The University of Notre Dame, Mendoza College of Business

Introduction

Read the Official Description

Откријте легендарниот Предност ™ Нотр Дам бизнис. Ние ви предизвик да се Побара повеќе за бизнис ™ како да се развие вашите таленти и се подготвуваат да се направи разлика. Вие може да сакате да управуваат со бренд, растение или луѓе. Можеби ќе сакате да се биде Партнер, На трговец хартии од вредност, Некоја претприемач или Извршен директор. Сакаме овие достигнувања за вас, исто така.

Но, ние сакаме многу повеќе за вас и од вас.

Носи иднината големи предизвици. И дека иднината зависи од вас.

Без разлика дали ние сме премногу задоволни и намалена страна на нашите предизвици, или се создаде додадена вредност решенија за нашите колективни заедници - ова е местото каде што ќе се направи разлика. Кај Мендоза на Бизнис колеџот, Ние веруваме дека образованието достоен за вас и овие предизвици мора да ги учат како да се справат со тешки проблеми со интегритет и силна навики на умот.

На крајот, сакаме да станат водачи, кои прават нашата заедничка иднина подобро од привилегијата на позициите ќе се одржи, одлуките што ќе се направи, средства кои ќе се развие и употреба, и луѓето чии животи сакате допрат.

Ова е визијата вградени во основањето на Универзитетот во Нотр Дам отец Едвард Сорин, ГСЦ, во 1842 и сон што денес продолжува да се јавите натаму колективната страст и енергија на факултет и кадар на Мендоза на Бизнис колеџот. На Мендоза на Бизнис колеџот е дом на посветен наставници, научници и повеќе од 2400 студенти кои се ангажирани во додипломски, постдипломски и извршни студии. Степени понудени на Мендоза колеџ вклучуваат:

Диплома за бизнис администрација Извршниот Магистер за бизнис администрација Мајстор за бизнис администрација Магистер на науки во Сметководство Господар на непрофитни администрација (MNA)

Мендоза исто така, нуди широк спектар на сопствени програми за бизниси и организации, како и уверение програми за директори и непрофитна менаџери и лидери. Овие програми се нудат преку Извршната власт образование и Непрофитна професионален развој.

Мисија Да се ​​изгради на премиерот Католичката бизнис училиште кое поттикнува академски совршеност, професионален ефикасност и лична одговорност во контекст кој се стреми да биде верен на идеалите на заедницата, човековиот развој и личниот интегритет.

За универзитетот во Нотр Дам На универзитетот во Нотр Дам е независна, национална католички универзитет се наоѓа во Нотр Дам, Индијана., Во непосредна близина на градот South Bend, а околу 90 милји источно од Чикаго.

Изворот на академски сила на Универзитетот е неговиот факултет. Нотр Дам членови на факултет имаат освоено 36 стипендии од Националната фондација за хуманитарни науки во изминатите девет години, повеќе отколку за било кој друг универзитет во државата.

Во Нотр Дам, образование отсекогаш била поврзана со вредности, меѓу кои живеат во заедница и волонтерство во служба на заедницата. Престој сала живот е и белег на Нотр Дам искуство и извор на богата традиција на Универзитетот. А помладите традиција, центар на Универзитетот за социјални грижи, служи како катализатор за студентски волонтерството. Околу 80 проценти од Нотр Дам студенти се вклучат во некоја форма на доброволна служба на заедницата во текот на нивните години на Универзитетот, а најмалку 10 проценти посвети една година или повеќе по дипломирањето да ги сервисира во САД и ширум светот.

На универзитетот во Нотр Дам, кој е еден од малкуте вистински меѓународни универзитети, има еден студент тело на над 11.500 студенти се извлечат од сите 50 држави и повеќе од 100 странски земји. Нотр Дам алумни мрежа е најобемно во високото образование, со повеќе од 270 клубови, вклучувајќи и повеќе од 40 меѓународни клубови.

Medonza рангови На Мендоза на Бизнис колеџот е призната за совршеност и посветеност на социјална и еколошка одговорност, како избрани ВТА наведете:

1 меѓу нацијата врвот додипломски бизнис училишта --Bloomberg БизнисВик (2010 - 2014)

20 меѓу првите САД дипломиран бизнис школи - Блумберг БизнисВик (2012)

15 меѓу првите МБА програми - Блумберг БизнисВик (2013), Економист - Кои МБА? (2013) и поети и Quants за раководители (2014)

4 на национално ниво меѓу првите сметководствени програми за постдипломски студии - јавни Сметководство извештај (2013)

На Мендоза колеџ за бизнис е акредитирана од страна на Меѓународниот и е посветена да се придржува кон принципите за одговорен за управување образование (PRME).

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа 1-year MBAs » Гледа EMBA » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

МСП во сметководствена

Студии врз за студентски град Целосна 1 година September 2019 Соединети Американски Држави Notre Dame

Магистер на науки во сметководствена програма е постојано е рангиран во првите десет во државата. Во моментов, таа е рангирана на национално ниво во шестиот "Најдобра сметководствена програма" за 2012 година од страна на Сметководство Злоупотреба јавноста и е отворена за домашни и меѓународни кандидати кои поседуваат диплома (или меѓународни четири години еквивалент) од акредитиран колеџ или универзитет со сметководство концентрација ... [+]

МСП во Сметководство

Магистер на науки во сметководствена програма е постојано е рангиран во првите десет во државата. Во моментов, таа е рангирана на национално ниво во шестиот "Најдобра сметководствена програма" за 2012 година од страна на Сметководство Злоупотреба јавноста и е отворена за домашни и меѓународни кандидати кои поседуваат диплома (или меѓународни четири години еквивалент) од акредитиран колеџ или универзитет со сметководство концентрација. На AACSB акредитирани МСП во сметководствена програма ги задоволува 150-час образовни барања донесени од страна на повеќе од 48 држави и јурисдикции за сертификација и licensure како CPA. ... [-]


Master

Master of Nonprofit Administration

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Дел-студии 14 - 48 месеци September 2019 Соединети Американски Држави Notre Dame

[+]

[-]