The Conway School

Introduction

Read the Official Description

Нашата приказна

Валтер Cudnohufsky не е задоволен од состојбата на статус кво. Тој добил диплома Магистер по пејзаж архитектура од Харвард во 1965 година, помина осумнаесет месеци патуваат, и беше предава дизајн на голем универзитет. Тој бил незадоволен со традиционалните дизајн образованието, кои ги сметаше за премногу оддели, во FL exible, и теоретски.

Тој се истражени дизајн образование во дипломиран теза и читавме прогресивни теорија образование. Тој сакаше да се обиде нов начин на вршење на работите, со рацете на учење, повеќе како работна дизајн на fi ce. Тој смета дека тоа треба да биде студент-базирани, не институционално организирана, а тој сакаше тоа да биде споделено искуство што нагласи тимска работа. Тој сакаше да се започне новата учебна дека ќе се претвори дизајн образование на нејзината глава. И тој го направи.

Личен кредит започна SCHOOL

Иако тој не го замислував училиште за дизајн во руралните поставување, за причините за економија, Волт почна училиште во својот Конвеј дома и периферни објекти-шеќер-куќа и штала претворена. Тој обезбедени 8000 $ личен заем да го плати за реновирање и FL овесни училиштето во својата прва година. Изградба се одржа во текот на летото на 1972 година, во пресрет на првата класа и седум мажи и две жени, претежно од Масачусетс.

Класите се одржуваат секој ден, на моменти со студиото, исто така секој ден. Може да има импровизиран ѕид камен зграда демонстрација или други покани да "научат од тоа." Задолженија секогаш биле дел од власта, potlucks и игри дел од забавата. Комуникации секогаш беше и сеуште е важен фокусот на училиштето.

Верување Волт беше дека ако не може да се објасни вашите идеи во пишување и зборување, тогаш вие не сте одговорни за себе или за она што го правиш.

ВТОР ДИРЕКТОР пристигнува како студент

Дон Вокер, кој не би можела да биде една од најголемите сили во еволуцијата на училиштето се докаже, дојде како студент во 1978 година. Тој веќе имаше два степени во пејзажот архитектура и многу искуство во учење и пракса. Тој, исто така, се разочарани од неговото учење искуство и постојаниот притисок да се направи истражување. Со тоа Дон на персоналот дојде постепена промена во фокусот од традиционалните наставни пејзаж архитектура да се поттикне дизајн кој е еколошки. Повеќе кандидати се обидуваат на овој нов начин на гледање на дизајн.

АКРЕДИТАЦИЈА ПОСТИГНАТИТЕ

Нова Англија Здружение на училишта и колеџи доделена целосна акредитација ефективна 1989 година. Во 1992 година, Волт напушти училиштето за да се стави во пракса она што тој го предава. Тој започна со она што продолжува да биде просперитетна приватна пракса, оној кој има многу еколошки и изградба на заедница на димензии. Денес тој се однесува на CONWAY SCHOOL како неговиот најголем придонес живот, додека даваат кредит на луѓе кои се носат на училиште напред.

Дон Вокер стана директор во 1992 година, позиција на која остана до неговото пензионирање во 2005 година. Дон и персоналот надгледуваше потегот од триесет години во домот на училиштето во блиската Низ ридот. Кампусот на 34,5 хектари се планира како учење лабораторија за одржлив дизајн.

Конвеј е третиот директор, пејзаж архитект и конзервација планер Пол Cawood Hellmund, е посветена на единствена настава пристап училиштето и кон одржлив дизајн. Тој, исто така, има силен интерес за проширување на перспектива на училиштето на глобалната можности на животната средина. Во жива историја на училиштето, и некои работи, како што надворешниот изглед и персонал, се променија. Други работи, особено нејзиниот фокус на индивидуализирана учење, секогаш ќе остане како константи.

Мисија

Ние се истражуваат, развој, пракса, и да научат дизајн на земјата, која е еколошки и социјално одржлив.

Во тој процес ние:

обезбеди дипломците со основните знаења и вештини потребни за да се практикуваат на планирање, проектирање и управување на земјата, која ја почитува природата, како и човештвото; развие еколошката свест, разбирање, почит и сместување во своите студенти и клиенти на проектот; производство на проекти кои се вклопуваат човечка употреба на природните услови.

Мисијата водичи училиштето донесувањето на одлуки на сите нивоа: кој е поставен, што проекти се спроведуваат, како се структурирани курсеви, и она што канцеларии и сајтови се читаат на патувања областа. Иако програмата е целосно врз основа на еколошките знаења и практики, образовна фокусот Конвеј е на дизајнот на земјата, а не науката за животната средина.

Зошто Конвеј

Клима дестабилизација. Храна + вода несигурност. Видови колапс.

Иднината не требаше да изгледа тоа!

Помош ре-измисли иднина. Работат кон подобро планетата користење еколошки цели системи размислување. Помогне да се обезбеди здрава заедници и продуктивни пејзажи за идните генерации.

Им овозможат на себе си да:

Се поправи она што е скршен. Зачувај што работи. Дизајн на иднината!

Конвеј е десет месеци на интензивна, специјализирани постдипломски студии, кои ќе се подготват да работат како дизајнер / планер на важни реалниот свет проекти од страна. . . (Подготвен за ова?) Кои работат на важни, реалниот свет проекти, како студент, со поддршка на наставниците кои се искусни професионалци.

За четириесет години тоа е се случува во Конвеј: реалниот свет, вистински резултати.

10 Причини да се аплицира

Овие големи десет ќе зборува за апликантите, но тие, исто така, да каже зошто клиенти проектот треба да се разгледа на Конвеј училиште. Истото важи и за сите заинтересирани за поддршка на дизајнот и планирање на иновации во областа на планетата.

 1. Работат на вистински проекти за вистински клиенти, уште од самиот почеток. Тоа е она што ние подразбираме под "реалниот свет. Вистински резултати. "И резултатите за кои е докажано четириесет години.

 2. Го добиете алатки ви треба за да се изгради одржлив кариера ... и подобар свет преку најиновативните програма од ваков вид насекаде.

 3. Учат во мали групи со многу индивидуално внимание. Заборавете за оценки! Наместо да се фокусира на учење да се направи на работа, и направете го тоа добро.

 4. Да соработуваат, не се натпреваруваат. Секое лице или мал тим има свој проект и секој нуди помош на остатокот од класа.

 5. Види големата слика и се обрне внимание на деталите. Тоа е патот кон одржливоста и отпорност.

 6. Дипломира со процесот на дизајн може да се стави на работа веднаш, и со вештини за да биде доживотно ученик. Тоа е брзо напред за вас, ако се сака да се дојде до работа вродува со плод.

 7. Се создаде портфолио на професионални проекти со препораки од вистински клиенти.

 8. Бидете дел од училиште кое е целосно посветена на истражување, развој, вежбање, и наставни планирање и дизајн на земјата, која е еколошки и социјално одржлив. Нашата мисија е за природата и за луѓето.

 9. Формираат тесни-плете група на агенти за промена, заедно за десет месеци, во контакт за живот.

 10. Работат рамо до рамо со наставниците кои се искусни практичари и, исто така, се грижат инструктори.
This school offers programs in:
 • Англиски

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

дипломиран програма во одржливи планирање и дизајн пејзаж

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Програмата Конвеј е жив мешавина на настава во училница, применета студиската работа, студент и посетител презентации, работа на терен, посети, и неформални дискусии во колективната кујната. [+]

Програмата Конвеј е жив мешавина на настава во училница, применета студиската работа, студент и посетител презентации, работа на терен, посети, и неформални дискусии во колективната кујната.

Четката во областа

Студентите учат од факултет, еден од друг, од гости, а од нивните истражувања на нивните веб-сајтови на проектот и заедниците во кои оние проекти кои се вградени. Животната средина е лична, соработка, и ригорозни учење е управувано од страна мотивирани студенти кои работат за вистински заедници за решавање на реалните и неодложни проблеми.... [-]