Towson University - College of Business & Economics

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Премиер

На Колеџот за бизнис и економија, Кој се наоѓа во историскиот Стивенс сала, е акредитирана од страна на Меѓународниот AACSB - Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис - И во поглед на сметководството и бизнис администрација програми.

Оваа ознака става на колеџ во горниот еден процент на бизнис училишта во светот, а првите 10 отсто во САД. И двете нудат додипломски и постдипломски програми, на колеџ обезбедува сеопфатен бизнис образование цврсто втемелени во либерални уметности.

Применуваат

А заработуваат диплома е од суштинско значење за да влезат во светот на бизнисот, вештини потребни за да бидат успешни во некоја друга професија не може сите да се изучува во училница. На Колеџот за бизнис и економија, филозофијата на применети учење е во сржта на сите наши програми.

Разбирање на вредност и потребата на практично искуство, на колеџ нуди бизнис извонредност програма на еден-на-еден вид дизајниран да ги подготви студентите да влезат во нивните кариери. Преку оваа програма, студентите ќе се стекнат со знаења, вештини и ставови (KSAs) во училницата за да ги научат основите на професионален развој како што се давање моќни презентации, ефективно комуницирање идеи и работа во тим. Нашите студенти тогаш се вклучат во квалитетот стажирање искуство во професионални средини. Преку овој пристап за применети вештини и знаење, сите од нашите дипломирани студенти имаат веќе направено првите чекори во одбраната на нивните кариера патеки.

Заедно со програмата за практикантска работа, студентите, исто така, се применуваат лидерство и тимска работа да се вклучат со универзитетската заедница и пошироко преку 18 студентски организации на колеџот.

Сеопфатна

Дали студентите се извршуваат општа кариера во бизнис или се надеваат на повеќе специфични патеки, на колеџ обезбедува основни познавања за да бидат успешни во денешниот свет на бизнисот, додека овозможувајќи им на студентите да истражуваат во-длабочината на студија за нивните специфични области на интерес.

Со четири додипломски специјалност, шест комбиниран специјалност, две малолетни деца, како и голем број на концентрации, на колеџ обезбедува сеопфатна сепак различни спектар на академски програми. Со поддршка на поддршка на нашите истакнати факултет, студентите можат да ја исцртаат своите образовни пат кој ќе ги води за да се исполнат нивните цели.

Визија, мисија и вредности

ВИЗИЈА НА УСПЕХ

Да биде признат како бизнис колеџ на избор за студентите, факултет и организации во нашиот регион.

Мисија

На Колеџот за бизнис и економија се развива со висок квалитет и иновативни програми и ресурси, се поврзува теоријата во пракса во наставни, воннаставни и истражувачки активности, и се претвора студентите кои ќе имаат позитивно влијание во Мериленд и пошироко.

Основни вредности

Се залагаме култура на стремеж за совршенство, учење, етичко однесување, учтивост, разновидност, вклучување, креативност и ангажман.

Профил на кандидат Како премиерот училиште за применети бизнис учење, на Колеџот за бизнис и економија ги подготвува своите дипломирани студенти за да се постигне квалитет во нивните професионални кариери. На Колеџот за бизнис и економија "комбинација на ригорозни академски студии и практично искуство бизнис-подлежат на строги мерки на перформанси што ја изработи следната знаење, вештини и ставови (KSAs), кои се основа за професионален успех:

Акредитирани бизнис знаење

Знаете, ќе се применуваат и да се интегрираат на содржината на еден голем

комуникација

Напиши артикулираат, убедлив и влијателните извештаи, предлози, писма Осигурајте се артикулираат, убедлив и влијателни усни презентации Развие графички, табеларни пресметки и бизнис анализа за поддршка на позицијата Се вклучат во активно слушање во поединечни и групни поставувања

Размислување: критичко и креативно

Се идентификуваат проблемите и / или можности за користење на дисциплинска концепти Генерирање и оценка на изводливи алтернативи Развивање на сеопфатен, оправдано заклучоци и препораки, користејќи притоа квалитативни и / или квантитативни алатки

Технологија

Користете општи и дисциплина специфични софтвер за state-of-the-практика бизнис апликации

Лидерство и тимска работа

Се фокусираат на цел достигнување Водич тим кон остварување на заедничките цели Одржување на групна кохезија, задоволството следбеник, и ефикасно работење

Етика и вредности

Прикажи етичко однесување и чест систем однесување Применуваат етиката во бизнисот на донесување одлуки, со оглед на влијанието на повеќе засегнати страни

Став и практични извонредност

Да се ​​биде внимателен, проактивни и подготвени да учат Обврски се состанат и да ги извршите задачите според доделени барања Однесувајте се кон другите со почит; покажуваат чувствителност на своите ставови, вредности и обичаи

Продадена

Покажуваат докази за квалитет, менторирани, рефлексивни професионално искуство Се покаже ефикасно пребарување на работни места: кариера портфолио, биографија и интервју вештини Ја преземат одговорноста за сопственото управување со кариерата и за утврдување на целите

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MSc

господар во маркетинг интелигенција

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави Towson

Магистер по маркетинг разузнавање - Со дигитален маркетинг опции развива брзо, компаниите треба поединци кои можат да креираат, имплементација и евалуација на податоци управувано маркетинг стратегии. [+]

Магистер по маркетинг разузнавање

Што е маркетинг интелигенција?

