за електротехника нуди на студентите со флексибилна програма која ги интегрира новите случувања во областа на електрични и електронски инженеринг. Основната програма во електротехника се акредитирани од Одборот за акредитација за инженерство и технологија (ABET).... [-]


мајстор во компјутерски инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Магистер на науки во компјутерско инженерство програма се фокусира на основните принципи на дигитални компјутери дизајн. Овој степен подготвува студентите за високо технички позиции во области како што се компјутерски мрежи, комуникациски системи, интегрирани системи, фибер оптика, микропроцесори, роботиката, софтвер за дизајн, вградени системи, компјутерски архитектури, дигитални системи дизајн и електроника. [+]

Магистер на науки во компјутерско инженерство програма се фокусира на основните принципи на дигитални компјутери дизајн. Овој степен подготвува студентите за високо технички позиции во области како што се компјутерски мрежи, комуникациски системи, интегрирани системи, фибер оптика, микропроцесори, роботиката, софтвер за дизајн, вградени системи, компјутерски архитектури, дигитални системи дизајн и електроника.... [-]


мајстор во компјутерските информативни системи

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

Одделот за компјутерски науки при Универзитетот Св Марија нуди програми господар со посебен фокус на процесот на развој на софтвер. На програми се наменети за учениците, професионалци и менаџери кои се заинтересирани за унапредување на нивната кариера од страна на стекнување знаења и вештини во проблеми и решенија за развој на практични софтверски системи. [+]

Одделот за компјутерски науки при Универзитетот Св Марија нуди програми господар со посебен фокус на процесот на развој на софтвер. На програми се наменети за учениците, професионалци и менаџери кои се заинтересирани за унапредување на нивната кариера од страна на стекнување знаења и вештини во проблеми и решенија за развој на практични софтверски системи.

Студентите се развие и продлабочи вештини за да се анализира, дизајн, имплементација и тестирање самостојна и вградени софтверски системи. На одделот нуди комбиниран Диплома за уметности / Наука и Магистер на науки во компјутерски и информациони системи кои може да се заврши во што малку како пет години. Интензивна курс на студии, додипломски студенти може да започне постдипломски курс работа во текот на нивните високи година.... [-]


Master

господар на јавната администрација (АПМ)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии Соединети Американски Држави San Antonio

МПА со специјализација во Градска менаџмент, која е 36-часовна програма, се обидува да се пополни потреба од општините низ Тексас и Југозападниот регион за обука на менаџери на локалната самоуправа. [+]

А сеопфатен наставен план во Мајстор за јавна администрација на Универзитетот Св Марија промовира професионални вештини и изложува на студентите да се класични дела и методологии во дисциплината на јавната администрација. Нашите курсеви се одржуваат од страна на високо почитувани членови на факултет и практичари во урбаните менаџмент и на јавната политика. Покрај тоа, ние сега нудиме можност за сертификат во комуникација со јавноста, јавна политика и јавна Лидерство за јавна администрација дипломирани студенти, како и Законодавно-правната програма за практикантска работа.... [-]


Магистер по индустриски организација психологија (р / MS)

Студии врз за студентски град Целосна Соединети Американски Држави San Antonio

Студентите може да заработи или мајстор на уметноста или Магистер на науки степен во индустриски-организациска психологија. Не-теза студенти заработуваат мајстор на уметноста и тезата студенти заработуваат степен Магистер на науки. [+]

Студентите може да заработи или мајстор на уметноста или господар на науката степен во Индустриска Организациона психологија. Не-теза студенти заработуваат мајстор на уметноста и тезата студенти заработуваат степен Магистер на науки. И двете програми бараат завршување на 40 часа семестар, со цел да дипломираат.

Сите студенти кои влегуваат во психологија Додипломски програма во рамките на мајстор на уметноста опција. Поединци може да се префрли на програмата Магистер на науки опција по 15-18 часа на дипломираните кредит, ако се препорачани од дипломиран студент на факултетот по психологија и одобрени од страна на постдипломски совет на Факултетот. ... [-]


Contact

St. Mary's University

Адреса, линија 1 One Camino Santa Maria
78228 San Antonio, Texas, Соединети Американски Држави
Website http://www.stmarytx.edu/
Број на телефон +1 210-436-3011