University of San Francisco - College of Arts & Sciences

Introduction

Read the Official Description

За колеџот

Како еден од премиерите на католичките универзитети на Јејзуит, Колеџот за уметности и науки паѓа ригорозни студиски програми со урбана, глобална перспектива. Визијата за успех на колеџот вклучува и главата и срцето, со извонредни факултетски членови кои им даваат на студентите вештини и сочувство за да создадат поправен и хуман свет.

Во последниве години, нашите наставници-научници добија национално признание без преседан: освојувајќи национални награди, добивајќи големи нови грантови и престижни стипендии Фулбрајт, и премиерно во главните уметнички места и филмски фестивали низ целиот свет.

Нашите студенти го објавија своето истражување заедно со нашиот факултет, освоија награди за нивно пишување, добија високо конкурентни стипендии и беа прифатени во највисоките дипломски училишта. Тие се исто така вклучени во заедницата и тие прават разлика. Од изградбата на библиотека за деца на улица во Замбија за премостување на дигиталниот јаз во Перу, за борба против модерното ропство токму овде во САД, нашите студенти го менуваат светот на подобро.

Колеџот за уметности и науки нуди широк спектар на образовни опции проткаени со мисија да им обезбедат не само знаења и вештини потребни за да успеат како луѓе и професионалци, туку и вредности и чувствителност неопходни за да бидат мажи и жени за другите.


Марсело Кампери, Декан на Колеџот за уметности и науки

Нашите програми

Со над нуди 60 специјалност и малолетници, многу со специјализирани концентрации, Колеџот за уметности и науки е во центарот на додипломски живот на USF.

Во овој град на иновации, претприемништво и култура, USF нуди 16 уникатни магистерски програми во својот Колеџ за уметности и науки.

Дипломирани студенти по броеви

Примени кон USF

Образованието USF не е само за книжење, туку за правење вистинска разлика.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии »

Programs

This school also offers:

MA

Магистер по Азија Пацифик студии

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Магистер по Азија Пацифик студии (MAPS) програма се развива вредни културни надлежност на регионот Азија Пацифик. Рефлектирајќи го разновидноста и иновативниот дух на Сан Франциско, програмата нуди широк спектар на курсеви по историја, литература, политика, бизнис и култура на азиски региони. [+]

Детали за програмата

Нашата двегодишна, 28-единица програма обезбедува знаења и анализи на општествата, историјата, литературата, економијата и политиката на најдинамичниот регион во светот. На 28 кредити обично се состои од пет до шест основни курсеви, највисок премин проект, и два изборни курсеви.

Часовите се одржуваат кон крајот на попладне или вечер, од понеделник до четврток, со што на студентите им се овозможува флексибилност да ги балансираат своите постдипломски студии со работа и лични одговорности.... [-]


Магистер по меѓународни студии

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

USF е Магистер по меѓународни студии е двегодишна програма, која им нуди на студентите со длабинско, интердисциплинарно знаење за проблемите и предизвиците со кои се соочува глобалната заедница. Нашата наставна програма се фокусира на развојот и животната средина, политичките и економските аспекти на глобализацијата, човековите права, мирот и разрешувањето на конфликти и меѓународното право и организации. [+]

Детали за програмата

Почнувајќи од падот 2018 година, мајстор на уметноста во меѓународни студии ќе биде 34 единица програма завршена за две години и ќе вклучува области на концентрација и стажирање.

Програма Резултати за учење (есен 2018)

Студентите ќе:

Разбирање на главните структурни, културни и релациони промени кои се појавија како одговор на глобализацијата од различни дисциплински перспективи, со посебен акцент на недржавните актерида ги идентификува клучните организации, институции и глобални и регионални норми и како тие комуницираат со суб-државните сили за да ја обликуваат политиката, застапувањето и социјалните движењаразвијат разбирање за различните аспекти на глобалното граѓанско општество и политичките, економските, правните, еколошките, социјалните и културните сили кои ги обликуваат современите глобални прашања преку локално-глобалната врска.демонстрираат способност за критички ангажирање на категории на културни разлики и разновидност и оценка на нивното влијание врз современиот феноменкористат мешовити истражувачки методологии, интердисциплинарна перспектива и вештини за ангажирање во заедницата за да ги анализираат клучните прашања во меѓународните студииОсновни концентрации (есен 2018)... [-]

