Thunderbird School of Global Management

Introduction

Read the Official Description

Во светот на бизнисот ќе треба

Глобалниот бизнис бара различна марка на лидерство. Thunderbird подготвува да влезе во оваа комплексна и возбудлив пазарот со специјализирани, рацете на обука во меѓународниот бизнис, крос-културни односи, глобалната политичка економија и регионален бизнис средини. Со вашиот глобална перспектива и вашата Thunderbird со образованието ќе издвоите од конкуренцијата.

Светски познатиот глобална факултет

факултет Thunderbird е за разлика од било што ќе ги најдете во другите бизнис училишта. Најистакнатите светски органи на глобалниот бизнис, нашите професори се во реалниот свет консултанти и експерти, кои работеле за и со организации од целиот свет. Вие ќе добиете повеќе од теорија за глобален бизнис. Ќе се лични, рацете на увид од факултет кои го живеат.

Thunderbird алумни мрежа: Твојата најголема предност

Од првиот ден на Thunderbird, ќе стане член на елитна заедница на глобални професионалци се шири низ целиот свет. Со повеќе од 170 алумни поглавја во светот, алумни мрежа Thunderbird е активна и достапни подготвени да ви помогне лично или професионално, каде вашиот живот и кариера може да ве однесе.

Глобална областа проекти

На Thunderbird, ќе се направи повеќе од научат глобалниот бизнис. Ќе го живеат. Секој степен програма нуди практично, глобалните можности-од проектот практиканти за областа семинари во странство и консалтинг проекти во пазарите во развој.

Специјализирани глобалната постдипломски степени и програми

Со својата глобална перспектива и вашата страст за меѓународниот бизнис, треба специјализирани постдипломски степен што оди надвор од традиционалните бизнис теорија. магистерски Thunderbird е и уверение програми испорача врвни, практична настава во регионален бизнис, крос-културни односи и геополитички фактори, подготовка на вас да прават бизнис, било каде во светот.

Мајстор на Глобал Менаџмент

Овој реномиран магистрирал обезбедува во-длабочината на образованието во глобалниот менаџмент, специјализирана обука во секој бизнис дисциплина од меѓународна перспектива, и практично, реалниот свет на искуства кои се подготват да се доведе во целиот свет.

Мајстор на уметноста во глобални прашања, и управување со

Оваа иновативна степен мешавини специјализирани крос-обука во меѓународните односи со образованието широк мозочен удар во глобалниот менаџмент да се подготват студентите за глобална кариера фокусирани на менување на животот, заедници и околностите на подобро.

Извршниот мајстор на Глобал Менаџмент-Аризона Група

Измешани во-лице училница образование и на лице место глобалната семинари, оваа програма е дизајниран за зафатени извршната власт. Ќе се состанат секој друг викенд на кампусот Thunderbird и патување во странство како група.

Извршниот мајстор на Глобал Менаџмент-Глобал Група

За искусни менаџери, оваа програма има 6 модули во 6 градови во 6 земји, каде што ќе учат заедно со глобални професионалци од целиот свет во моќна и соработка на животната средина.

Thunderbird: Ние сите се исти

За 70 години, Thunderbird е студентите ги поздрави од целиот свет да ни се придружите на нашата историска кампусот да научат нијанси на менаџмент и лидерство на глобално ниво. Како премиерот институција за студенти, организации и професионалци бараат предност во меѓународниот бизнис, Thunderbird разбира вредноста на разновидна и мултикултурна светот. Ние ја славиме нашите разлики и да ги прифатат начини тие многу разлики ни прават сите исти.

ВТА

# 4

Меѓународен Специјалност на американските Вести & Извештај 2018

# 3

"Меѓународни клиенти" сопствени извршен образовни Фајненшл тајмс 2014

# 1

Меѓународен бизнис Блумберг БизнисВик 2012

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа Masters »

Programs

This school also offers:

Videos

We Are All the Same - Thunderbird School of Global Management

Contact

Thunderbird School of Global Management

Адреса, линија 1 Main Campus / Phoenix, Arizona 1 Global Place
AZ 85306-6000 Glendale, Arizona, Соединети Американски Држави
Website http://thunderbird.asu.edu/
Број на телефон +1 602 978-7100