University of Texas Arlington

Introduction

Read the Official Description

Ние сме Маверикс

Едукативен лидер во срцето на просперитетниот регион Северна Тексас, Универзитетот во Тексас во Арлингтон, ги негува умовите во средина која ги вреднува совршеност, генијалност и разновидност. УТА е посветена на производство на доживотно учење и критички мислители на нашиот регион и побарувачката на нацијата.


Универзитет за разлики

УТА е растечка истражувачка активност "Карнеги истражувач-1" која е посветена на откривање на живот, иновативна настава и грижа за ангажманот на заедницата.

Извонредност и достигнување изобилува на Универзитетот во Тексас во Арлингтон. Нашите високо рангирани академски програми ги привлекуваат најдобрите и најсветли научници од целиот свет, а нашите факултети и студенти доследно добиваат национално и меѓународно признание за нивните достигнувања. Широката и длабочината на овие признанија го истакнуваат статусот на УТА како најистакнат место за интелектуална определба и двигател на позитивни промени.


Универзитетски рангови

 • УТА беше награден со Р-1: докторски универзитети - највисока истражувачка активност назначена од Карнеги Класификацијата на институциите за високо образование, дефинитивна листа за врвни докторски истражувачки универзитети во САД. Ова го става Универзитетот во елитна група од 115 институции, вклучувајќи ги Харвард, МИТ и Џон Хопкинс.
 • US News
 • US News
 • Според "Военни тајмс", УТА е рангирана број 12 на листата "Најдобри за ветеринари", 2018 година, највисока од секој четиригодишен универзитет во Тексас.
 • УТА е рангирана како број 9 како "воен пријателски" универзитет за 2018 година од страна на Victory Media, која ги оценува високообразовните институции за изложување на водечки практики во регрутирањето и поддршката на пост-воените ученици.
 • Универзитетот скокна 16 места на национално ниво и три места на глобално ниво во 2018-19 Центарот за светски универзитетски рангови. УТА е рангирана 150. на национално ниво и 558. во светот.
 • Принстонскиот преглед го нарече УТА како еден од "Најдоброто од Западот" во своите најдобри збирки од 2019 година по Регионот по региони.
 • Различни: Прашањата во високото образование го рангираат УТА меѓу најдобрите универзитети во земјата за доделување дипломи за учениците од малцинствата. За 2017 година, УТА беше број 1 во Тексас за дипломирани и магистерски дипломи доделени на афроамерикански студенти, број 1 во Северен Тексас и број 12 во земјата за магистрални дипломи доделени на шпанска дипломиран студенти, број 1 во Северна Тексас и бр. 18 во земјата за дипломирани дипломи доделени на шпанска студенти, бр. 1 во Северна Тексас и број 2 во Тексас за степени на магистерски дипломи доделени на сите малцински студенти и број 21 во земјата за диплома и магистерски дипломи доделени сите малцински студенти.
 • Факултет Фактички рангиран УТА во првите 15 отсто од американските колеџи и универзитети за ветераните. Рангирањето се базира на образовни резултати за ветераните, активните воени ученици и нивните семејства.
 • Воено напредно образование
 • Списанието Winds of Change го нарече УТА на својата 2017-18 листа од првите 200 училишта за студенти од Индијанците кои ги следат стемските степени, трета година по ред е признаена.
 • УТА е број 9 на Велика Британија вредна колеџи "2017-18 рангирање на" 50 Најдобри колеџи за образование за возрасни. "
 • Форбс го рангираше УТА бр 191 на својата 2018 листа за најдобра вредност.
 • УТА беше прогласена за една од "Најдобрите училишта за Латиноа" од списанието Латино Лидерс.
 • Извештајот од Институтот Брукингс го рангира Универзитетот во Тексас во Арлингтон меѓу највисоките државни универзитети во државата за да обезбеди квалитетно високо образование за студентите од сите нивоа на приходи.
 • Здружението за жени по математика го одликуваше УМС студентското поглавје од 2017 година со својата инаугуративна национална награда за прибирање финансиски средства и одржливост.
 • Во 2018 година УТА беше прогласен за еден од најдобрите онлајн колеџи за нетрадиционални студенти од OnlineColleges.com. Дојде во број 8 на листата.
 • УТА беше рангирана меѓу највисоките "Кул училишта" во 2017 година од страна на Сиера, националното списание на Сиера клуб. Сиера годишно ги оценува училиштата на широк спектар на индикатори за одржливост, вклучувајќи транспорт, отстранување на отпад, енергија, храна и иновации во кампусот.
 • Американското здружение на инженерите за градежни инженери од областа на инженерството на градежништвото го одликуваше ASCE Додипломското студентско поглавје на УТА како нејзино додипломско поглавје од годината во 2017 година.
 • Шпанската мрежа списание го рангираше УТА меѓу најдоброто од најдобрите училишта во 2017 година.
 • УТА беше назначен за камп за ангажирање на Carnegie заедницата 2010-2020 од страна на Фондацијата Карнеги за унапредување на наставата за служба за заедницата и јавниот училишен систем.
 • Преглед на Принстон го вклучи УТА на својата листа на "Најдобри 381 колеџи: издание на 2017".
 • ValueColleges.com го рангираше UTA меѓу првите 50 најдобри дипломски училишта за 2017 година. Оценувачите изјавија дека локацијата на UTA им дава на студентите пристап до еден од водечките економски центри во земјата.
 • Центарот за светски универзитетски рангови го постави УТА на број 166 во Соединетите Американски Држави на својата 2017 листа. Ова е зголемување од број 175 во 2016 година, број 185 во 2015 и број 196 во 2014 година.
 • УТА се најде на 36-тото место во "Столб за животна средина" на Волстрит џурнал / Тајмс Високообразовен колеџ Пласман 2017. Столбот ја разгледува составата на студентското тело во секој кампус, помагајќи им на учениците да разберат дали ќе се најдат во различни, и инклузивна средина, додека тие се на колеџ.
 • УТА беше рангирана на првото место во Тексас и број 49 во државата на листата на 2017 на Вашингтон Месец на најдобрите четиригодишни колеџи за возрасни во САД. Списанието избра колеџи врз основа на податоците од Анкетата на Интегрираниот образовен систем за податоци на образованието на Универзитетот и нивната базата на податоци за колеџот.
 • ValueColleges.com го рангираше УТА бр. 42 на својата листа на Најдобра вредност онлајн Додипломски училишта од 2017 година.
 • Тајмс високото образование рангирана UTA број 126 на својата листа на најдобрите универзитети во САД за 2018 година.
 • УТА е рангирана на 141 место во САД
 • US News
 • УТА е една од само 63 институции на национално ниво именувана за Phi Theta Kappa 2017 трансфер честа рол, која признава совршеност во заедницата трансфер колеџ Pathways .
 • УТА беше рангирана на број 8 во BestColleges.com Најдобрите онлајн колеџи во Тексас.

