University of Florida Levin College of Law

Introduction

Read the Official Description

Универзитетот на Флорида Левин Колеџот на Законот има долгогодишна традиција на производство на националните лидери и е еден од најдобрите вредности на нацијата во правно образование.

Лидерите обука

UF Законот има долгогодишна традиција на подготовка на своите дипломирани студенти за значајни лидерски улоги. Ние ставени во прв план во Флорида, четврта меѓу јавните училишта, и осмата целокупната во "производство", односно калибар на дипломирани студенти на училиштето.

Тоа рангирана на четвртото место меѓу јавното право училишта во 2013 година (врзани за седмата целокупната) на бројот на своите дипломирани студенти кои служат како федерален округ и коло судии; повеќе од 250 дипломирани студенти да послужи како држава апелациони и судењето судии во Флорида, и многу служат во тие улоги во други држави, како и.

Нема други закон училиште има произведено толку многу претседатели на Американската адвокатска асоцијација од 1973 година; пет вклучувајќи 2010-11 претседател Стив Зак (на фотографијата). Дипломирани студенти се исто така застапени од страна на мнозинството на претседателите Флорида Бар, вклучувајќи го и моменталниот претседател Јуџин Pettis (JD 85), Gwynne Јанг (JD 74), Скот Хокинс (JD 83), Mayanne Даунс (JD 87), и Џон Вајт III (JD 79). Четири Флорида гувернери и стотици државни сенатори, претставници и членови на кабинетот потекнуваат од UF закон. Дванаесет дипломирани студенти, исто така, стана претседатели колеџ, и повеќе од десетина служеа како деканите на закон училишта.

Разновидност во раководството

Ние сме особено горди на нашите учинокот во производство на различни лидери за правната професија. Јуџин К Pettis (JD 85) стана првиот афроамерикански претседател на Адвокатската Флорида во 2013 година. Стивен Н Зак (JD 71), дојде до САД од Куба во 1961 година и стана првата шпанска претседател и на Флорида Бар и Американската адвокатска асоцијација. Марта Барнет (JD 72) стана една од првите женски претседатели АБА во 2000 година.

UF Законот беше рангирана во 2012 година како една од првите шест училишта за црнците во Јужна од на се едно списание Црното правник.

ВТА и акредитација

САД Вести & е рангирана UF Законот 24-ти меѓу јавните училишта закон и 49 целокупната; нејзините Данок Програма прв меѓу јавноста и вториот целокупната; Законот за животна средина е рангирана 14-ти во целина. UF Законот, исто така, продолжува да биде високо оценет во однос на репутација - 16 меѓу јавноста и 38. целокупната во проценката на адвокати и судии, и 14 кај јавноста и 35. целокупната во проценката на академици.

UF Законот беше акредитиран во 1925 година од страна на Американската адвокатска асоцијација и е член на Здружението на американски закон училишта. Великодушноста на своите лојални најинтересните и пријатели, вклучувајќи колеџ имењак Фредерик Г Левин, познат судењето адвокатот, го прави на колеџ еден од нацијата најдобрите обдарени јавното право училишта во САД.

А 2012 весник на правно образование статија под наслов "Каде Партнери доаѓаат од?" Покажа дека UF Законот рангирана 11-ти меѓу јавноста и 29 целокупната во бројот на алумни дипломирањето 1986 до денес служат како партнери во националното законодавство весник 100 правни фирми.

Еден од најдобрите вредности на нацијата во правното образование

UF закон е четврта повеќето достапни меѓу нацијата врвот 50 закон училишта врз основа на Американската адвокатска асоцијација податоци за школарина и такси плус годишните трошоци. Околу 50 мандат / мандат-песна факултет и 80-плус други факултет членови кои ја поддржуваат колеџ преку клинички, истражувања, вештини за обука и административни програми работат да се едуцираат повеќе од 1000 студенти. Студентите можат да специјализираат во: животната средина и употреба на земјиште закон, имот и Верува пракса, Законот за семејство, Законот за интелектуална сопственост, и меѓународно и компаративно право. Поголемиот број областа на e-откритие е исто така расте во UF Законот, каде што студентите се изложени на софтвер, управување и рацете на пракса.