Магистер по професионална комуникација

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Мајстор на уметноста во професионална комуникација (MAPC) обезбедува знаења и обука за чувствувате орален, писмени и визуелни комуникациски вештини. Нашата програма е наменета за луѓе кои бараат техники и знаења потребни за комуникација специјалисти во широк спектар на области во постојано менување на 21-от век работното место. [+]

Детали за програмата

Мајстор на уметноста во професионална комуникација е 30-единица програма која може да се заврши за две години. Студентите заврши четири основни и шест изборни предмети, кои се три единици секој од нив. Полно работно време студентите се запишуваат во курсеви секој есен и пролет семестар. Курсеви се исто така достапни во текот на летото. Степенот кулминира или во највисок премин или во режија студија и кулминирајќи проект, како што се рефлексивни портфолио, стажирање поврзани со проектот, аналитички хартија, или академски истражувачки проект.... [-]


Мајстор на уметноста во урбаните и јавните работи

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Мајсторот на уметностите во урбаните и јавните работи ги обучува учениците во јавната политика, студиите во урбаните средини и организирањето на граѓанското општество, испитувајќи ги начините на кои политиката и ангажирањето на заедницата можат да влијаат позитивни промени. [+]

Мајсторот на уметностите во урбаните и јавните работи ги обучува учениците во јавната политика, студиите во урбаните средини и организирањето на граѓанското општество, испитувајќи ги начините на кои политиката и ангажирањето на заедницата можат да влијаат позитивни промени.

Нашата програма комбинира дипломски семинари во урбаните студии, политика, социологија и јавна политика со практично искуство во истражувања базирани на заедницата, креирање политики, анализа на политики, застапување и имплементација. Дипломирани студенти се уникатно опремени за да формулираат политика и иницијативи за поправедни и енергични урбани области, инспирирани од внимателен ангажман со теоријата и практиката на социјалната правда.... [-]


MSc

MS во науката за податоци

Студии врз за студентски град Целосна 1 година July 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Магистер на науки во податоци наука (MSDS) е со полно работно време, едногодишна програма сместен во центарот на USF во центарот на Сан Франциско. Програмата од 35 единици содржи модерна наставна програма фокусирана на слободен софтвер за студентите кои бараат техничка експертиза потребна за да станат научници и аналитичари на податоци и бизнис вештини за ефективно и стратегиско примена на ова знаење. [+]

Детали за програмата

Магистер на науки во податоци наука (MSDS) е со полно работно време, една година програма сместени во

Курсеви вклучуваат

Развој на апликацииМашинско учењеСтатистичко моделирањеОбработка на природен јазикБизнис стратегијаДизајн на експериментиДистрибуиран компјутерДлабоко учењеВизуелизација на податоциБизнис комуникацијаКамп за подигање на податоци за наука... [-]

Магистер по управување со енергетски системи

Студии врз за студентски град Целосна 18 - 24 месеци August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Електричната енергија системи брзо се трансформира, правејќи работни места во енергетскиот сектор меѓу најбрзо растечки во САД Нашата програма подготвува студентите за управување со енергијата позиции во јавниот, приватниот и непрофитните сектори за поддршка на иднината со ниска употреба на јаглерод. [+]

Детали за програмата

Студентите се стекнат со разбирање на мрежата, историски и денес; пазари на електрична енергија; производство на електрична енергија, ефикасност и конзервација; управување, ризик и усогласеност (GRC); влијанијата врз животната средина и ограничувањата од енергијата; и политичкото опкружување. Тие развиваат вештини за стратегиски менаџмент, комуникација, управување со промени, ангажирање на засегнатите страни и критичко и системско размислување.... [-]


МСП во компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Програмата Магистер на науки во компјутерски науки (MSCS) им нуди на студентите со широка позадина во развој на софтвер и други основни дисциплини на компјутерски науки, кои се движат од системи, вмрежување, и дистрибуирани програмирање на алгоритми и теорија. [+]

Детали за програмата

Програмата бара две години (четири семестри) на полно работно време студија и следи кохорт модел во текот на првата година во која сите ученици се истиот збир на основни курсеви. Во текот на втората година, студентите можат да изберат од ротирачки избор на дипломирани изборни предмети врз основа на нивните интереси и цели. Студентите развиваат неколку големи софтверски проекти во текот на нивниот степен, вклучувајќи значителен проект за највисок премин за време на нивната втора година.... [-]


