University of Central Arkansas

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Визија

На Универзитетот во Централна Арканзас се стреми да биде премиерот ученик фокусирани на јавноста сеопфатна универзитет, национално признати лидер за негово континуирано евиденција на совршеност за додипломски и постдипломски образование, научни и креативни напори и ангажман со локални, национални и глобални заедници.

Мисија и основни вредности

На Универзитетот во Централна Арканзас, лидер во 21-тиот век во високото образование, е посветена на совршеност преку испорака на истакнати додипломски и постдипломски образование, кој останува актуелна и одговора на различните потреби на оние што служи. факултет и кадар на универзитетот промовира интелектуална, професионални, социјални, и личен развој на своите студенти, преку иновации во учењето, стипендија, и креативни потфати. Студентите, факултет, и партнер на персоналот за да се создаде силен ангажман со локални, национални и глобални заедници. На Универзитетот во Централна Арканзас се посветува на академски виталност, интегритет, и разновидност.

Во извршувањето на оваа мисија, на Универзитетот се водени од следните основни вредности:

интелектуална совршеност

Ние веруваме во доживотното интелектуалниот развој на студентите, факултет и кадар. Ние сме посветени на слободниот извршување на знаење и континуиран раст на учење и настава.

Образовани граѓани: Ние веруваме во успехот на учениците и во подготовка на студентите да се вклучат комплексни прашања и да ги изразат информирано мислење преку критичко размислување, пишување и говор. Со оглед на историските корени на нашата институција во образованието на наставниците, оваа фондација инспирира сите наши колеги да работат заедно за да се обезбеди на нашите факултет и студентите се промовира наставни совршеност и доживотно учење.

Стипендија: Ние веруваме дека студентите и факултетот треба да се вклучат во професионалниот развој и научни потфати кои се промовира создавање и примена на знаењето во сите дисциплини.

Културна компетенција: Ние веруваме дека студентите треба да се доживее културни активности, како тие растат во нивната благодарност за разновидноста на идеи и луѓе, и внатре и надвор од училницата.

Средина за учење: Ние веруваме дека извонредна физичка инфраструктура, заедно со култура на квалитет во сите наши напори, обезбедува животната средина во која нашите студентите и факултетот може да напредува лично и интелектуално. Покрај тоа, ние веруваме во обезбедување на state-of-the-art учење простори.

зАЕДНИЦА

Ние го цениме и почит како нашата најголема предност на луѓето кои го сочинуваат нашиот заедницата студентите, факултет и кадар, како и лица поврзани со нас преку врски со нашата локална заедница и регионот, државата Арканзас, нашиот народ, и светот. Тоа е, ние веруваме дека луѓето се во фокусот на нашата институција.

колегијалност: Ние веруваме во процесите на донесување на одлуките врз основа на продуктивни синергетски интеракции меѓу нашите студенти, факултетот, и на персоналот, и дисциплини во извршување на цели на институцијата.

партнерства: Ние сме посветени на промовирање на теренски активности, заедницата образование, како и соработка со околните лица. Ние веруваме во соработка со граѓаните на нашиот регион, држава, нација, и во светот, како и оние организации и составни делови со кои ние работиме.

Безбедна и здрава животна средина: Ние се промовира безбедна, здрава и одржлива животна средина, каде што нашите членови на заедницата може да се развива лично и општествено како целина суштества со обврските за подобрување на нивната животна средина.

услуга: Ние веруваме во споделување на нашите академски и културни ресурси и експертиза со јавноста, образовни институции, бизниси, културни центри, и јавни и непрофитни агенции, кога е соодветно. Ние работиме за да им овозможи на студентите да се интегрираат во поголем свет да се промовира заложба за јавната служба преку искуствено образование. Факултет и кадар им служи на нашите државни и локални состојки преку споделување на енергија, таленти и искуство.

Разновидност

Ние сме посветени на привлекување и поддршка на различни студент, факултет и кадар населението и подобрена мултикултурна можности за учење. Ние го цениме можност да работат, учат, и да се развие во една заедница, која го прифаќа различноста на поединци и идеи, вклучувајќи раса, етничка припадност, религија, духовни верувања, национално потекло, возраст, пол, брачен статус, социо-економски припадност, сексуалната ориентација, физички способност, политичка припадност, и интелектуална перспектива.

Регрутирање и задржување: Ние активно да продолжи и да се обиде да го задржи на различни студент тело, факултетот, и на персоналот.

поддршка: Ние одржување на највисоките академски квалитет и да се обезбеди дека нашите програми остане иновативни и одговора на постојано менување на различни потреби на оние што служат.

Знаење: Ние сакаме да се зголеми интеракција и разбирање меѓу различните групи и се посветам на збогатен можности за учење во глобалната заедница.

Интегритет

Ние сме посветени на етички и одговорно однесување во нашите сопствени акции и да се развива истата посветеност во нашите студенти, а со тоа поттикнување на лицата кои ќе имаат на вештини, знаење и способност да се вклучат позитивно со разновидна и менување на светот. Нашата посветеност се протега на сите нивоа на нашиот кампус да се зајакне климата на етичко однесување, почитување, одговорност и доверба.

