Joan B. Kroc School of Peace Studies at the University of San Diego

University of San Diego

Introduction

Read the Official Description

На Универзитетот во Сан Диего Џоан Б. Kroc школа за мировни студии, ние промовираме повеќестран приод кон градењето на мирот и социјалната правда, интегрирањето на теорија и пракса во училницата, како и во заедници ширум светот. Ние истражување некои од најтешките, повеќето вознемирувачки феномен на нашето време, за производство на ригорозни и иновативни дело објавено во широк спектар на продавници. Студенти од целиот свет се подготвени од страна на истакнати факултет и да се стекнат со искуство во областа, преку нашата програма за практикантска работа и институти Kroc школа - Институтот за мир и правда, на Институтот за прекуграничниот, и Центарот за мир и трговија (последново во партнерство со Факултетот за бизнис администрација).

На Kroc школа е ресурс за меѓународна peacebuilders и Changemakers, студентите, факултет, членови на заедницата и сите кои се посветени на мир и правда. Ве покануваме да ги истражуваме нашите веб-сајт, да научат повеќе за програмата нашиот мајстор и работата на нашите институти, се регистрирате за нашите е-билтенот, или планирате да се посети.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc »

Programs

This school also offers:

MA

Магистер по социјални иновации

Студии врз за студентски град Целосна 1 година August 2019 Соединети Американски Држави San Diego

Водечките социјални промени се тешка работа која бара иновативна визија поддржана од претприемачките вештини и длабоко разбирање на проблемот при рака. Студентите кои се стекнуваат со магистер по социјална иновација (МАСИ) изгледаат критички во корените на социјалните предизвици и неправди, а потоа се обидуваат да создадат вистинска промена преку храбри нови одговори на сиромаштијата, нееднаквоста, кршење на човековите права и хуманитарни кризи. [+]

Сега прифаќаме апликации

Истакнувањето на потребата за промена не е тешко и можно е да се направи разлика; се што ви треба е страст за општествени промени и вештини потребни за да ги ставите вашите идеи во акција. Водечките социјални промени се тешка работа која бара иновативна визија поддржана од претприемачките вештини и длабоко разбирање на проблемот при рака. Студентите кои се стекнуваат со магистер по социјална иновација (МАСИ) изгледаат критички во корените на социјалните предизвици и неправди, а потоа се обидуваат да создадат вистинска промена преку храбри нови одговори на сиромаштијата, нееднаквоста, кршење на човековите права и хуманитарни кризи.... [-]


Мајстор на уметноста во мир и правда

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 5 години August 2019 Соединети Американски Држави San Diego + 1 more

Ние нудиме 2-годишен мајстор на уметноста во мир и правда (MAPJ, со полно работно време и со скратено работно време) за поединци кои сакаат да создадат промени и да ги решат највознемирувачките прашања денес. Крајниот рок за пријавување е 15 јануари. [+]

Рок на пријавување: 15 јануари

Нашето училиште се наоѓа во еден од најубавите градови во САД: Сан Диего, Калифорнија, десно на мексико-американската граница.

MAPJ нуди наставна програма каде учениците ќе стекнат:

Длабоко разбирање на глобалните и локалните контексти во кои се случуваат насилство, угнетување и социјална неправда.Познавање на теории и рамки за да се објаснат сложени ситуации.Капацитет за дизајнирање на нови пристапи и решенија за прашања од мирот и правдата.Компетентност во спроведувањето и оценувањето на влијанието на програмите и иницијативите.... [-]

MSc

Магистер на науки во управување со конфликти и резолуција

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 9 месеци August 2019 Соединети Американски Држави San Diego + 1 more

Во Школата Кроч, ние дизајниравме деветмесечен магистер по Управување со конфликти и резолуција (MS-CMR) за да ви овозможиме со знаење, рамки и вештини за да ја трансформираме динамиката на конфликтот. Оваа програма го комбинира управувањето со конфликти со решавање на конфликти. [+]

Сега прифаќаме апликацииТвојата мотивација

Конфликтот е секојдневна реалност во нашите организации, заедници и низ целиот свет. Ние веруваме дека конфликтите, доколку се добро управувани или трансформирани, може да обезбедат можност за позитивни промени.

Во Школата Кроч, ние дизајниравме деветмесечен магистер по Управување со конфликти и резолуција (MS-CMR) за да ви овозможиме со знаење, рамки и вештини за да ја трансформираме динамиката на конфликтот. Оваа програма го комбинира управувањето со конфликти со решавање на конфликти. Ова значи дека ќе научите вештини за разбирање и решавање на поединечни и организациски ситуации, како и конфликт на ниво на систем во различни културни контексти. Во MS-CMR, ќе научите како најдобро да управувате со конфликти - со фокусирање на енергијата и менување на перспективите - и стекнување вештини за успешно решавање на конфликти, преку посредување, преговарање, олеснување и процеси на дијалог.... [-]


Videos

Welcome to the Joan B. Kroc School of Peace Studies

Can Universities be Central to World Change? | Patricia Márquez, Dean of the Kroc School of Peace Studies | TEDxSanDiego

Tour of the School of Peace Studies at the University of San Diego

Contact

University of San Diego - Joan B. Kroc Institute for Peace and Justice

Адреса, линија 1 University of San Diego 5998 Alcalá Park San Diego, CA
92110 San Diego, California, Соединети Американски Држави
Website http://www.sandiego.edu/peacestudies/institutes/ipj/
Број на телефон +1 619-260-4600