МСП во меѓународна и развојна економија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco + 1 more

Брзото темпо на глобализација ја зголеми побарувачката за професионалци со обука во меѓународната економија и економскиот развој. Нашите еден од вид магистер по меѓународна економија и развој (IDEC) им нуди на студентите знаења и вештини за да се разбере како пазарните сили можат да се искористат за да ги поттикнат земјите во развој да се пробијат од циклусите на сиромаштија. [+]

Детали за програмата

Магистер на науки во меѓународна и развојна економија е две-годишна програма во која учениците земаат три до четири часови секој семестар, вклучувајќи и странски истражувачки проект во текот на летото. Студентите кои сакаат да одат со скратено работно време може да ја завршат програмата со преземање на две часови по семестар за период од три години, превземајќи го своето летно поле истражување помеѓу втората и третата година од програмата.... [-]


МСП во управување со животната средина

Студии врз за студентски град 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

USF е Магистер на науки во управување со животната средина (MSEM) обучува студентите за кариера во животната средина агенции, консултантски фирми и непрофитни организации. Вклучувајќи сеопфатна мешавина на курсеви за наука и политика, нашата програма им дава на учениците позадина за да развијат решенија за еколошките проблеми. [+]

Детали за програмата

Нашата програма ги интегрира научните, техничките, регулаторните и јавните политики во голем број прашања поврзани со животната средина. Дипломирани студенти од програмата се способни да ги оценат, анализираат и управуваат со прашања од теоретски и практичен аспект.

Програмата се состои од 13 курсеви (по две единици) и магистерски проект (четири единици) за вкупно 30 единици. Постојат четири задолжителни предмети: Екологија, Хемија на животната средина, квантитативни методи и проектот на мајсторот. Секој студент - во консултација со факултетски советник - развива програма на студии за останатите курсеви кои најдобро ги задоволуваат нивните желби за професионален и интелектуален развој. Студентите обично земаат четири предмети по семестар. Класите се нудат во саботите и во текот на работните денови, за да им се овозможи на учениците да работат со полно работно време додека заработуваат степен.... [-]


Master

Магистер по биотехнологија

Студии врз за студентски град Целосна 2 години January 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Нашата програма е две-годишен, четири-семестар интердисциплинарна програма која им нуди на студентите со мулти-дисциплинарен позадина која ги интегрира научни, бизнис и етички аспекти на биотехнологијата. Програмата е наменета за студентите кои не сакаат да ги извршуваат д-р. но сепак бараат кариера во индустријата. Наставната програма се фокусира на комбинација на бизнис-курсеви поврзани со биотехнологијата и МБА ниво. Студентите можат да ја започнат програмата за постдипломски студии секоја година во есен или пролет. [+]

Детали за програмата

Нашата програма е две-годишен, четири-семестар интердисциплинарна програма која им нуди на студентите со мулти-дисциплинарен позадина која ги интегрира научни, бизнис и етички аспекти на биотехнологијата. Програмата е наменета за студентите кои не сакаат да ги извршуваат д-р. но сепак бараат кариера во индустријата. Наставната програма се фокусира на комбинација на бизнис-курсеви поврзани со биотехнологијата и МБА ниво. Студентите можат да ја започнат програмата за постдипломски студии секоја година во есен или пролет.... [-]


Магистер по економија

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco + 1 more

Мајсторот на уметностите во економија се состои од фондација програма (се откаже од студентите кои имаат завршено еквивалентни предмети), економија јадро, истражувачки проект во одбраната вашата област на концентрација, магистерски труд и можности за практикантска работа. [+]

Детали за програмата

Мајсторот на уметностите во економија се состои од фондација програма (се откаже од студентите кои имаат завршено еквивалентни предмети), економија јадро, истражувачки проект во одбраната вашата област на концентрација, магистерски труд и можности за практикантска работа.

Полно работно време студентите завршуваат програмата за две години. Флексибилен формат е достапен за задоволување на потребите на вонредни студенти.... [-]


Магистер по миграција студии (MIMS)

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco Мексико Buenavista + 2 more

Мајстор на уметноста во миграција студии е две години, 31-единица програма која започнува секоја есен. Студентите им се дава можност да студираат на Universidad Iberoamericana во Мексико Сити (часовите се изведуваат на англиски јазик) во текот на вториот семестар, но идентичен наставен план се нуди во USF . Студентите кои студираат во Мексико Сити се враќаат во USF за втората година. Програмата се состои од пет основни курсеви, четири специјални теми и четири истражувачки семинари. Лето теренска работа и потопување патувања се достапни, вклучувајќи ги и можностите што ги нудат ширум светот од повеќе од 200 универзитети и иезуитски институти и агенции за социјални услуги. [+]

Детали за програмата

Мајстор на уметноста во миграција студии е две години, 31-единица програма која започнува секоја есен. Студентите им се дава можност да студираат на Universidad Iberoamericana во Мексико Сити (часовите се изведуваат на англиски јазик) во текот на вториот семестар, но идентичен наставен план се нуди во USF . Студентите кои студираат во Мексико Сити се враќаат во USF за втората година. Програмата се состои од пет основни курсеви, четири специјални теми и четири истражувачки семинари. Лето теренска работа и потопување патувања се достапни, вклучувајќи ги и можностите што ги нудат ширум светот од повеќе од 200 универзитети и иезуитски институти и агенции за социјални услуги.... [-]


Магистер по музејски студии

Студии врз за студентски град Целосна 16 месеци August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Универзитетот во Сан Франциско нуди уникатна магистратура во музејските студии каде студентите се подготвуваат за лидерски позиции во уметнички, културни и наследствени организации кои работат во постојано менување на општествената динамика. [+]

Магистер по музејски студии

Дизајнирање простори за ангажирање на заедницата и јавен дијалог. Универзитетот во Сан Франциско нуди уникатна магистратура во музејските студии каде студентите се подготвуваат за лидерски позиции во уметнички, културни и наследствени организации кои работат во постојано менување на општествената динамика.

Нашата шестнаесетмесечна наставна програма е флексибилна, обезбедувајќи им на студентите со сеопфатно знаење и практично искуство да преземат различни улоги во културните, уметничките и наследните организации.... [-]


Магистер по спортски менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 23 месеци January 2019 Соединети Американски Држави San Francisco Orange + 1 more

Програмата за управување со спорт служи за потребите и распоредот на денешните зафатени студенти. Наставната програма се состои од 36 единици и класи се сретнат една вечер неделно од 6:30 до 10:30 часот, дозволувајќи им на учениците да го завршат својот господар за само 23 месеци. [+]

Детали за програмата

Програмата за управување со спорт служи за потребите и распоредот на денешните зафатени студенти. Наставната програма се состои од 36 единици и класи се сретнат една вечер неделно од 6:30 до 10:30 часот, дозволувајќи им на учениците да го завршат својот господар за само 23 месеци.

Сан Франциско и Јужна Калифорнија

Идентични наставни програми и истиот факултет со полно работно време се достапни на нашите локации во Јужна Калифорнија и Сан Франциско. Покрај тоа, локалната индустрија професионалци учат изборни предмети кои им овозможуваат на студентите да специјализираат и да се добијат потребните длабочина во рамките на избраната област на експертиза.... [-]


Мајстор за ликовни уметности во пишување

Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 години August 2019 Соединети Американски Држави San Francisco

Две и полгодишната програма започнува секоја есен, со курсеви во вторник и четврток од 6:30 до 9:15 часот. По вторник, работилниците во секој жанр (фикција, поезија и документаристика) се фокусираат на студентските ракописи во врската на поддржувачка критика. Во четврток литературните семинари се фокусираат на традициите, стиловите, занаетчиските елементи и случувањата, како и книжевните модели. [+]

Детали за програмата

Две и полгодишната програма започнува секоја есен, со курсеви во вторник и четврток од 6:30 до 9:15 часот. По вторник, работилниците во секој жанр (фикција, поезија и документаристика) се фокусираат на студентските ракописи во врската на поддржувачка критика. Во четврток литературните семинари се фокусираат на традициите, стиловите, занаетчиските елементи и случувањата, како и книжевните модели.... [-]


Videos

In The Center Of It All

Contact

University of San Francisco

Адреса, линија 1 2130 Fulton Street San Francisco, California, United States
94117 San Francisco, California, Соединети Американски Држави
Website https://www.usfca.edu/arts-sciences
Број на телефон +1 415.422.5101