Државен камп во срцето на Северна Тексас

Со поголем број жители на кампусот, УТА стана универзитет за прв избор за студенти кои бараат визуелно искуство во колеџот. Нашите студенти учествуваат во робустен чекор на ко-наставни активности кои ги подготвуваат да станат следната генерација лидери.

Објекти

Повеќе ресурси. Помалку конкуренција.

Имаме некои од најневеројатните средини за учење во системот на Универзитетот во Тексас. И учениците кои доаѓаат овде наскоро сфаќаат дека всушност имаат пристап до сето тоа. Од уметниците кои ја прикажуваат својата работа во Галерија на UTA на идните медицински сестри кои реагираат на итни случаи во нашата Smart Hospital, нашите студенти добиваат шанса да работат во простори кои ја замаглуваат линијата меѓу светот во којшто учат и оној со кој ќе помогнат во облик .


Нашите алумни прават историја

Околу 65 отсто од 210.000 студенти на Универзитетот живеат во Северна Тексас и придонесуваат за нашето годишно економско влијание од 12,8 милијарди долари во регионот.


Нашето лидерство

Ние ги поврзуваме учениците со нивните кариери. Ние ги поттикнуваме нашите факултети да ги следат нивните интереси. И ние го снабдуваме светот со свежи идеи и утврден талент. Она што ги прави сите овие работи е можно е нашата силна централна организација која работи со ефикасност, јасност и интегритет.

This school offers programs in:
 • Англиски

Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа PhD »

Programs

This school also offers:

MSc

Магистер на науки во бизнис анализи

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Магистер на науки во Бизнис анализи е дизајниран да се подготват дипломците да се идентификуваат и имплементираат можности за стратешка употреба на бизнис анализи со акцент на бизнисот. Студентите се стекнат со знаења за широк спектар на дисциплини и функции во бизнисот, како и специјализирани знаења за бизнис аналитиката и нејзините придружни вештини. Интензивна програма која опфаќа деловна интелигенција, податоци за рударство, економетрија, маркетинг истражување, статистички техники ги подготвува студентите за кариера во областа на бизнис аналитиката. [+]