Етика: Ние веруваме во постапувањето со чесност, храброст и доверба.

Однос: Ние ја поддржуваме една заедница и атмосфера на почитување и мисловност меѓу студентите, факултет, вработени, и луѓето од нашата заедница, држава, нација, и во светот.

Одговорност: Ние сме посветени да биде одговорна и отчетна во работењето на сите нивоа на институцијата, вклучувајќи постојана оценка на нашите академски програми и транспарентност во нашата фискална и оперативни постапки.

доверба: Ние го цениме и постојано се обидуваат да ја стекне довербата на јавноста во сите наши постапки и зборови.

-Усвоени UCA од страна на Одборот на доверители, 6 мај 2011 година

Афирмативна акција

На афирмативна акција директор разгледува реклами за сите позиции на вработените за текст и поставување објавување. Овој службеник, исто така, ги разгледува процесот на барање и скрининг пред да се направи понуда за вработување. Рекламите за факултет и не-доверливи позиции се ставени во Хрониката на високото образование на рутинска основа и повеќето одделенија рекламирате во публикации поврзани со академска дисциплина или се поврзани со функцијата на единицата. Реклами за доверливи позиции се поставени во локалните и на државно ниво во публикации. Позиции се рекламира во најавите кабината демократ и Арканзас демократ весник, кога е соодветно. најави позиција, исто така, се испратени на соодветни веб-сајтови. Покрај тоа, секоја класифицирани Оглас што се случува на кампусот Uca е наведени во Одделението за безбедност на вработување на Арканзас.

Студија економски ефект

Оваа студија покажува влијанието UCA има врз економскиот развој, кариери на учениците, како и квалитетот на животот на граѓаните во областа на услуги на универзитетот.

Извештајот беше подготвен од страна на Ајова базирана компанија EMSI, водечки обезбедувач на социо-економски ефект и алатките за стратешко планирање на колеџи и универзитети во САД и Канада. Компанијата се користи два големи анализи да се спроведе студијата - инвестиции и економски раст.

Некои од главните моменти на извештајот се:

  • Даночните обврзници се види со стапка на поврат од 7,9 проценти на нивните инвестиции во UCA.
  • UCA придонесува вкупно $ 96,6 милиони долари во приходи во економијата на UCA Сервисна сфера секоја година.
  • За секој долар студенти да инвестираат во Uca, тие добиваат кумулативни $ 5.30 часот наутро за во повисоките идни приходи.
  • Просечната годишна додаде приходи поради активностите на UCA и нејзините поранешни студенти еднаква на 426,1 милиони $.

Стани, да излезе, и се вклучат!

Студентски живот обезбедува можности за учење, лидерство, градење на заедница, креативно изразување, волонтерство, менторство, и многу, многу повеќе.

UCA нуди повеќе од 200 студентски организации, клубови и рекреативни активности да им помогне на студентите се вклучат во кампусот живот, и да бидат активни членови на заедницата UCA.

Што е мечка Ден?

Мечка ден е студент предводена спортски промоција и училишните организација. Организираме Пеп-митинзи, Tailgates, Полноќ Лудило, Фудбал Yell лидери, се враќа дома дејности, семејство ден активности, и многу, многу повеќе!

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Online MSc » Гледа Health MSc » Гледа Health PhDs » Гледа Graduate Certificates » Гледа PhD » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

Мајстор за ликовни уметности во дигитална филмови

Студии врз за студентски град Целосна 3 години September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Мајстор за ликовни уметности во дигитална кинематографијата е кредитна час терминал степен три години, 60. По завршувањето на МНР програма, дипломираните студенти ќе бидат целосно квалификувани да ги учат на ниво на универзитет или се натпреварува во постојано менување на пејзажот на филмската индустрија. Програмата ја нагласува вештини за производство и преку серија на производство семинари и тезата проект. Покрај тоа, студентите се бара да преземат курсеви во писмена форма, историја и теорија, со цел да се создаде повеќе добро заоблени образование. Од студентите се очекува да се запишат со полно работно време и се девет кредити за еден семестар. Студенти заврши две години на полно работно време се разбира работа. Во третата година, студентите напишам, директна, производство и уредување на тезата филм (околу 30 минути). [+]

Мајстор за ликовни уметности во дигитална кинематографијата е кредитна час терминал степен три години, 60. По завршувањето на МНР програма, дипломираните студенти ќе бидат целосно квалификувани да ги учат на ниво на универзитет или се натпреварува во постојано менување на пејзажот на филмската индустрија. Програмата ја нагласува вештини за производство и преку серија на производство семинари и тезата проект. Покрај тоа, студентите се бара да преземат курсеви во писмена форма, историја и теорија, со цел да се создаде повеќе добро заоблени образование. Од студентите се очекува да се запишат со полно работно време и се девет кредити за еден семестар. Студенти заврши две години на полно работно време се разбира работа. Во третата година, студентите напишам, директна, производство и уредување на тезата филм (околу 30 минути).... [-]


