UC San Diego School Of Global Policy & Strategy

Introduction

Read the Official Description

Добредојдовте на ГПС, вистински глобална заедница посветена на унапредување на знаењето преку настава, истражување и ангажман.

Школата е меѓународно призната за својата експертиза во областа на Пацификот, Америка и Азија, и бараме да биде дом на студентите, алумни, научници и лидери од целиот свет, кои вредноста справување со глобалните и Пацификот предизвици со прецизен анализа и страст за решавање на проблем.

Шпекулирањето нашата локација на Западниот брег и реномирани програми УЗ Сан Диего е во областа на науката и технологијата, GPS развива нови аналитички алатки со практични апликации, додека ригорозно обучуваат на следната генерација на глобални лидери. Ние вметнуваме во нашата програма на напредни методи за дизајн, тестирање, евалуација и да насочите решенија за глобалната општества во 21-от век, учат за големите прашања со кои се соочува светот и да се подготви нашите студенти за да се идентификуваат, кои резултати се со поголема веројатност да работат. Најинтересните ни се претпостави позиции на лидерство во бизнисот, владата и непрофитните организации во повеќе од 80 земји низ целиот свет.

banner_about_900X300

Кои сме ние

Ние сме вистински глобален општество на факултет, вработени, студенти и заедницата партнери посветена на унапредување на знаењето, преку едукација и истражување - сите што се заинтересирани за изградба на Пацификот заедница. Училиштето е укотвен во репутација и успеси на УЗ Сан Диего и системот на Универзитетот во Калифорнија. Ние сме водени од страна на поединци кои се залагаат за одржување на клима на праведност, соработка и професионализам кој е отелотворена во нашите етички принципи. Покрај тоа, ние веруваме дека разновидност, еднаквост и вклучување се основните состојки на академски совршеност.

.

Факултет

Студентите неспоредлив имаат пристап до меѓународно признати факултет, кои се интегрираат ригорозни стипендија и со ентузијазам за учење и активно ангажирање во и надвор од училницата. Тие се лидери во истражувањето кои се движат од решавањето на граѓанските војни на импликациите на промена на моделот на меѓународната трговија; од домашната политика на финансии и бизнис во земјите од Пацификот; и од надворешната политика на Кина кон евалуација на борба против сиромаштијата, здравјето на луѓето и животната средина програми во земјите во развој. Дознајте повеќе за опсегот и длабочината на нивната огромна истражувачки интереси денес.

banner_diversity

Посветеност на инвестициски фондови, разновидност и вклучување

Капитал, разновидност и вклучување се дефинирачки карактеристики на училиштето, УЗ Сан Диего и на целиот Универзитет на Калифорнија систем. Тие се критични елементи за продуктивна и да пронаоѓаат животната средина, а ние ги прифатат како извори на сила.

Нашите разлики - на расата, националноста, етничката припадност, пол, религија, сексуална ориентација, родов идентитет, возраста, социоекономскиот статус, способности, искуство и повеќе - се зајакне нашата способност за да се постигне нашата основна мисија на јавниот сервис, учење и истражување. Ние го поздравуваме факултет, вработени и студенти од различни потекла и сакаат сите да се чувствуваат почитувани и ценети.

Покрај тоа, УЗ Сан Диего има многу ресурси кои го поддржуваат вработувањето и задржувањето на историски недоволно население, се продлабочи разбирањето и предизвик заблуди околните разновидност, како и развој на проактивно држави кои се залагаат за вклучување.

Студентите подредена на вклучување

Исполнат два новоформирани групи ученици во училиштето посветена на вклучување. Покрај тоа, предводена од страна на меѓународни односи Студентска организација Пацификот (PIASO), постојат неколку други регионално и професионално се фокусираше на студентски групи кои ја збогатуваат кампусот клима.

QuIRPS

Мисијата на QuIRPS е да се поттикне заедница меѓу педер и не-педер членови на Школата и да се подигне свеста на уникатен предизвици со кои се соочуваат од страна на лезбејките, геј мажите, бисексуалците, транссексуалците и квир луѓето од целиот свет, како и професионален развој за студентите педер и сојузници.

Жените Одење Глобална

Мисијата на жените Одење Глобал е да се зголеми свеста и развој на жените во идните лидерски улоги во меѓународни професионални и академски сфери. Групата нуди можност за студентите, факултет, вработени и е поголема Сан Диего заедница за размена во дискурсот кој го промовира прашањата на жените на глобално ниво.