Магистер на науки во Бизнис анализи е дизајниран да се подготват дипломците да се идентификуваат и имплементираат можности за стратешка употреба на бизнис анализи со акцент на бизнисот. Студентите се стекнат со знаења за широк спектар на дисциплини и функции во бизнисот, како и специјализирани знаења за бизнис аналитиката и нејзините придружни вештини. Интензивна програма која опфаќа деловна интелигенција, податоци за рударство, економетрија, маркетинг истражување, статистички техники ги подготвува студентите за кариера во областа на бизнис аналитиката.... [-]


Магистер на науки во градежништвото

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Целта на програмата за постдипломски студии во градежништво е да ги подготви студентите за континуиран професионален и научен развој во согласност со нивните технички интереси. Студентите, со помош на факултет советник во нивната област на интерес, ги планираат своите програми за студирање во една од техничките области во градежништвото. [+]

Цел

Целта на програмата за постдипломски студии во градежништво е да ги подготви студентите за континуиран професионален и научен развој во согласност со нивните технички интереси. Студентите, со помош на факултет советник во нивната област на интерес, ги планираат своите програми за студирање во една од техничките области во градежништвото. Типични програмски и истражувачки области се:... [-]


Магистер на науки во електротехниката

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Предметите придонеси обезбеди на студентот со можност да се прошири и интензивира своето или нејзиното знаење во голем број области на електротехниката. Студентот, со помош на советник на факултет, може да планира програма во било кој од низа области на специјализација во електротехниката или од понудите на сродни оддели во науката и инженерството. [+]

Предметите придонеси обезбеди на студентот со можност да се прошири и интензивира своето или нејзиното знаење во голем број области на електротехниката. Студентот, со помош на советник на факултет, може да планира програма во било кој од низа области на специјализација во електротехниката или од понудите на сродни оддели во науката и инженерството.

Постдипломски студии и истражувања се нудат во областите на:... [-]


Магистер на науки во индустриско инженерство

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Програмата за индустриско инженерство е дизајнирана да им обезбеди на студентите основни познавања во повеќе области на индустриски инженеринг. Студентот може да продолжи со широка степен или тие можат да се специјализираат во одредена област како што се општата индустриска инженеринг, производни системи, ергономијата / човечките фактори или напредните анализи / операции за истражување. [+]

На постдипломските програма во индустриски инженеринг е дизајниран за да обезбеди студентот со основни познавања во различни области на индустриски инженеринг и со можност да се нагласи во одредена област. Студентот кој го извршува магистратура може да се специјализира во било која област на индустриски инженеринг, како што се генералниот индустриски инженеринг, оперативните истражувања и применетата статистика, производните системи, логистиката, претпријатие системите, претпријатието управување и ергономијата.... [-]


Магистер на науки во информациони системи

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Целта на Магистер на науки во информациони системи е да обезбеди квалификувани студенти со двете општо познавање на бизнисот и стручно познавање на информациски системи. Студентите се изложени на теорија, истражување и практични апликации на бројни области на информациски системи. [+]

Кариерата во информациските системи може да биде возбудлива и предизвикувачка. IS е растечко поле со многу можности. Платите за ИС дипломирани студенти се повисоки од типични бизнис специјалност за двата диплома и магистерски степени.

Магистер на науки во информациони системи е дизајниран за да обезбеди дипломците со двете општо познавање на бизнисот и стручно знаење на информациски системи. Студентите се изложени на теорија, истражување и практични апликации на бројни области на информациски системи, вклучувајќи управување со информатички системи, системи за управување со бази на податоци, системи за анализа и дизајн и комуникација со податоци; и може да преземе изборни предмети во општите системи концепти, електронска трговија, бизнис анализи, формулација на проблеми, компјутерски науки, менаџмент науки, истражување и други сродни полиња. Програмата е дизајнирана да ги подготви студентите за информатички системи кариери во бизнисот и индустријата, како и во владини и непрофитни организации.Типичниот наставен план за програмата MSIS е:BSTAT 5325 Напредна статистикаINSY 5337 складирање на податоци и деловна интелигенцијаINSY 5339 Податоци за рударствоINSY 5376 Big Data или INSY 5377 Web Analytics или INSY 5378 Data ScienceINSY 5373 Проект за управувањеINSY 5375 Управување со информатички технологииизборни часови како што е одобрено од советник за додипломски студии **Програмата MSIS овозможува флексибилност во изборот на изборни предмети и темпото преку програмата. Сите курсеви се нудат во вечерните часови на главниот кампус во Арлингтон, Тексас.** За оние студенти со недоволно курсеви за ИТ, INSY 5309, INSY 5335 и INSY 5341 ќе бидат потребни како изборни предмети.Услови за приемПрием на МСП во информациските системи (MSIS) програма се... [-]

Магистер на науки во компјутерски инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Целта на постдипломските програми во компјутерско инженерство (CpE) е да го олесни континуираниот професионален и научен развој на студентот. Магистер на науки (MS) програма е дизајнирана да се прошири знаењето на студентот и да се нагласи одредена област на концентрација. [+]

Целта на постдипломските програми во компјутерско инженерство (CpE) е да го олесни континуираниот професионален и научен развој на студентот. Магистер на науки (MS) програма е дизајнирана да се прошири знаењето на студентот и да се нагласи одредена област на концентрација.