Мајстор за ликовни уметности во креативно пишување

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Нашата цел е да се обезбеди дипломираните студенти можност да се концентрира на студијата, практиката и наставата по креативно пишување во силно фокусиран програма пишување учи главно од страна на писатели за писатели. Во 60 часа, оваа три-годишна програма ќе се осигура дека дипломираните студенти се изгради мулти-жанр средини во популарната дисциплина на креативно пишување, преку работилници, формира курсеви, теми предмети, со широк спектар на изборни предмети, како и специјализирани настава и уредување practicums. [+]

Ви благодариме за вашиот интерес во програмата за пишување Арканзас МНР. Бидете сигурни да се провери од други линкови во овој веб-сајт за да дознаете повеќе за нашата програма. Она што следува е краток опис на нашата програма и она што се надеваме дека може да направи за вас.

Арканзас на писателите на МНР е пишување интензивна студио програма во креативно пишување, кои еднозначно ќе се подготвува дипломирани за кариера во пишување педагогија и издаваштво.... [-]


мајстор на уметноста во историјата

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

На Катедрата за историја на Универзитетот во Централна Арканзас е горд на понудата ригорозни сеопфатна мајстор програма која постојано е рангиран како еден од најдобрите во државата. Нашите семинар-базирана програма обезбедува места за проширување на содржината на знаење, воведување историографија, како и вршење истражувачки методи во курсеви наменети за производство на оригинални истражувања. [+]

На Катедрата за историја на Универзитетот во Централна Арканзас е горд на понудата ригорозни сеопфатна мајстор програма која постојано е рангиран како еден од најдобрите во државата. Нашите семинар-базирана програма обезбедува места за проширување на содржината на знаење, воведување историографија, како и вршење истражувачки методи во курсеви наменети за производство на оригинални истражувања.... [-]


мајстор на уметноста во математичката едукација

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Мајстор на уметноста (MA) во математичкото образование располага математика курсеви развиен за зголемување на математички содржини познавање на средните и да се подготви кандидати за учење на колеџ во заедницата или извршуваат понатамошно постдипломски студии. Програмата е дизајнирана така што наставникот може да се заврши на предмети потребни од страна на присутните две последователни лета и се запишуваат во вечерните курсеви во текот на повремен есента и пролетта семестри или од страна на присутните со полно работно време за една година, вклучувајќи ги и лето термините. За оние кандидати со оглед на повеќе напредни постдипломски студии, А тезата опција е исто така достапен да се изложи на кандидати со методите за истражување во математичкото образование. [+]

[1. Вовед Мајстор на уметноста (MA) во математичкото образование располага математика курсеви развиен за зголемување на математички содржини познавање на средните и да се подготви кандидати за учење на колеџ во заедницата или извршуваат понатамошно постдипломски студии. Програмата е дизајнирана така што наставникот може да се заврши на предмети потребни од страна на присутните две последователни лета и се запишуваат во вечерните курсеви во текот на повремен есента и пролетта семестри или од страна на присутните со полно работно време за една година, вклучувајќи ги и лето термините. За оние кандидати со оглед на повеќе напредни постдипломски студии, А тезата опција е исто така достапен да се изложи на кандидати со методите за истражување во математичкото образование. ... [-]

мајстор на уметноста во музиката

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 31 - 34 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Постдипломски работи во музиката е дизајнирана да обезбеди напредна професионална обука. Мајсторот на музиката во Музика програма за образование степен обезбедува напредни студии на музиката настава во основните и средните училишта и професионална подготовка за оние кои веќе поседуваат почетна сертификација. Други Мајсторот на музиката концентрации обезбеди специјализирана обука во перформанси, спроведување и музичка теорија. Дипломиран assistantships се достапни во сите области и се доделуваат врз основа на заслужените оценки. За теоријата, потребно е резултат од 75% или подобро на UCA влезот музичка теорија испит. За извршување и спроведување на области, не е потребно аудиција со површина факултет. За спроведување и образованието области, потребно е снимена изведба на ансамблот на жалителот. [+]

Постдипломски работи во музиката е дизајнирана да обезбеди напредна професионална обука. Мајсторот на музиката во Музика програма за образование степен обезбедува напредни студии на музиката настава во основните и средните училишта и професионална подготовка за оние кои веќе поседуваат почетна сертификација. Други Мајсторот на музиката концентрации обезбеди специјализирана обука во перформанси, спроведување и музичка теорија. Дипломиран assistantships се достапни во сите области и се доделуваат врз основа на заслужените оценки. За теоријата, потребно е резултат од 75% или подобро на UCA влезот музичка теорија испит. За извршување и спроведување на области, не е потребно аудиција со површина факултет. За спроведување и образованието области, потребно е снимена изведба на ансамблот на жалителот.... [-]


Мајстор на уметноста во настава

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 36 - 39 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Основана од страна на Академијата за образование на Универзитетот во Централна Арканзас, МАТ програма подготвува високо квалификувани средината на кариерата професионалци и дипломирани студенти на високото образование да биде Арканзас наставниците во училница. [+]

Основана од страна на Академијата за образование на Универзитетот во Централна Арканзас, МАТ програма подготвува високо квалификувани средината на кариерата професионалци и дипломирани студенти на високото образование да биде Арканзас наставниците во училница.