Вие сте добредојдени да не контактирате директно по телефон (858-534-5914) или е-пошта (gps-apply@ucsd.edu)

This school offers programs in:
  • Англиски

Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

Master

господар на кинескиот економски и политички прашања (mcepa)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави San Diego

Оваа професионална степен им овозможува на студентите да се комбинираат силните професионална обука УЗ Сан Диего со камата на специјалист во Кина. Студентите се обучуваат да се користи крос-дисциплинска алатки за да се копа длабоко во економијата и политиката на Кина, како и да се разгледа своето место во регионот Азија-Пацифик и нејзиниот однос со САД [+]

GPS е горд на понудата на нови, иновативни, две години, со полно работно време степен: Магистер на кинескиот економски и политички прашања. Со почеток во падот на 2017 година, студентите ќе работат со светска класа заедница на Кина научници УЗ Сан Диего е да се испита во длабочина од најважните прашања кои се однесуваат на современа Кина.

Оваа професионална степен им овозможува на студентите да се комбинираат силните професионална обука УЗ Сан Диего со камата на специјалист во Кина. Студентите се обучени да користат интердисциплинарни алатки за да копаат длабоко во економијата и политиката на Кина, како и да го разгледаат своето место во Азиско-пацифичкиот регион и нејзиниот однос со САД. Експертизата на основниот факултет на степен опфаќа економија, менаџмент, политички науки и политичка анализа, е дополнета со други UC Сан Диего научници кои се специјализирани во кинеската политика, општество, историја и јазик. Резултатот е академска и професионална обука која подготвува дипломирани за низа на академски, бизнис, дипломатски и владини позиции.... [-]


господар на меѓународните односи

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2018 Соединети Американски Држави San Diego

Мајстор на меѓународни односи (МИА) е две години, со полно работно време степен програма, се фокусира на Америка и Азија. GPS студентите се развие непроценливо глобалните перспективи преку ангажирање со разновиден спектар на луѓе и идеологии, вајање вештини и чувствителности кои ќе ја обликуваат иднината на политичките и економските политики и стратегии. [+]

Мајстор на меѓународни односи (МИА) е две години, со полно работно време степен програма, се фокусира на Америка и Азија.

GPS студентите се развие непроценливо глобалните перспективи преку ангажирање со разновиден спектар на луѓе и идеологии, вајање вештини и чувствителности кои ќе ја обликуваат иднината на политичките и економските политики и стратегии.

Нашиот факултет се состои од лидери во јавната политика, глобалната политика, меѓународната безбедност, бизнисот и економијата и одржливост на животната средина.... [-]


господар на напредни студии во меѓународните односи

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 - 18 месеци September 2018 Соединети Американски Држави San Diego + 1 more

Господар на напредни студии во меѓународни односи (MAS-IA) е нашата водечките извршен степен во меѓународните односи. Дојдовни студентите се искусни професионалци со пет или повеќе години на работно искуство и нашата програма ги предизвикува со копање длабоко во проучувањето на меѓународните односи, меѓународна политичка економија, јавна политика, одржливоста на животната средина и Азија-Пацифик безбедност. Без разлика дали сте во потрага да ги унапредат својата глобална кариера или лансирање на нов, MAS-IA обезбедува сите алатки ќе мора да ексел. [+]

Господар на напредни студии во меѓународни односи (MAS-IA) е нашата водечките извршен степен во меѓународните односи. Дојдовни студентите се искусни професионалци со пет или повеќе години на работно искуство и нашата програма ги предизвикува со копање длабоко во проучувањето на меѓународните односи, меѓународна политичка економија, јавна политика, одржливоста на животната средина и Азија-Пацифик безбедност.... [-]


Мајстор за јавна политика (МПП)

Студии врз за студентски град Целосна 2 месеци September 2018 Соединети Американски Држави San Diego

На MPP е две години, со полно работно време професионална степен програма. Изградба на скеле за креирање политики во глобален контекст е критична компонента на МПП. Тоа ќе се подготват студентите со вештини потребни за да се споредуваат најдобрите практики во САД, Латинска Америка, Азија и пошироко. Нашиот факултет се оди-на експерти за јавни, приватни и владини сектори, создавање на дизајн и евалуација методологијата на јавната политика во целиот свет. степен на MPP комбинира оваа експертиза општествените науки политика со нашиот кампус јаки во STEM и здравствени науки. [+]

На MPP е две години, со полно работно време професионална степен програма. Изградба на скеле за креирање политики во глобален контекст е критична компонента на МПП. Тоа ќе се подготват студентите со вештини потребни за да се споредуваат најдобрите практики во САД, Латинска Америка, Азија и пошироко.

Нашиот факултет се оди-на експерти за јавни, приватни и владини сектори, создавање на дизајн и евалуација методологијата на јавната политика во целиот свет. степен на MPP комбинира оваа експертиза општествените науки политика со нашиот кампус јаки во STEM и здравствени науки.... [-]


Contact

School of Global Policy and Strategy

Адреса, линија 1 9500 Gilman Dr. #0519
92093 San Diego, California, Соединети Американски Држави
Website http://gps.ucsd.edu/
Број на телефон 858-534-5914 or gps-apply@ucs