Texas A & M University Corpus Christi College of Business

Introduction

Read the Official Description

На Колеџот за бизнис поддржува мисијата на Универзитетот, служејќи на повисоки образовни потреби на учениците бизнис во регионот. Програми се дизајнирани да им помогне на студентите ги унапредат своите образование во бизнисот да станат продуктивни граѓани, понатамошно своите кариери, и да ги извршуваат напредни студии во рамките на менување на глобалната животна средина. Програми за додипломски студии нудиме изборот специјализации изградени врз основа на општо образование и широка бизнис јадро. Мајстор за бизнис администрација програма нуди повеќе напредни општ менаџмент образование, со изборот на концентрациите. Мајсторот на сметководствена програма нуди напредни студии за сметководство. На Академијата го промовира висок етички кодекс, специјални грижа за учењето на студентите, и ефективната употреба на технологијата. Настава и учење резултантните се највисок приоритет на Академијата. За таа цел, Факултетот за интелектуална придонеси на применетата стипендија наставни и развој, се потенцира. Факултет за развој, услуги на заедницата и вклучување во професионални организации резултира во служба на клучните чинители се потенцира. На Академијата solicits влез од своите примарни чинители преку советодавни совети.  

Види магистерски студии » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

Master

Мајсторот на Сметководство (MSA)

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Corpus Christi

На MAcc е наменет за да се подготват професионални сметководители да се пополни високи позиции во сметководство, фирми и претпријатија, со цел да им обезбеди можност за постдипломски студии во областа на сметководството. [+]

Мајсторот на Сметководство (MSA) степен е дизајниран да им обезбеди можност за постдипломски студии во областа на сметководството. На MAcc е наменет за да се подготват професионални сметководители да се пополни високи позиции во сметководство, фирми и претпријатија. Должината на програмата е околу една година на редовни студии за дипломиран типичен Соединетите со голема во сметководството. Поединци со додипломски студии во други области од сметководство треба да се консултира со директорот на магистерски програми да се утврдат специфичните барања на курсот за нивните програми. Оние кои се уште не добил диплома за додипломски студии треба да се распрашува за Професионална Програма во сметководство (АОП), интегриран додипломски и постдипломски програма што резултира со доделување на двете на Соединетите и MAcc. ... [-]


професионална програма за сметководство (АОП)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Соединети Американски Држави Corpus Christi

Тексас А & М Универзитет-Корпус Кристи, преку Одделот за сметководство и бизнис право на Колеџот за бизнис, нуди АОП водат до доделување на Соединетите и MAcc. [+]

Тексас А & М Универзитет-Корпус Кристи, преку Одделот за сметководство и бизнис право на Колеџот за бизнис, нуди АОП водат до доделување на Соединетите и MAcc. Студентите избрани за АОП влезе во пролетниот семестар од третата година и завршување на програмата на крајот од својата петта година. Наставната програма се фокусира на развој на етички суд, бизнис способност за донесување одлуки, и тимска работа, и ги охрабрува студентите да стаж со бизнис, соодветни на нивната кариера, патот во текот на пролетниот семестар на нивната четврта година. А различни кариера патеки се достапни за сметководители. Сметководство професионалци работат во сметководството во јавниот ревизија, консалтинг, даночен и финансиско планирање, обезбедување на услуги за широк спектар на организации. Сметководители, исто така уживате во финансиско известување, даночни, сметководствени и управувачки кариера со компании во сите индустрии, во сите нивоа на власта, и во образовните институции како професионалци и како едукатори. Како бизниси, влади и поединци се генерираат и користат информации забрзување на стапките во растечката глобална животна средина, јавната доверба во вредноста на информациите и финансиските извештаи на фирмите зависи од највисок интегритет, посветеност и стручност на сметководители во секоја од овие патеки кариера. ... [-]