дипломиран степен програма на МАТ е:

Наменета за поединците без настава квалификации, но кои имаат успешно завршено бакалауреат степен и сакаат да стане учител во експедитивен начин. Има за цел да им помага на потенцијалните наставници, оние кои имаат бакалауреат степен во областа содржина, за да стане практикување едукатори. А од 36 до 39-часовна дипломиран степен програма со две песни: 4-8 средно ниво (39 часа) и средно (К-12, 4-12, и 7-12). Со почеток во Есен 2017 година, МАТ програма ќе имаат 3 песни: K-6, средно ниво, и средно (К-12, 4-12, и 7-12). Сите песни ќе биде 39-часовна постдипломски програми. ... [-]

мајстор на уметноста во шпански

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Сите дипломирани студенти ќе се постигне барем напредни висок владеење ниво во четири вештини (зборување, слушање, читање и пишување) во согласност со стандардите поставени од страна на Американскиот совет на наставници по странски јазици (ACTFL). Дипломирани студенти ќе се здобијат со крос-културен надлежности кои ќе им служат во различни можности за кариера, вклучувајќи го и образованието, бизнисот и јавниот сервис. [+]

Наменета за студентите со диплома за додипломски студии на шпански јазик, оваа програма ќе се прошири својата експертиза во шпански јазик, култура и литература, а исто така да ви донесат во тек со актуелните прашања во шпанска студии.

Сите дипломирани студенти ќе се постигне барем напредни висок владеење ниво во четири вештини (зборување, слушање, читање и пишување) во согласност со стандардите поставени од страна на Американскиот совет на наставници по странски јазици (ACTFL). Дипломирани студенти ќе се здобијат со крос-културен надлежности кои ќе им служат во различни можности за кариера, вклучувајќи го и образованието, бизнисот и јавниот сервис.... [-]


Мајсторот на уметностите во англиски јазик

Студии врз за студентски град Целосна 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Магистер по англиски јазик програма во UCA може да се пофали ѕвездени факултет, три песни за завршувањето на степен, единствени можности надвор од училницата (постдипломски асистент, практиканти, итн), и една мала програма со висок сооднос на факултет-да-студент. Ние го сакаме она што го правиме и се возбудени да работат со дипломираните студенти. [+]

Магистер по англиски јазик програма во UCA може да се пофали ѕвездени факултет, три песни за завршувањето на степен, единствени можности надвор од училницата (постдипломски асистент, практиканти, итн), и една мала програма со висок сооднос на факултет-да-студент. Ние го сакаме она што го правиме и се возбудени да работат со дипломираните студенти.

Постдипломски асистент, практиканти, и единствени можности за учење: Во моментов, ние нудиме три постдипломски оддел асистент секоја година, кои обезбедуваат вредни искуство во следниве места: помага во производството на списанието поезијата, аранжман; кои работат со факултетот за истражувачки проекти; олеснување на активностите на додипломски студии на англиски општество; и координација на Колеџот на Либералната науките Студентски истражувачки симпозиум. (Постдипломски асистент доаѓаат со скромни stipend- 9333 $ платени во текот на девет месеци). Од време на време, ние обезбеди напредна на студентите можност да учат свој воведен курс по литература. (Дипломирани студенти кои учат курсот се плаќа $ 2.600 за семестар.) Заедно со асистентски места и можности за учење, ние исто така може да им помогне на студентите сигурен практиканти. координатор на одделот стаж може да работи со студенти на додипломски студии поединечно да се создаде единствена можност за учење на дипломираните кредит да се заработи за време на работењето во рамките на заедницата. Последно, а асистент и практиканти збогатување на постдипломски образование, постдипломски себе предмети им овозможува на студентите да ги искористат предностите на ресурсите во рамките на државата. Се разбира, истражувачки методи, на пример, редовно ги запознава студентите со архивски истражувања во Националниот центар за истражување на... [-]

MSc

Господар на науката во применетата компјутери

Студии врз за студентски град Целосна 34 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Магистер на науки по применета компјутер е дизајниран за да обезбеди интензивна подготовка во концепти и техники поврзани со примена на компјутерски системи. [+]

Цели и резултати Магистер на науки по применета компјутер е дизајниран за да обезбеди интензивна подготовка во концепти и техники поврзани со примена на компјутерски системи. Целите на програмата за дипломирани студенти се: Да биде во можност да се идентификуваат значајни применета компјутер проблеми и да се спроведе апликација управувано истражувачката работа врши самостојно или во академски, бизнис, индустриски, или други животната средина во професионални, правни и етички рамките; Да биде во можност да се применуваат теории, принципи и концепти со технологија на креативно дизајн, развој, и да се провери пресметковни решенија кои ги интегрираат достапен софтвер и хардвер системи за решавање на проблеми во различни домени апликација за поединци, групи и организации; Расте како зрела професионален и да бидат способни и подготвени да се земе лидерски улоги со напредни познавања на компјутерски науки и апликации во меѓународни и крос-дисциплинарни области; Да биде во тек во областа, преку континуиран професионален раст и развој да ги унапредат сопствен избор на кариера патеки и да придонесат за општеството. ... [-]

М-р во библиотеката медиумите и информатичката технологија

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 36 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Целта на програмата за постдипломски во библиотеката медиумите и информатичката технологија е да ги подготви поединци за професионални позиции во различни информации и образовни поставувања. На програмата библиотека медиски и информациски технологии, кој се наоѓа во рамките на Одделот за Лидерство студии е наменета за поединците кои може да (1) кариера планирање во училишната библиотека медиумски центри во основно, средно, и нивото на средно област и во регионален образовен задруги или, (2) кариера планирање, како деца и млади библиотекари во јавноста, колеџ, и посебни информативни центри. [+]

Добредојдовте на мајстори на библиотека медиуми и информациски технологии при UCA. На програмата библиотека медиски и информациски технологии е национално признати од страна на Американската асоцијација на училишни библиотеки како примерна програма училишната библиотека во САД со 99% стапка на Праксис II содржина подава во училишната библиотека медиуми, програмата за LIBM има една од најголемите програми за постдипломски студии за училишни библиотеки во државата Арканзас.... [-]


М-р во ментално здравје советување

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 60 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Консултации на програмата за ментално здравје е дизајниран така што тоа може да послужи како терминал степен или како основа за потенцијалните докторски студенти. Многу дипломирани студенти од оваа програма се воспостави приватна пракса или работат во различни центри за ментално здравје, агенции во заедницата и болници. Програмата се состои од 60 (шеесет) часа семестар на работа се разбира, вклучувајќи еден семестар стажирање. Дипломирани студенти може да стане Лиценцирано професионален Советници преку Одборот на испитувачи Арканзас во советување. [+]

Опис на програмата Консултации на програмата за ментално здравје е дизајниран така што тоа може да послужи како терминал степен или како основа за потенцијалните докторски студенти. Многу дипломирани студенти од оваа програма се воспостави приватна пракса или работат во различни центри за ментално здравје, агенции во заедницата и болници. Програмата се состои од 60 (шеесет) часа семестар на работа се разбира, вклучувајќи еден семестар стажирање. Дипломирани студенти може да стане Лиценцирано професионален Советници преку Одборот на испитувачи Арканзас во советување. ... [-]

М-р во образованието читање / дислексија терапевт

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

На Одделот за основно, писменост и Специјални образование на Колеџот за образование е горд на понудата на Берзата во програма за читање. Ова NCATE / ILA акредитирани програма предвидува постдипломски кандидати со можност да ги прошират своите области на лиценцирани од страна на извршување на постдипломски степени. Сите членови на дипломиран студент на факултетот се посветени на совршеност во својата професија и добија награди и признанија во водство, стипендија, и услуги за областите во кои тие учат. [+]

На Одделот за основно, писменост и Специјални образование на Колеџот за образование е горд на понудата на Берзата во програма за читање. Ова NCATE / ILA акредитирани програма предвидува постдипломски кандидати со можност да ги прошират своите области на лиценцирани од страна на извршување на постдипломски степени. Сите членови на дипломиран студент на факултетот се посветени на совршеност во својата професија и добија награди и признанија во водство, стипендија, и услуги за областите во кои тие учат.... [-]


М-р во раководството на училиштето, управување и администрација

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 48 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Магистер на науки степен во училиште Лидерство, менаџмент и администрација (SLMA) се одразува на Колеџот на историска мисија и посветеност образование е да се подготвува лидери за P-12 училишта. Одделот за Лидерство студии нуди, час програма претстава базирана на 34 кредит за изградба и наставните програми / програма на администраторите. На студиските програми се достапни за луѓето холдинг дипломи соодветни мајсторот. Програмата користи различни видови на технологија на 21 век, веродостојни проценки, и персоналните практиканти. [+]

Заедничка програма на информации Магистер на науки степен во училиште Лидерство, менаџмент и администрација (SLMA) се одразува на Колеџот на историска мисија и посветеност образование е да се подготвува лидери за P-12 училишта. Одделот за Лидерство студии нуди, час програма претстава базирана на 34 кредит за изградба и наставните програми / програма на администраторите. На студиските програми се достапни за луѓето холдинг дипломи соодветни мајсторот. Програмата користи различни видови на технологија на 21 век, веродостојни проценки, и персоналните практиканти. ... [-]

Магистер на науки во науката вежба

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 36 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Одделот за вежбање и спортски науки нуди Магистер на науки со теза опција / не-теза. MS степен е дизајниран да се развие на високо ниво на знаење и компетентност во голем број на професионални програми поврзани со дисциплина педагогија, фитнес, спорт раководство. Степенот е степен мулти-цел што може да се подготви за кандидат за образовни или за услуги во област надвор од областа на образованието. Овој степен, особено со тезата опција, исто така, може да послужи како подготовка за работа на докторски ниво. [+]

МСП во вежба наука Одделот за вежбање и спортски науки нуди Магистер на науки со теза опција / не-теза. MS степен е дизајниран да се развие на високо ниво на знаење и компетентност во голем број на професионални програми поврзани со дисциплина педагогија, фитнес, спорт раководство. Степенот е степен мулти-цел што може да се подготви за кандидат за образовни или за услуги во област надвор од областа на образованието. Овој степен, особено со тезата опција, исто така, може да послужи како подготовка за работа на докторски ниво. ... [-]

Магистер на науки во семејството и потрошувачите науки

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 - 36 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

На постдипломските програма во семејството и потрошувачите науки доведува до Магистер на науки. На програмата е дизајниран за да им служи на потребите на квалификувани подготвување на студентите за семејството и потрошувачите науки кариера во бизнисот, образованието, болници, индустрија, владини агенции во заедницата, како и за внесување adoctoralprograminFamily и потрошувачите науки или поврзани со дисциплина. [+]

На постдипломските програма во семејството и потрошувачите науки доведува до Магистер на науки. На програмата е дизајниран за да им служи на потребите на квалификувани подготвување на студентите за семејството и потрошувачите науки кариера во бизнисот, образованието, болници, индустрија, владини агенции во заедницата, како и за внесување adoctoralprograminFamily и потрошувачите науки или поврзани со дисциплина. ... [-]


Магистер на науки во училиште психологија

Студии врз за студентски град Целосна 60 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Сместен во рамките на Катедрата за психологија и советување во колеџ за здравство и бихевиорални науки, на програмата се фокусира на професионален идентитет на училишни психолози во рамките на пошироката областа на психологијата, широчината и длабочината на обука која ги подготвува кандидатите да компетентно вршење на разни училиште психологија функции, како и образование што ги цени и почитува културните разлики меѓу кандидатите, факултет, и примателите на услугата. [+]

Опис на програмата Мисијата на 60-часовна специјалист ниво NASP одобрени MS програма во училиште психологија на Универзитетот во Централна Арканзас е да се подготви за влез на ниво на училиште психолози да се применуваат научно-базирани психолошки и образовни принципи и практики во сите аспекти на нивната професионална работа. Дипломирани студенти на програмата се очекува да се рефлективен и компетентни професионалци посветени на зголемено разбирање на човековото однесување, континуиран професионален развој, најдобрите практики во училиште психологија, културни почитување и разновидност, како и етичките стандарди на професионална пракса како што се искажани од Американската психолошка асоцијација ( АПА) и на Националното здружение на училишни психолози (NASP). ... [-]

Магистер на науки во училиште советување

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 48 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

На Универзитетот во Централна Арканзас нуди Магистер на науки (МСП) во професионално училиште советување. На програмата на студии се состои од 48 часа семестар вклучувајќи практикум и стажирање искуства поле. На програмата се нуди во онлајн формат, кој ги вклучува пред се синхрони класа сесии со повремени асинхрони и лице-в-лице сесии во главниот кампус на UCA во Conway, Арканзас. Целта на оваа програма е да подготви професионално училиште советници за креирање, имплементација и одржување на сеопфатни програми за училиштето развојни советувалишта врз основа на државните и националните стандарди. Наставна програма Програмата се усогласува со советник асоцијација американската школа, Националниот модел, и на Одделот за високото образование стандарди Арканзас. А примарната цел на програмата е да се обучуваат професионални училиште советници да станат лидери, соработници, и се залага во нивното училиште, заедница, и на професијата на училиште советување. [+]

Заедничка програма на информации На Универзитетот во Централна Арканзас нуди Магистер на науки (МСП) во професионално училиште советување. На програмата на студии се состои од 48 часа семестар вклучувајќи практикум и стажирање искуства поле. На програмата се нуди во онлајн формат, кој ги вклучува пред се синхрони класа сесии со повремени асинхрони и лице-в-лице сесии во главниот кампус на UCA во Conway, Арканзас. Целта на оваа програма е да подготви професионално училиште советници за креирање, имплементација и одржување на сеопфатни програми за училиштето развојни советувалишта врз основа на државните и националните стандарди. Наставна програма Програмата се усогласува со советник асоцијација американската школа, Националниот модел, и на Одделот за високото образование стандарди Арканзас. А примарната цел на програмата е да се обучуваат професионални училиште советници да станат лидери, соработници, и се залага во нивното училиште, заедница, и на професијата на училиште советување. ... [-]

Магистер на науки по биологија

Студии врз за студентски град Целосна 30 - 34 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Напредно познавање на биолошките принципи и методика на истражување често е потребно за позиции во индустриски, научни и истражувачки организации или за прием на докторски или професионални програми. Студентите во програмата Магистер на науки програма се предвидени настава на широчината на биологија под-дисциплини и да имаат можност да се спроведе фокусирани истражување водени од дипломиран студент на факултетот во областа на нивниот избор. Целите на Магистер на науки програма е да се развие независна истражувачки вештини на студентот, да се зајакне научни комуникациски способности на учениците, и да се зголеми веројатноста за добивање на вработување во биолошки поле или успешен прием во докторски и професионални програми на студентот. [+]

Цел Напредно познавање на биолошките принципи и методика на истражување често е потребно за позиции во индустриски, научни и истражувачки организации или за прием на докторски или професионални програми. Студентите во програмата Магистер на науки програма се предвидени настава на широчината на биологија под-дисциплини и да имаат можност да се спроведе фокусирани истражување водени од дипломиран студент на факултетот во областа на нивниот избор. Целите на Магистер на науки програма е да се развие независна истражувачки вештини на студентот, да се зајакне научни комуникациски способности на учениците, и да се зголеми веројатноста за добивање на вработување во биолошки поле или успешен прием во докторски и професионални програми на студентот. За прием, студентите треба да ги достави следниве: Примена на Факултетот примена биологија испраќаат до Координаторот на биологијата постдипломски. Сите кандидати се охрабруваат да се поврзеш биологија факултет за да се идентификуваат потенцијалните советник (а). Кандидатите кои не ги соопштува со факултет, најверојатно, нема да бидат примени. Резултати за општо тест ГРЦ испратени до Факултетот. Исто така, вашиот извештај резултатите директно до Координаторот на биологијата постдипломски. За настава асистент, студентите треба да ги достави следниве: Барање за настава асистент испратени до Факултетот. Препораки и роковите за добивање на настава асистент може да се најдат на следнава датотека. Најмалку две писма на препораките испратени до Координаторот на биологијата постдипломски. ... [-]

Магистер на науки по применета математика

Студии врз за студентски град Целосна 30 - 33 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway

Магистер на науки (МСП) во применета математика, располага математика курсеви развиена за да се подготви кандидати за работа во бизнис или владини агенции, или извршуваат понатамошно постдипломски студии. Со примена на техники се предава на овие курсеви за бизнис, инженеринг, планирање и други области, значајни проблеми може да се изучува користење на аналитички, статистички, и нумерички методи. Да дипломираат, кандидатите мора да помине две сеопфатна испити во нивната последна семестар. За оние кандидати со оглед на повеќе напредни постдипломски студии, А тезата опција е достапна во замена за сеопфатна испити да се изложуваат кандидатите Истражувачки методи во применета математика. [+]

[1. Вовед Магистер на науки (МСП) во применета математика, располага математика курсеви развиена за да се подготви кандидати за работа во бизнис или владини агенции, или извршуваат понатамошно постдипломски студии. Со примена на техники се предава на овие курсеви за бизнис, инженеринг, планирање и други области, значајни проблеми може да се изучува користење на аналитички, статистички, и нумерички методи. Да дипломираат, кандидатите мора да помине две сеопфатна испити во нивната последна семестар. За оние кандидати со оглед на повеќе напредни постдипломски студии, А тезата опција е достапна во замена за сеопфатна испити да се изложуваат кандидатите Истражувачки методи во применета математика. ... [-]

Магистер по студент на персоналот услуги и администрација

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 2 more

програмата за колеџ Студентски персонал услуги и администрација (CSPA) обезбедува стручна подготовка за студентите кои бараат услуги на студентите во двете позиции две години и четири години Контактирај институции. Програмата е интердисциплинарна да ги подготви студентите услуги администраторите за различни области на одговорност, вклучувајќи кампусот клима и разновидност, финансии, буџет, грант пишување, оценување, лидерство, и правни / етички прашања. [+]

програмата за колеџ Студентски персонал услуги и администрација (CSPA) обезбедува стручна подготовка за студентите кои бараат услуги на студентите во двете позиции две години и четири години Контактирај институции. Програмата е интердисциплинарна да ги подготви студентите услуги администраторите за различни области на одговорност, вклучувајќи кампусот клима и разновидност, финансии, буџет, грант пишување, оценување, лидерство, и правни / етички прашања.... [-]


Master

Магистер на географски информатички системи

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 - 36 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Мајсторот на степенот на Географски информациони системи (MGIS) е моделирана по онлајн Извршен МБА програми. Студентите кои ќе се запишат во степенот идеално би имале претходни ГИС предмети (ја зема најмалку еден ГИС текот на додипломски или постдипломски ниво) или се во моментов се вработени во позиција која бара употреба на ГИС или информации ГИС-базирани услуги (на пример, или ГИС професионални бараат поголема обука или некој кој мора да управуваат со ГИС работници или кој има потреба од информации од ГИС за вршење на неговата / нејзината работа). [+]

