Trinity International University

Introduction

Read the Official Description

Троица едуцира мажите и жените да се вклучат во Божјата искупително дело во светот, со култивирање академски совршеност, христијанската вера, и доживотно учење.

Со речиси 100 факултет и 3.000 студенти, ние во Троица Меѓународниот универзитет се посветени на истата визија со која ние се основани во 1897 година и решена да ги следи стапките на големите универзитети кои се основани на камен-темелник верувањето дека сите мудрост лежи во Исус Христос. Наша задача, ако сакаме да биде сол во светот на денешницата, е да се изгради институции, каде што може да се размислува како христијани и да научиме да живееме како христијани во културата во која и двете станаа подеднакво тешко. Без разлика дали се подготвуваат да бидат пастири или мисионери или адвокати, наставници, советници, научници, корпоративни лидери, homemakers или државни службеници, што и нашиот позив под Бог, ние треба квалитет во образованието, втемелени во Божеството на Исус Христос. Тоа е цел и задача на Троица Меѓународниот универзитет.

Во срцето на мисијата Троица лежи својата посветеност на својата четири основни вредности-centeredness Христос, заедница Фокус, Црквата поврзаност, и културни ангажманот. Целта Троица е да им овозможи на дипломирани студенти да размислуваат и да живеат како христијани во дваесет и првиот век. Ние веруваме дека Господ го повикува својот народ во многу видови на услуги; повикувајќи Троица е да ги подготват да послужи за неговата слава.

TIU Денес

Троица Меѓународниот универзитет (TIU) се состои од либерални уметности колеџ, божественоста училиште, факултет, и со закон училиште во Калифорнија. Троица е образовна Министерството за Евангелско Слободен црква во Америка; негова главна кампусот е лоциран во Deerfield, Илиноис, со регионални центри во Чикаго, Илиноис, во Davie, Флорида, и во Санта Ана, Калифорнија.

TIU држи се на изјава на верата на Евангелско Слободен црква во Америка.

Основни вредности

Како институција посветена на inerrant Библијата, дадена од Бога како што е нашата конечна надлежност за вера и живот, ние се одржи се одговорни за тоа и едни со други во однос на овие вредности, како што се посветам на академски совршеност, христијанската вера, и доживотно учење.

Христос центриран. Ние сме тука за да се моделира и да поттикне Христос centeredness во сето она што го правиме. Божеството на Христос треба да влијаат и да се гледа во секој аспект на образованието, односи, и да се трудиме во Троица. Фокусирани на Заедницата. Ние сакаме да биде учење заедница, која работи од страна на етиката и вредностите на Царството Божјо. Составот на заедницата треба да биде одраз на широчината и разновидноста на семејството на Бога. Начинот на кој ние ги третираат луѓето треба да бидат во согласност со моралот, правда, милост, понизност и љубов кон нашиот Господ. Интеракција со студентите треба да и се одразуваат ставот на услуга за нив како поединци и да ги искористат предностите на можности за менторство и моделирање и личен развој. Црква Поврзан. Ние го цениме служба на Црквата, бидејќи ние веруваме дека Црквата е Божјиот централна возилото за да се постигне својата работа во светот. Нашата визија за што служи на Црквата е глобална визија, како што и Бог е визија за неговата црква е глобална. Одредена вредност кои влијаат на работата Троица е да се идентификуваат и да ги задоволи образовните потреби на EFCA. Културно ангажирани. Ние сакаме да се донесе вера, живот и учење да се носи на прашања со кои се соочува нашиот свет. Нашата перспектива е еден од ангажман со културата од Христос центриран и библиски корени основа. Ние сме посветени на високи стандарди за истражување, стипендија, размислување, и живее како средство за подготовка на студентите да се вклучат во светот и да одговориме чесно и искрено за оние кои се во едно плуралистичко општество.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Види магистерски студии » Гледа PhD »

Programs

This school also offers:

MA

мајстор на уметноста во ментално здравје советување

Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Deerfield Dolton Davie Santa Ana + 3 more

Подготвува студентите да бидат во центарот на Евангелието, професионално лиценцирани советници. Мајстор на уметноста во ментално здравје советување подготвува студентите да бидат професионално лиценцирани советници. Во прилог на подготовка на вас за сертификација, магистер по MHC им помага на учениците се поттикне самосвест, се здобијат со поголем увид во природата на човечките лица, развивање на клинички вештини потребни за професионално советување, [+]

Подготвува студентите да бидат во центарот на Евангелието, професионално лиценцирани советници.

Мајстор на уметноста во ментално здравје советување подготвува студентите да бидат професионално лиценцирани советници. Во прилог на подготовка на вас за сертификација, магистер по MHC им помага на учениците се поттикне самосвест, се здобијат со поголем увид во природата на човечките лица, развивање на клинички вештини потребни за професионална советување, како и развој на рамка за интегрирање на библиските-богословска вистина со социјални науки и советување теорија.... [-]


Мајстор на уметноста во министерството

Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Deerfield Dolton Davie Santa Ana + 3 more

Фокусирани на опремување на лидери во областа на стручно, црковни работи. Вашиот м-р во Министерството специјализација е единствен за вашиот тековниот контекст министерството во локалната црква, parachurch или други црковни работи. [+]

Фокусирани на опремување на лидери во областа на стручно, црковни работи.

Вашиот м-р во Министерството специјализација е единствен за вашиот тековниот контекст министерството во локалната црква, parachurch или други црковни работи. Нашите широко евангелски наследство и богата базен на факултет искуство, во комбинација со флексибилност да се фокусира на својата програма многу конкретно, бидете м-р во Министерството одличен начин да се зголеми во мудро раководство на министерството Божјата ви се даде.... [-]


мајстор на уметноста во теолошки студии

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Deerfield Dolton Davie Santa Ana + 4 more

Флексибилни опции кои се вклопуваат во вашиот живот; ригорозни, широка евангелски обука која одговара на вашите потреби министерството. Нашите м-р / богословски студии црпи од широчината на наставната програма во библиска, теолошките, историски и глобални подрачја, во комбинација со значителен број на изборни часа, што овозможуваат на секој студент да ја креира својата уникатно предмети. [+]

Флексибилни опции кои се вклопуваат во вашиот живот; ригорозни, широка евангелски обука која одговара на вашите потреби министерството.

Нашите м-р / богословски студии црпи од широчината на наставната програма во библиска, теолошките, историски и глобални подрачја, во комбинација со значителен број на изборни часа, што овозможуваат на секој студент да ја креира својата уникатно предмети. Тоа е нашиот најголем флексибилни програма и во фокусот и метод, бидејќи тоа може да се заврши во целост во нашите продолжување сајтови, во комбинација со курсеви на интернет, или во текот на летото предмети на нашата Deerfield кампусот (како и во традиционалните полно или скратено работно време формати). особено загрижува овој степен е да се однесуваат на широк областа на теолошки студии во работата на црквата, а студентите имаат многу можности да се фокусира на нивните студии на одредени области кои ги интересира.... [-]


Master

Мајстор на Божественоста

Студии врз за студентски град Целосна 3 - 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Deerfield Dolton Davie Santa Ana + 3 more

Сите христијани се повикани да бидат министри на Евангелието, но постојат многу различни занимања во кои верник може да одговори на повикот. Нашите MDiv е дизајнирана да даде сеопфатен библиска, теолошките, културни и практична обука за оние кои сакаат подготовка за некоја форма на христијански министерско или академско раководство, сите во контекст на широко евангелски етос на Тринити. [+]

Сите христијани се повикани да бидат министри на Евангелието, но постојат многу различни занимања во кои верник може да одговори на повикот.

Нашите MDiv е дизајнирана да даде сеопфатен библиска, теолошките, културни и практична обука за оние кои сакаат подготовка за некоја форма на христијански министерско или академско раководство, сите во контекст на широко евангелски етос на Тринити.... [-]