The Cooper Union

Introduction

Read the Official Description

Купер унија за унапредување на науките и уметностите, основана во 1859 година, е меѓу најстарите и најпознатите институции во државата на високото образование. Организацијата, наследството на Питер Купер, зазема посебно место во културниот ткаенина на американскиот живот.

Основана од страна на индустријалец, пронаоѓач и филантроп Питер Купер, Купер унија куќи училишта во уметноста, архитектурата и инженеринг, како и од светска класа факултет на хуманистичките и општествените науки.

МИСИЈА И ВИЗИЈА

Преку исклучителни академски програми во архитектурата, уметноста и инженеринг, и Факултетот за хуманистички и општествени науки, Купер унија за унапредување на науките и уметностите подготвува талентирани студенти да се направи просветлен придонес кон општеството.

Колеџот признава студенти исклучиво на заслуги и награди целосни стипендии на сите запишани студенти. Институцијата обезбедува близок контакт со истакнати, креативни факултет и поттикнува ригорозни, хуманистички учење дека е подобрен од страна на процесот на дизајн и надополнета од страна на урбаниот амбиент. Основана во 1859 од страна на Петар Купер, индустријалец и филантроп, Купер унија нуди јавните програми за граѓанските, културните и изводливо, збогатување на Њујорк.

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

Master

Master of Engineering

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави New York

[+]

[-]

Господар на архитектура II

Студии врз за студентски град Целосна 3 семестри September 2019 Соединети Американски Држави New York

Господар на Архитектура II пост-степен стручна програма беше лансиран во 2009 година да се прошири на визијата и интелектуална строгост на додипломската програма. [+]

Архитектура II

НА ГОСПОДАРОТ НА АРХИТЕКТУРАТА II програма ќе се прошири на две Гарсониери ЗА 2013-2014 академска година.

Во прилог на постоечкиот наставен план на Напредно Дизајн Студио работа која кулминира во дизајн-истражувачки труд проектот, Критики, историјата и теоријата концентрација ќе понуди интензивна една година потопување во критиката, историјата и теоријата на архитектурата. Акцентот е ставен на пристапи кон архитектонски анализа и историја, улогата и современи релевантноста на теоријата, и односите меѓу теоријата и дизајн. Семинари ќе им понуди на студентите подготовка за кариера во новинарството, настава и евентуално докторски студии, со широко разбирање на културните услови на архитектонски производство и концентрација на совршеност во писмена форма. Анализа студија обезбеди длабок увид во формалната и програмски разновидноста на историското и современата архитектура, процесот на дизајн, како и потенцијални можности за нови пристапи кон теоријата и практиката. А потребно акцент во урбанизмот или технологии на репрезентацијата овозможува подлабоко истрага за специфични области на историски или современи архитектонски теорија. ... [-]