University of Montana

Introduction

Read the Official Description

Вгнезден во срцето на прекрасни природни пејзажи западна Монтана, на Универзитетот во Монтана е место каде што студентите топ-ниво, едукатори и истражувачи од целата земја и во целиот свет доаѓаат и да напредува. UM се наоѓа во Мисула, вториот по големина град во Монтана со население од 80.000 жители. На Универзитетот привлекува разновидна популација на Мисула и помага да се посветам на образовани, ангажирани и енергична заедница.

Околу 15.000 студенти да присуствуваат UM и Мисула колеџ, каде што тие добиваат од светска класа образование во широк спектар на теми кои вклучуваат занаети, либерални уметности, постдипломски и постдокторски студии и професионална обука.

Главната кампус се протега на 56 акри, во подножјето на планината Сентинел по должината на реката Clark Fork и се состои од парк-како Овални во центарот на кампусот, над 60 уникатен архитектонски објекти и фудбалски стадион со 5.200 седишта. 180-акр Јужна кампус UM нуди студент домување, терен за голф, фудбалски игралишта и отворен објект пат. Мисула колеџ зафаќа две локации во централниот и западниот Мисула.

Органи во состав кампуси UM е припадност на четири институции низ државата: предводник на кампусот во Мисула, Универзитетот во Монтана Западен наоѓа во Dillon, Монтана и технологија на Универзитетот во Монтана во Butte, и Елена колеџ на Универзитетот во Монтана. Секоја институција има своја уникатна акцент, карактер и средина за учење.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health PhDs » Гледа BAs » Гледа BScs » Гледа Bachelor »

Programs

This school also offers:

MA

М-р по психологија во училиште образовни специјалист (Ed.S.)

Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Missoula

Образовни специјалист (Ed.S.) програма во училиште психологија следи моделот на научник-лекар во која разбирање на емпириски истражувања и теоријата влијае на најдобрите практики на училиште како психолог во обезбедувањето на услугите. Психологијата програма UM школа обезбедува планирани секвенци на курсеви во училиште психологија во прилог на practica и стажирање искуства. На Ed.S. Програмата е ... [+]

Образовни специјалист (Ed.S.) програма во училиште психологија следи моделот на научник-лекар во која разбирање на емпириски истражувања и теоријата влијае на најдобрите практики на училиште како психолог во обезбедувањето на услугите. Психологијата програма UM школа обезбедува планирани секвенци на курсеви во училиште психологија во прилог на practica и стажирање искуства. На Ed.S. Програма е одобрена од страна на Националното здружение на училишни психолози (NASP), како и обемот и редоследот на програмата е во согласност со стандардите на NASP. Студентите во програмата добиваат обука потребно да стана и Класа 6 лиценца во училиште психологија, како и на национално сертифицирани училиште како психолог (NCSP) Преку нашата силна посветеност на модел научник-лекар, училиште психологија образовни специјалист програма обезбедува сеопфатна обука преку предмети и клиничката обука. На Ed.S. Програма на проектот бара околу 72 кредит часови и вклучува тригодишен курс на студии. Првите две години се состои од полно работно време предмети и базирана на училиштето practica искуства. Во текот на третата година, студентите ќе ги заврши една година стаж во училиштата амбиент. Студентите исто така мора да помине писмена сеопфатна испит на крајот на нивната втора година на кампусот.... [-]


ма и МНР програми во студиото уметност

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Missoula

На Универзитетот дипломиран програма Монтана во студио уметност и историја на уметност нуди интимна дипломиран искуство за самостојна, авто-режија ученик. м-р програми и МНР во студио уметност се користат двете дисциплина специфични и мултидисциплинарен практики за развој на визуелниот јазик, материјалните процеси и концептуални пристапи релевантни за намери и чувствителност на студентот. Наставната програма ги поттикнува ... [+]

На Универзитетот дипломиран програма Монтана во студио уметност и историја на уметност нуди интимна дипломиран искуство за самостојна, авто-режија ученик. м-р програми и МНР во студио уметност се користат двете дисциплина специфични и мултидисциплинарен практики за развој на визуелниот јазик, материјалните процеси и концептуални пристапи релевантни за намери и чувствителност на студентот. Наставната програма ги поттикнува течност границите помеѓу медиумите, материјали и процеси и го поддржува дијалогот меѓу различни групи на факултет и врсници. Студентите се соочат со предизвикот да изработат стратегии на експериментирање и истражување, како и способноста да се артикулираат идеи и критички реакции на работа, додека стекнување значителен разбирање на двете историски рамки и на современите дискурс на уметноста. Студентите и факултетот низ медиумите да работат во близина на едни со други во рамките на оваа мултидисциплинарна програма. М-р во уметноста со концентрација во Историја на уметност нуди широк познавање на историјата на визуелните уметности и ги подготвува студентите за напредни постдипломски студии на д-р ниво и кариера во уметноста поврзани професии во музеј студии, галерија работа, и конзервација.... [-]


