University of St. Francis

Introduction

Read the Official Description

Поголема размислување. Посветла цел.

USF Мисија

Како католички универзитет вкоренети во либерални уметности, ние сме добредојде заедница на ученици оспорени од страна на францискански вредности и charism, ангажирани во континуирано извршување на знаење, вера, мудроста и правдата, и постојано се сетат на традицијата која ја нагласува почит за создавање , сочувство и мир. Ние се стремиме за академски совршеност во сите програми, подготовка на жените и мажите да придонесе за светот преку услугата и лидерство.

пресвртници

2012

Машки крос-кантри тим победи национален шампионат

1986

Рекреативен центар изграден

1977

Прво Браун и злато ноќ

1976

Gordie Гилеспи ангажирал

1972

Проширување на USF Атлетика

1971

USF станува ко-ед

1970

Спојување со Луис колеџ

1969

Kerins име како прв претседател лежеше

1968

библиотека изградена

1966

Маријан сала изградена

1959

Свети Алберт Хол гради

1958

USF домаќин на првата Каритас

1955

Кула сала експанзија

1945

Студент радио започнува

1930

USF станува четиригодишен колеџ

1925

USF се отвора за да се постават на студентите

"На интермецо" почнува објавување

1922

Кула изградена сала

Клучни факти

Година на формирање: 1920
Видот на училиште: универзитет, приватни (непрофитни)
Програми: Четири години додипломски, постдипломски училиште
Верска припадност: Римокатоличката црква (францискански Ред)
запишување кампусот: 3.762 студенти
факултет сооднос:: Студентски 11: 1
Со полно работно време факултет членови: 103
* Просечна Новак дипломирање На стапката (2006-2008): 56,4%
Националниот просек: 59%
* Просечна Новак задржување стапка (2011-2013): 79.8%
Националниот просек: 79%
** Просек Трансфер дипломирање На стапката (2006-07 до 2008-09): 73%
** Просек Трансфер задржување стапка (2010-11 до 2012-13): 84%
** Просек Додипломски дипломирање На стапката (2006-07 до 2008-09): 77%
** Просек Додипломски задржување стапка (2010-11 до 2012-13): 84%
  • Новак мери со падот групи (на пример, F06-F07-F08 за дипломирање и задржување).

** Други групи се мери со Академска година група (на пример, AY0607-AY0708-AY0809 за дипломирање и задржување).

Запишување

На кампусот Запишување: 1668

Додипломски полно работно време: 1.316
Додипломски со скратено работно време: 65
Дипломирани студенти: 287

Off-кампусот Запишување: 2094

Возрасни Додипломски: 373
Дипломирани студенти: 1.721

Вкупниот број запишани студенти: 3762

Студент тело

Традиционалните студентите на додипломски студии

Католичката: 53%
Машко: 34% / Женски: 64%
На жителите од кампусот: 26%

Кампусот животна средина

Студии врз за студентски Големина: 34 акри
Сити училиште е со седиште во: Joliet, Илиноис
Најблискиот голем град: Чикаго - 35 милји
This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Health MSc » Гледа курс » Гледа Bachelor » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во образованието (наставник лидер концентрација)

Студии врз за студентски град Целосна 5 семестри September 2019 Соединети Американски Држави Joliet

Степенот доведува до прифаќање Наставник Лидер. Таа е наменета за наставниците кои сакаат да биде лидер на училиште освен директорот или помошник-директорот, како оддел столици, програмата лидери, специјалист програма, и други. [+]

Програмата се состои од 30 кредит часови и може да биде завршен во пет (5) семестри. Предмети се понудени во група поставка. Постои еден семестар практикум со поддршка на соработник администратор и Факултетот Супервизор. Не е потребно време за ослободување на наставниците.

Степенот доведува до прифаќање Наставник Лидер. Таа е наменета за наставниците кои сакаат да биде лидер на училиште освен директорот или помошник-директорот, како оддел столици, програмата лидери, специјалист програма, и други.... [-]


Master

Мајстор за социјална работа (КЦО)

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 1 - 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Joliet + 1 more

комунален цврст отпад програма USF е дизајниран за работа професионалци, затоа што нуди удобен класи петок / сабота. Полно работно време на следење на наставата во петок и сабота може да се очекува да се заврши степен во две години или четири семестри. Однапред стои ученици (оние со BSW од акредитирана програма) треба да се предвиди една академска година за завршување. Вонредните студенти се добредојдени. [+]

Сега, повеќе од кога било, на Мајстор за социјална работа (КЦО) е од клучно значење за професионален успех во областа на социјалната работа. Оние кои заработуваат диплома цврстиот комунален отпад се зголеми професионална компетентност и задоволство од работата, како и можности за напредување во кариерата. На полето што се покажа зголемена побарувачка за лица со степен на цврстиот комунален отпад, што го прави задолжително!... [-]