Типични области на концентрација вклучуваат:

Компјутерски системиИнтелигентни системиСофтверско инженерствоБаза на податоциКомуникацииНаставна програма... [-]

Магистер на науки во управување со инженеринг

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Инженеринг програма за управување е понуден како интердисциплинарна програма која ги интегрира инженеринг и бизнис концепти. Наставната програма подготвува искусен професионален инженер или научник за водечка улога во планирањето, развивањето и управувањето со технолошките ресурси на фирмите, вклучувајќи ги луѓето, технологијата и процесите. Дипломираните студенти стекнуваат разбирање за тоа како да ја користат техничката основа за да ги постигнат оперативните, стратешките и конкурентните цели на организацијата. [+]

Инженеринг програма за управување е понуден како интердисциплинарна програма која ги интегрира инженеринг и бизнис концепти. Наставната програма подготвува искусен професионален инженер или научник за водечка улога во планирањето, развивањето и управувањето со технолошките ресурси на фирмите, вклучувајќи ги луѓето, технологијата и процесите. Дипломираните студенти стекнуваат разбирање за тоа како да ја користат техничката основа за да ги постигнат оперативните, стратешките и конкурентните цели на организацијата. Оваа програма се нуди во партнерство со Колеџот за бизнис администрација.... [-]


Магистер на науки по компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

Целта на постдипломските програми по компјутерски науки (CS) е да го олесни континуираниот професионален и научен развој на студентот. Магистер на науки (MS) програма е дизајнирана да се прошири знаењето на студентот и да се нагласи одредена област на концентрација. [+]

Целта на постдипломските програми во Computer Sc (CS) е да го олесни континуираниот професионален и научен развој на студентот. Магистер на науки (MS) програма е дизајнирана да се прошири знаењето на студентот и да се нагласи одредена област на концентрација.

Типични области на концентрација вклучуваат:

Компјутерски системиИнтелигентни системиСофтверско инженерствоБаза на податоциКомуникацииНаставна програма... [-]

Магистер по Машински факултет

Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 1 more

На постдипломските програма обезбедува можности за професионален развој во такви форми како: наставни курсеви за подобрување на техничката компетентност во областите на механички инженеринг пракса; обука преку различни искуства во дизајнот, развојот, истражувањето, експериментирањето и / или анализата во заеднички напори со факултет и врсници; специјализирани курсеви за студирање потребни за влез во кариера полиња во сојуз со механички инженеринг дисциплина; водени индивидуални студии под надзор на факултет; и поддршка на предмети за програми кои водат до кариера кои бараат интердисциплинарна компетентност. [+]

На постдипломските програма обезбедува можности за професионален развој во такви форми како: наставни курсеви за подобрување на техничката компетентност во областите на механички инженеринг пракса; обука преку различни искуства во дизајнот, развојот, истражувањето, експериментирањето и / или анализата во заеднички напори со факултет и врсници; специјализирани курсеви за студирање потребни за влез во кариера полиња во сојуз со механички инженеринг дисциплина; водени индивидуални студии под надзор на факултет; и поддршка на предмети за програми кои водат до кариера кои бараат интердисциплинарна компетентност.... [-]


Master

Мајстор за управување со градежништвото

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Arlington + 2 more

Мајсторот на градежен менаџмент степен е интердисциплинарна програма фокусирана на управување на градежни проекти. Тоа вклучува изборни предмети во архитектурата, бизнисот и управувањето. Степен овој мајстор е дизајниран главно за кандидати со додипломски студии по градежништво, но учениците со различни додипломски дисциплини можат да влезат во програмата со преземање на доделени курсеви за нивелирање. [+]

Мајсторот на градежен менаџмент степен е интердисциплинарна програма фокусирана на управување на градежни проекти. Тоа вклучува изборни предмети во архитектурата, бизнисот и управувањето. Степен овој мајстор е дизајниран главно за кандидати со додипломски студии по градежништво, но учениците со различни додипломски дисциплини можат да влезат во програмата со преземање на доделени курсеви за нивелирање.... [-]


Videos

Turn it up