Во прилог на JD, на колеџ нуди адвокат е во оданочување, меѓународни оданочување, заштита на животната средина и користење на земјиштето закон, и компаративно право, како и еден од неколкуте SJD е на земјата во оданочување. UF Законот нуди JD сертификат програми во животната средина и користење на земјиштето закон, имот и Верува пракса, Законот за семејство, Законот за интелектуална сопственост, и меѓународно и компаративно право; широк спектар на заеднички програми; специјализирани центри, институти и програмски области; и силна клинички придонеси.

Можности дома и во странство

Gainesville домаќин еден од најголемите на кампусот регрутирање програми во Југоисточна Европа, со својство на правно работодавците интервјуирање во текот на есента и пролетта. Покрај тоа, UF Законот привлекува истакнати посетители на кампусот секоја година да се зборува со ученици.

UF Законот има осум посети Врховен суд на правда во изминатите осум години. Многу презентации се достапни за гледање во својата погодност на нашата предавањето страница.

Силна меѓународна програми и факултет експертиза UF Законот во меѓународното право прашања на курикулумите и меѓународните придонеси на училиштето и зајакне своите врски со програми и научници од целиот свет.

State-of-the-art објекти

Последни новости за нејзината објекти направи UF Законот средина премиерот учење. 25 милиони долари проширување и реновирање на проектот во 2005 година направени на UF Законот библиотека една од најголемите во Југоисточниот и меѓу првите 20 во земјата.

Новиот мулти-милион долари центар за застапување кои се отвори во Есен 2009 им обезбеди на студентите со state-of-the-art судењето објекти.

Прекрасна околина

UF Законот се наоѓа во Северна Централна Флорида, една од најпосакуваните области на земјата. Gainesville е рангирана на прво место од 400 градови во САД и Канада по градови Ранг и рангирани, второ издание и беше високо оценет од страна на такви публикации, како пари списание, Форбс, а Популарни Механика.

ВИЗИЈА

А законот училиште посветен на унапредување на човековото достоинство, социјалната заштита и правда преку познавање на законот.

Мисија

Мисијата на Универзитетот во Флорида Фредерик Г Левин Колеџот на Законот е да се постигне квалитет во едукација на професионалци, унапредување на правни стипендија, им служи на јавноста и поттикнување на правдата. Ние се стремат да се подготви адвокати да им служи на своите клиенти, правниот систем, а јавноста со високо ниво на остварување и посветеност кон највисоките идеали на правната професија. Ние се стремиме да им обезбеди на студентите со добро заоблени правно образование. Нашата програма е дизајнирана да ги учат учениците во врска со законот и да им помогне да развијат вештини потребни за да го користат знаењето во пракса. Нашата цел е за нашите дипломци да поседуваат основни надлежности од суштинско значење да се качат на практика на правото. Овие основни надлежности вклучуваат:

Правна анализа (вклучувајќи познавање на законите и правилата, способноста да се применуваат законите и правилата на различни фактички поставувања, како и можноста да се вклучат во правна аргументација); Правни истражувања и пишување (вклучувајќи ја и способноста да се спроведе независно правно истражување и произведува правно пишувањата на професионален квалитет); Основи на клиентот Услуги (вклучувајќи интервјуирање и советување вештини); Основи на спорот обработка и правни решавање на проблемот (вклучувајќи судски постапки, населено место, и трансакции); и Основи на професионална одговорност и идентитет (вклучувајќи познавање на заедничките вредности на правната професија и етички решавање на проблемот, вештини за да создаде професионална идентитет и вештини за работа со луѓе од различни потекла).

Гледа Law LLM »

Programs

This school also offers: