University of Southern Maine School of Business

Introduction

Read the Official Description

Добредојдовте на Универзитетот на Јужна Мејн школа за бизнис! Ние сме посветени на развој на лидери на утрешнината и нудиме со врвен стапка академски програми во нашите две додипломски и постдипломски програми. И ние сме посветени да игра активна улога во развојот на економијата Мејн. УСМ на Школата за Бизнис е дом на Центарот за Претприемништво и мал бизнис, Центарот за бизнис и економски истражувања, Центар за развој на Мејн мал бизнис, и на Центарот за недвижности образование. Ние се силно вклучени во Мејн е бизнис заедницата и Горди во активната улога дека бизнис заедницата ја има во училиште. На Факултетот за бизнис на Универзитетот на Јужна Мејн е еден од најдобрите бизнис училишта во Нова Англија и само бизнис училиште во јужниот дел на Мејн акредитирани од страна на Меѓународниот. Професионални акредитација од AACSB International се бара од страна на бизнис училишта во светот, но не е постигнат од страна на само околу една третина од сите институции. Стандардите за акредитација AACSB бараат:

чувствувате факултет дека е посветена на настава, истражување и услуга на ригорозни и релевантна програма која основи на студентите во основите но, исто така, им дава флексибилност да се специјализираат во области кои ги интересира повеќето силна студент услуги за поддршка, вклучувајќи и висок квалитет на библиотеката, најнова технологија, како и познавања советува.

Нашата посветеност на квалитетот е особено евидентна во партнерствата кои постојат меѓу професор и студент. Во нашите училници, студентите ќе ги научат основите, најновите теории и најдобрите практики на управување. Сепак, традиционалната училница настава е само дел од процесот на образование на УСМ школа за бизнис. Што не прави посебни меѓу бизнис школи е начинот на кој ние се прошири тема партнерството со практичната примена на учење, преку практиканти, бизнис лидери гостин предавања во нашите училници, и, можеби најважно, тимови на студентите и факултетот работа со компании од целиот државата да им помогне во приближување на решенија за реалниот свет, често од клучно значење, бизнис прашања. Оваа комбинација на најновата теорија и практична примена може да објасни зошто толку многу од врвот на директори во регионот се дипломирани студенти на нашата програма.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Master of Science in Accounting

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години January 2019 Соединети Американски Држави Portland + 1 more

[+]

(Формулата е: [GPA x 200] + GMAT вкупен резултат.) Целосно примен студентите треба да имаат минимум GMAT резултат од 500. Кандидатите чија формула резултат падне под 1.100 или чиј GMAT е помал од 500, но кои покажуваат докази за исклучителни (а) перформанси во надворешни активности, или (б) креативност и лидерство, или (в) остварување во бизнисот и кои покажуваат отсуство на доказ за минато однесување што е некомпатибилно со образовната средина во УСМ, може да се одобри прием.... [-]