Маркетинг интелигенција е интеграцијата на маркетинг истражување, стратегија, анализа, управување со податоци и интерактивни маркетинг. Степен програма господар TOWSON Универзитетот во маркетинг интелигенција со вграден пост-бакалауреат сертификат во интерактивни маркетинг е дизајниран со примена на, искуствено учење фокус врз основа на потребите на индустријата. Преку ригорозни и практично истражување, ќе научат како да се здобијат, да ги анализираат и користат маркетинг податоци и да се добијат искуство потребни за да влезат во високо ниво позиции одговорен за стратешките одлуки. ... [-]


Магистер по менаџмент на снабдувачки синџири

Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Соединети Американски Држави Towson

само мајстор во Мериленд во менаџмент на снабдувачки синџири е дизајнирана да се развие професионалци, кои можат да управуваат, да ги анализираат и контролни активности низ целиот синџир на снабдување од возводно набавки и логистика на дистрибутивни канали низводно. [+]

Мериленд, само Магистер по менаџмент на снабдувачки синџири (м-р). е дизајниран да се развие професионалци, кои можат да управуваат, да ги анализираат и контролни активности низ целиот синџир на снабдување од возводно набавка и логистика на дистрибутивни канали низводно.

Во прилог на заработка на сертификат пост-бакалауреат во SCM по завршувањето на првите пет курсеви, дипломираните студенти може да продолжи со професионална сертификација и да ги извршуваат кариери, вклучувајќи:... [-]


Магистер по применета информатичка технологија

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Towson

Магистер по применета информатичка технологија применета (AIT) опфаќа дизајн, развој, имплементација и поддршка на информациски системи е се однесува на прашањето за тоа како да се реши со големи предизвици во денешниот работна средина. [+]

Зошто магистрирал во применета информатика?

Применета информатичка технологија (AIT) е на студијата, дизајн, развој, имплементација и поддршка на информациски системи за решавање на големите предизвици во денешниот работна средина. Дипломирани студенти можат да се ажурираат и да ги подобрат своите вештини во широк спектар на области, вклучувајќи системи за развој, ИТ проект менаџмент и бизнис анализа. Студентите се завршат барањата за една или повеќе сертификати постдипломски и како тие работат кон комплетирање нивните дипломи. Овие пост-бакалауреат сертификат програми се применуваат програми кои се фокусираат на повеќето релевантни и навремени теми од областа, вклучувајќи:... [-]


Магистер по применета физика

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави Towson

Овој мајстор за применета физика програма е назначен од страна на Советот на дипломиран училишта, како професионален наука мајстор - иновативна, нов дипломиран степен дизајниран за да им овозможи на студентите да се усовршува, додека истовремено развивање на вештини на работното место високо ценет од страна на работодавците. [+]

Магистер на науки по применета физика степен е назначен од страна на Советот на дипломиран училишта како Професионален наука мајстор 's - Иновативен, нови постдипломски степен дизајниран да им овозможи на студентите да ги извршуваат напредни обука, додека истовремено развивање на вештини на работното место високо ценет од страна на работодавците.

ПСМ програми се состојат од две години на академска обука во новите или интердисциплинарна област, заедно со професионална компонента која може да вклучува практиканти и "крос-обука" во вештини на работното место. Оваа програма е развиена во соработка со работодавачите и е дизајниран да ги спои во сегашните и идните професионални можности за кариера.... [-]


Master

Магистер по применета математика и индустриски

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Towson

Магистер на науки (м-р.) Во применета математика и индустриски (APIM) TOWSON ќе се подготвува за високо-побарувачката кариера во индустријата, владата и академијата. Програма на APIM нагласува математичко моделирање, нумерички пресметки, хаотичен динамика, се редат системи, финансиските системи и статистичка анализа. [+]

Зошто да заработите магистрирал во применета математика и Индустриска?

TOWSON е Магистер на науки по применета математика и индустриски (APIM) ќе се подготвува за високо-побарувачка кариери во индустријата, владата и академијата. Програма на APIM нагласува математичко моделирање, нумерички пресметки, хаотичен динамика, се редат системи, финансиските системи и статистичка анализа. Ќе се применуваат своето знаење надвор од училницата во различни истражувања и стажирање можности.... [-]


Магистер по сметководство и бизнис советодавни услуги

Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Соединети Американски Држави Towson

Магистер по сметководство и бизнис консултантски услуги е целосно акредитирана од AACSB-Меѓународниот (Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис), "златен стандард" за бизнис образование. [+]

Магистер по сметководство и бизнис консултантски услуги

Зошто освојат Магистер по сметководство и советодавни бизнис услуги?

Се земе вашата кариера на едно ново ниво во една од најбрзо растечките области со МСП во сметководството и бизнис консултантски услуги, на програмата понудена заеднички од страна TOWSON и Универзитетот на Мерик Школата за Бизнис Балтимор е. Студентите кои ќе се запишат во програмата имаат можност да заработат за диплома од и да биде економист / na на двете институции. Студентите може да курсеви во TOWSON, УБ, или на интернет.... [-]


Videos

Towson University - Marketing Intelligence (M.S.)