MSc

м-р по компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Missoula

Студентите кои успешно завршување на програмата на мајстор ќе се стекнат со способност да размислуваат критички, ефективно да комуницираат, се проблем реши, да остане сегашната во полето, и да ги применуваат дисциплина специфични знаења. А мешавина на практични и теоретски курсеви се вклучени во нашата програма која ги подготвува студентите и за професионални позиции во развој на софтвер и за понатамошно постдипломски работа во компјутерски науки. [+]

Одделот за компјутерски науки нуди MS степен во компјутерски науки. Секторот, исто така соработува со одделот за математика да понуди компјутерски науки акцент во рамките на д-р математика програмата.

Студентите кои успешно завршување на програмата на мајстор ќе се стекнат со способност да размислуваат критички, ефективно да комуницираат, се проблем реши, да остане сегашната во полето, и да ги применуваат дисциплина специфични знаења. А мешавина на практични и теоретски курсеви се вклучени во нашата програма која ги подготвува студентите и за професионални позиции во развој на софтвер и за понатамошно постдипломски работа во компјутерски науки.... [-]


Магистер по хемија и биохемија

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Missoula

Магистер на науки степен е исто така понудени во неоргански, органски, физичка хемија и аналитички / хемија на животната средина. Предметната програма се состои од широк јадрото на програмата, плус изборни одобрени од страна на Советодавниот комитет. Тези и не-теза опции се достапни, иако тезата опција обично е најпосакувана. [+]

Одделот за хемија и биохемија нуди постдипломски студии кои водат до MS степени. На различните интереси на факултетот им овозможи на дипломираните студенти да ги извршуваат истражувањата во која било од следниве области: животна средина, биохемија, органски, органометални, аналитички или физичка хемија во прилог на хемиски образование.

Нашето одделение, потенцира блиски контакти со студентите. Факултет и кадар за да се обезбеди поддршка и одговора средина која не е секогаш можно во големи оддели. Студентите исто така ќе најдете дека на одделот има национално ниво е конкурентна и продуктивни истражувачка програма. ... [-]


Master

Господар на науката во животната средина и природни ресурси новинарство

Студии врз за студентски град Целосна 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Missoula

Монтана програма нуди многу уникатни карактеристики. Една од нив е секако и на приказна лабораторија, која пара на студентите со научниците за еден семестар. Целта е за нови новинарите да научат како подобро да комуницираат вестите од науката; Научниците исто така, да научат како да комуницирате со медиумите за подобро да ги раскажат своите приказни. Универзитетот во Монтана е дом на врвни истражувања, од дивиот свет биологија на оган за управување и ... [+]

Добредојдовте на Универзитетот во Монтана е дипломиран програма во науката за животната средина и природни ресурси новинарство. Наш е практично, вештини базирана програма со која го става студенти по новинарство во известувањето на полето за прашања кои влијаат на природниот свет. кандидати нашите господари "произведе регионални и меѓународни парчиња за печатени медиуми, радио, телевизија и интернет сајтови. Нашиот факултет членови ги имаат децении на професионалното новинарство искуство и се обврзува да ви водителка заедно со вашите начин.... [-]


МНР во режија

Студии врз за студентски град Целосна 4 години September 2019 Соединети Американски Држави Missoula

Мајстор за ликовни уметности (МНР) степен во режија е три години постдипломски програма која е центриран на директорот како уметник-лекар кој води и управува со процесот на интеграција на различните елементи на театарската техника и изразување. Обуката на директорот е процес на развој на ученикот широка перспектива на раскажување и драматична акција преку практика и студија на ... [+]

Мајстор за ликовни уметности (МНР) степен во режија е три години постдипломски програма која е центриран на директорот како уметник-лекар кој води и управува со процесот на интеграција на различните елементи на театарската техника и изразување. Обуката на директорот е процес на развој на ученикот широка перспектива на раскажување и драматична акција преку практика и студија на производство концепт, соработка со другите театарски уметници, испитување на критики и перформативните теорија, како и акцент на развој на еден кохерентен индивидуални естетски.... [-]