University of Virginia Darden School of Business

Introduction

Read the Official Description

Универзитетот во Вирџинија Darden школа за бизнис http://www.darden.virginia.edu/web/Home/ На Универзитетот во Вирџинија Darden школа за бизнис е еден од водечките светски бизнис школи - рангиран образование искуство # 1 од страна на Economist (2012). Darden нуди три формати на своите МБА програма (МБА, МБА за раководители и Глобална МБА за раководители), како и на д-р и Извршниот образование програми. Darden обезбедува најдобрите светски искуства за управување со образованието, преку својот висок ангажирање на средина за учење, која се одликува со три клучни елементи:

На методот на случај во immerses студенти во реалниот живот бизнис ситуации опфаќа индустрии, земји и дисциплини и да ги развива во комплетен лидери кои се подготвени за ништо.

Darden е најдобро рангирани факултет - постојано е призната од страна на Принстон преглед и Фајненшл тајмс - е длабоко посветена на професионален и личен развој на учениците и директорите. Darden професори се создаде високо-енергетски, трансформирачко искуство во училницата и однапред иновативни размислување во бизнисот преку истражување.

На тесни-плете заедница, составена од студентите, факултет, вработени и алумни, е еден од најпознатите соработка во светот. Darden формираат дипломирани студенти на глобалната мрежа на повеќе од 14.000 и да останат поврзани со училиштето во текот на нивниот живот, давајќи назад преку волонтерство, филантропија и академици.

Darden е дипломиран бизнис училиште од Универзитетот во Вирџинија, која е основана во Шарлотсвил во 1819 година од страна на Томас Џеферсон, трет претседател на Соединетите Американски Држави и автор на Декларацијата за независност. Мисијата на Факултетот е да се подобри светот преку развивање и инспиративна одговорни лидери и со унапредување на знаењето.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа EMBA »

Programs

This school also offers: