University of Florida - College of Journalism and Communications

Introduction

Read the Official Description

Универзитетот на Флорида - Колеџот за новинарство и комуникации На UF Колеџот за новинарство и комуникации се смета за еден од најдобрите на нацијата. Од силата на своите програми, факултет, студентите и алумни низ својата историја има заработено на колеџ во тек признавање како еден од најдобрите програми за новинарство и комуникации во Соединетите Американски Држави. Предводена од деканот Дајан McFarlin, на Колеџот развиено репутација за квалитет, преку создавање на наставните програми кои се комбинираат концептуална и теоретска настава со вештини за обука, така што студентите имаат можност да се примени она што го учат во професионални средини. Професионални и практични можности се клучни компоненти на продуктивна искуства за учење за студентите по новинарство и комуникации полиња и да придонесат кон рангирање на колеџот. Членови на факултет во Академијата обезбеди рамнотежа на академски позадина и практично искуство поврзано со нивните специјалитети. Колеџот нуди диплома степени во рекламирањето, новинарство, односи со јавноста и телекомуникации, и се запишува околу 2.300 студенти во овие области. Тој нуди господар степени и докторски дипломи во масовна комуникација и запишува околу 200 студенти на постдипломски ниво. Колеџот лансираше два степени онлајн господар и уверение програми во Глобална Стратешки комуникација и Веб Дизајн и интернет комуникација. Национално признати лидер во комуникациската технологија, на Колеџот е иноватор во усвојувањето на електронските технологии за настава на сите полиња. Колеџот поддржува мрежа на повеќе од 300 компјутери, со софтверски апликации за ученикот употреба кои се движат од збор за обработка на графички дизајн / фотографија на софистицирана анализа на податоци и дигитална видео монтажа. Центар за своите медиуми иновации + Истражување користи напредна дигитална технологија да ги обучуваат учениците во создавање на содржина за сите медиуми. Учениците од сите одделенија работат во 21-от век Вести Лабораторија CMIR и Аха! на CoLab иновации за развој на вести, кампањи и програми. Покрај тоа, на Колеџот вклучува На Brechner Центар за слобода на информации; Дејвис интерактивни медиуми лабораторија Џери и Најт дивизија за стипендии, кариера услуги и мултикултурни работи. Поделба на колеџот на Мултимедија Својства, која вклучува седум емитува станици, им овозможува на студентите од целиот Академијата да се стекнат со искуство во конкурентна емитува пазар. Повеќе од 300 студенти работат во вести, спорт, производство, менаџмент позиции, веб дизајн, промоции и рекламирање за радио и телевизиски станици во секој семестар. Јавниот радиодифузен телевизиска станица WUFT ТВ / dt носи ПБС и локално произведени програмирање, вклучувајќи дневна емисија произведени од страна на студентите на колеџот. Комерцијална телевизиска станица WRUF-ТВ емитувања локалните времето, вести и Флорида Gator атлетски програма и служи како терен за обука за младиот и надежен метеоролозите преку GatorWeather. Комерцијални радио станица WRUF-АМ, познат како ESPN 850, е ​​топ спортски станица во пазарот, додека своите FM колега, Земја 1037 на Gator, обезбедува жителите низ Северна Централна Флорида со пазарот е само радио станица современата држава. На Национално јавно радио Филијалата, WUFT-ФМ и репетиторска станица, WJUF-ФМ, обезбедуваат 24/7 вести и јавни работи, вклучувајќи и шпански јазик вестите произведени од страна на студентите на колеџот. Rock104.com нуди на студентите можност да се програмира содржина за онлајн платформа со користење на најновите апликации и видео апликации. Покрај тоа, на Колеџот има партнерство со Универзитетот на Флорида Атлетик асоцијација за работа со своите професионалци да произведува високо квалитетни содржини за Флорида Gator видео, интернет и во-место дистрибуција.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа Online Certificates » Гледа Online MA » Гледа PhD »

Programs

This school also offers:

MA

господар во меѓународниот / интеркултурна комуникација специјализација

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Gainesville

На полето на меѓународната комуникација опфаќа проучувањето на меѓународната новинарство (и печатените и електронските) и меѓународните бизнис и маркетинг комуникација. На полето на интеркултурна комуникација се фокусира на интеракцијата меѓу луѓето од различни култури, вредности и истории. [+]

Магистер по меѓународна / Интеркултурна комуникација Област На полето на меѓународната комуникација опфаќа проучувањето на меѓународната новинарство (и печатените и електронските) и меѓународните бизнис и маркетинг комуникација. На полето на интеркултурна комуникација се фокусира на интеракцијата меѓу луѓето од различни култури, вредности и истории. Преку нивната студија, студентите учат да го ценат и да се вклучат различни култури и медиуми, стекнување на знаење и вештини треба да напредува во предизвикувачки денешната глобална заедница. Меѓународната / меѓукултурниот песна во масовна комуникација кулминира со ученикот пишување тезата на меѓународни / меѓукултурниот тема во комуникацијата, со примена на една или повеќе од методите кои се користат во комуникацијата истражување. Како дел од барањата за степен, студентите се стекнуваат вештини во интеркултурна комуникација, како и познавање на одредена култура или регион во светот. Од студентите се бара да покажат познавање на најмалку еден јазик освен на англиски, и да заврши на стажирање. Примателите на степенот најде работа во САД и меѓународни медиумски организации (печати, емитува и интернет), мултинационални корпорации, меѓународни консултантски компании, или во јавниот сектор вклучувајќи ги и меѓународните агенции и невладини организации, на американскиот Стејт департмент, државни и локални владини , како и непрофитните организации. Дипломирани студенти, исто така, може да избере да продолжат со повисоки степени во постдипломски или стручни училишта. Оваа програма признава дека студентите за есен и пролет семестри.... [-]


мајстор во науката / здравствени комуникација

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Gainesville

На Колеџот за новинарство и комуникации, во соработка со другите колеџи на кампусот, нуди песна на мајсторот во науката и здравјето комуникации.На програмата е дизајниран да ги учат научници и здравствени специјалисти да комуницираат ефикасно преку медиумите, [+]

Магистер по науки / здравство комуникација На Колеџот за новинарство и комуникации, во соработка со другите колеџи на кампусот, нуди песна на мајсторот во науката и здравјето комуникации. На програмата е дизајниран да ги учат научници и здравствени специјалисти да комуницираат ефикасно преку медиумите, и да учат масовните медиуми специјалисти позадина науката да се преведе на јазикот на науката и здравството во смислени и разбирливи приказни за нивната публика. Овие цели се постигнуваат преку теоретски пишување и применети курсеви. Најмалку два аспекти на програмата го прават тоа единствен меѓу науката програмите за комуникација на национално ниво. Прво, другите постојни науката програмите за комуникација во фокусот на САД на обука новинари.Програма на UF е отворена за новинари кои сакаат да се специјализираат во покривање науката и здравството, нуди обука за луѓето планираат да работат како јавни работи или информации од јавен карактер офицери за наука и здравствени организации, за други комуникациони специјалисти, и за научниците, кои треба да бидат во можност да комуницира со јавноста за нивната работа. Второ, на програмата се фокусира на обука на студентите да се разбере и да се комуницира ефективно за науката и здравствена политика. Студентите во програмата имаат можност за пишување од традиционалните истражување теза, производство на серија на статии на науката или здравствена теми, или завршување на проектот (како на план за комуникација за научни или здравствена организација). Со комитетот одобрување и специфични задачи и ограничувања исцртани, овој проект би можело да биде, на пример, заеднички проект помеѓу новинар / јавни прашања и... [-]