Господар на ГИС програма (Ова е онлајн степен) Мајсторот на степенот на Географски информациони системи (MGIS) е моделирана по онлајн Извршен МБА програми. Студентите кои ќе се запишат во степенот идеално би имале претходни ГИС предмети (ја зема најмалку еден ГИС текот на додипломски или постдипломски ниво) или се во моментов се вработени во позиција која бара употреба на ГИС или информации ГИС-базирани услуги (на пример, или ГИС професионални бараат поголема обука или некој кој мора да управуваат со ГИС работници или кој има потреба од информации од ГИС за вршење на неговата / нејзината работа). ... [-]

мајстори во напредни студии во лидерство на наставниците

Он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Степен Магистер по напредни студии во Наставник Лидерство (ASTL) е 30-кредитна час онлајн степен програма дизајнирана за да се подобри и да ги прошират своите постоечки знаења, вештини и подготовки, а понатамошниот развој на основните надлежности очекува од напредни едукатори. [+]

Програмата ASTL постдипломски Степен Магистер по напредни студии во Наставник Лидерство (ASTL) е 30-кредитна час онлајн степен програма дизајнирана за да се подобри и да ги прошират своите постоечки знаења, вештини и подготовки, а понатамошниот развој на основните надлежности очекува од напредни едукатори. На програмата ASTL степен подготвува дипломирани студенти со можност да покажат знаење, вештини и подготовки потребни за да и корисно за: Одговарајќи позитивно на училницата практики кои се подобри учењето на студентите. Критичко анализирање училница практики и соодветно да реагира на наодите. Артикулирање на образложение за одлуките во врска со професионална пракса, настава во училница и политики во училница / училиште и процедури. Да бидат информирани преку покривање на искуства и минатото и сегашноста за да се подобри наставни практики кои се подобри учењето на студентите. Да станат лидери промени за подобрување на нивните училишта. ... [-]

мајстори на наставни технологија

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 36 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Наставата технологија е растечка област во образованието, бизнисот и владата средини. Наставни технологија ги комбинира наставата Дизајн и технологија користи како алатка да се постигне наставни цели. Кариера во наставата технологија вклучуваат наставни дизајнери, мултимедија дизајнери, специјалист технологија, корпорации патики, и технологија поддршка меѓу другите. На оваа страница ќе најдете Заедничка програма на информации, како и информации за потенцијалните и тековните студенти. [+]

Наставата технологија е растечка област во образованието, бизнисот и владата средини. Наставни технологија ги комбинира наставата Дизајн и технологија користи како алатка да се постигне наставни цели. Кариера во наставата технологија вклучуваат наставни дизајнери, мултимедија дизајнери, специјалист технологија, корпорации патики, и технологија поддршка меѓу другите. На оваа страница ќе најдете Заедничка програма на информации, како и информации за потенцијалните и тековните студенти. ... [-]


мајстори на посебни образовни

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна Дел-студии 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 1 more

Програмата Магистер во Специјалниот образование е 30 кредитна час онлајн програма дизајнирана за да ги исполни стандардите за работа на Националниот совет за акредитација на наставниците (NCATE), Советот за исклучителни деца (ЦИК), автопат Наставник Проценка и поддршка Конзорциумот (INTASC ), како и системи за оценка на наставници (Тес). [+]

МБ дефектологија / ШПЕД Одобрување Програмата Магистер во Специјалниот образование е 30 кредитна час онлајн програма дизајнирана за да ги исполни стандардите за работа на Националниот совет за акредитација на наставниците (NCATE), Советот за исклучителни деца (ЦИК), автопат Наставник Проценка и поддршка Конзорциумот (INTASC ), како и системи за оценка на наставници (Тес).

Специјални образование флаер програма... [-]


Мајсторот на Сметководство (MSA)

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 30 часа September 2019 Соединети Американски Држави Conway + 2 more

Магистер UCA е на Сметководство (MAcc) степен обезбедува напредни, во-длабочината на обука во сметководство, бизнис, лидерство и за оние лица кои се вклучени во или кои бараат професионална кариера во сметководството. Поради непрекинатите промени во глобалната деловна средина, сметководители треба подлабоки и пошироки знаења од кога било досега. MAcc програма им помага да се обезбеди на студентот со вештини потребни за да се успее во брзо менување на бизнис средина. Програмата е сеопфатна и развива концептуално и технички сметководство на студентите надлежност, комуникациски вештини, истражување и аналитички способности и лидерски вештини. [+]

Развивање на сметководство преку стипендии, лидерство, комуникација и истражување. Магистер UCA е на Сметководство (MAcc) степен обезбедува напредни, во-длабочината на обука во сметководство, бизнис, лидерство и за оние лица кои се вклучени во или кои бараат професионална кариера во сметководството. Поради непрекинатите промени во глобалната деловна средина, сметководители треба подлабоки и пошироки знаења од кога било досега. MAcc програма им помага да се обезбеди на студентот со вештини потребни за да се успее во брзо менување на бизнис средина. Програмата е сеопфатна и развива концептуално и технички сметководство на студентите надлежност, комуникациски вештини, истражување и аналитички способности и лидерски вештини. ... [-]

Videos

Go Here. Go Anywhere.

Central Arkansas