Virginia International University

Introduction

Read the Official Description

За Вирџинија Меѓународниот универзитет VIU универзитетски непрофитна посветена на поставување на нови стандарди во високото образование. Преку нашиот студент-центрирани пристап, ние настојуваме да се обезбедат повеќето позитивна средина за учење достапна насекаде. Нашите програми се структурирани да овозможуваат на студентите голема флексибилност во дизајнот и насоката на своите студии. Во исто време, секој студент е доделен личен ментор кој функционира како водич во текот селекција и кариера ориентација. VIU нуди школувањето стипендии за висок потенцијал на студентите, бидејќи ние веруваме дека добро образование треба да бидат достапни за сите, вклучувајќи ги и оние кои не ги имаат потребните средства да продолжи високото образование.

За да се задржи чекор со најновите случувања во технологијата и настава, нашата програма и материјали редовно се разгледани и ревидирани, и нашите инструктори добиваат дополнителна обука, како што е потребно. Како студенти во близина на проектот на нивните програми, VIU советници за кариера им помогне да се одржи во практиканти и други работа-студија позиции со локалните компании и организации.

Одредници во историјата на VIU

Од своето основање во 1998 година, Вирџинија Меѓународниот универзитет има направено значителен напредок во сложениот процес на создавање на нов универзитет. Подолу се некои од основоположниците на нашите институционални историјата:

Концептот за Вирџинија Меѓународниот универзитет беше развиена од страна на д-р Иса Сарач кој по истражување на неколку локации во САД, основана VIU во Ферфекс, Вирџинија, во август 1998 година. Државниот совет за високо образование за Вирџинија (SCHEV) овластен VIU за да започнете со Мајстор за бизнис администрација 23 декември 1998 година. SCHEV додели овластување да понуди серија на диплома и уверение програми на 9 август 1999 година. На 25 мај, 2000 година SCHEV даде VIU степен-доделување тело за МБА програма и подоцна таа година доби дозвола да започне бакалауреат програма по компјутерски науки и бизнис менаџмент. Магистер на науки во информациони системи започна на 24 април, 2003 година. Вирџинија Меѓународниот универзитет одржа својата прва почетокот на 4 мај 2006 година со 20 дипломирани студенти во присуство на Земја клуб во Fairfax Каунти. Советот за акредитација за независни колеџи и училишта (ACICS), со националните акредитирање агенција доби акредитација на Вирџинија Меѓународниот Универзитетот во пролетта на 2008 година (15-ти април). Заедничкиот комитет за Резолуцијата куќа Генералното собрание на Вирџинија презентираше универзитет со буквата "пофалби Вирџинија Меѓународниот универзитет, по повод на акредитацијата и 10 години", на 23 април 2008 година.

Мисија

Мисијата Вирџинија Меѓународниот Универзитетот е да ги едуцира студентите од целиот свет преку високо квалификувани, подеднакво различни факултет и кадар, а стреми да обезбеди академски програми на ниво на постдипломски, додипломски, и потврда дека поттикнуваат на интелектуална љубопитност, критичко размислување, и креативност Итно се потребни во глобалната заедница и со посветеност на обезбедување на студентите со знаење, за да се постигне квалитет во истражување, стипендија, и креативни потфати.

Цели VIU учење

По дипломирањето од Меѓународниот Универзитет Вирџинија, студентите ќе бидат способни да:

Размислува критички и креативно Ефективно да комуницираат во говорот и записот Покажат експертиза преку научна дисциплина, и се разбере дека дисциплината во однос на поголем свет Работат продуктивно, како поединци и групи во Ги користат своите знаења и вештини за да направат позитивен придонес на општеството Користете причина да се донесуваат одлуки врз основа на разбирање на етиката, на почитување на различностите, и свест за прашања поврзани со одржливоста Вклучат во доживотното учење Изложат професионален интегритет, лидерство, и ефективни вештини за соработка

ФИЛОЗОФИЈА

Како заедница на студентите, вработените, и факултетот составен од различни национални, културни и социјални средини, VIU има за цел подобрување на животната средина во кои слободата на мислата и различни толкувања на човечки искуства се негува. Тоа е нашата надеж и очекување дека секој член на Универзитетот ќе се развие поголема свест за, и одговор на, другите членови, како и на оние кои се надвор од наша кампусот кои се помалку привилегирани. Во исполнувањето на оваа мисија, Универзитетот ќе бараат ефикасно користење на сите расположливи ресурси за да се обезбеди највисок квалитет на услуги на своите студенти, факултетот, и на персоналот. Крајната цел на VIU е не помалку отколку да дипломираат научници од морални, интелектуални и професионални вештини кои не само што ќе се направи подобар живот за себе и за своите семејства, но кој ќе ја доведе до подобар свет за сите.

Со цел да ја продолжат мисијата и филозофија на универзитетот, VIU е посветена на следните цели:

За регрутирање и задржување извонредна и разновидна факултет и кадар за поддршка на наставата, истражувања, и мисијата на служба на Универзитетот За да го подигнете средина за учење на Универзитетот, со цел да се привлечат и задржат одлични студенти од целиот свет, како и од САД Да им понуди на искуства за учење надвор од училницата кои ги подобрат традиционална настава и да се подготват студентите за глобалната работна сила Да понуди програма до-to-date што е релевантно, обезбедување на секој студент има следниве надлежности: да размислуваат критички, аналитички да размислува, да се решат проблемите, реално, и да се комуницира јасно Да се ​​обиде да обезбеди успешна опции вработување поставеност за студенти

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Види магистерски студии » Гледа Online курс » Гледа Graduate Certificates » Гледа Certificates » Гледа BScs » Гледа MBA »

Programs

This school also offers:

MA

мајстор на уметноста во TESOL

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна 4 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Мајстор на уметноста во TESOL (м-р во TESOL) Програмата ги подготвува идните дипломирани студенти за светот на работа како јазик настава специјалисти во областа на наставата по англиски јазик. Дипломирани студенти на програмата за истражување, се квалификувани да работат во голем број на образовни средини и во САД и во странство. [+]

Дали сте секогаш сонував за истражување и доживува другите култури и земји? Дали сакате да патуваат да учат англиски јазик во САД или во целиот свет? Дали сакате да се биде успешен и да се направи вашите соништа реалност?

На Мајстор на уметноста во TESOL (м-р во TESOL) програма ги подготвува идните дипломирани студенти за светот на работа како јазик настава специјалисти во областа на наставата по англиски јазик. Дипломирани студенти на програмата за истражување, се квалификувани да работат во голем број на образовни средини и во САД и во странство.... [-]


MSc

Магистер на науки во информатичката технологија

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Магистер на науки во информатичка технологија (МИТ) ги подготвува студентите за лидерски улоги во ИТ индустријата. Програмата обезбедува знаења и вештини низ целиот спектар на теми во индустријата - системи и инженерство, за донесување одлуки за ИТ, етика и право, компјутерски мрежи, бази на податоци технологии, ИТ управување и стратегија, Веб развој, како и информации за осигурување. [+]

На Магистер на науки во информатичка технологија (МИТ) Програмата ги подготвува студентите за лидерски улоги во ИТ индустријата. Програмата обезбедува знаења и вештини низ целиот спектар на теми во индустријата - системи и инженерство, за донесување одлуки за ИТ, етика и право, компјутерски мрежи, бази на податоци технологии, ИТ управување и стратегија, Веб развој, како и информации за осигурување.... [-]


Магистер на науки во информатичките системи за управување

Студии врз за студентски град Целосна 4 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Магистер на науки во информатичките системи за управување (MISM) е дизајниран за да одговори на итните потреби на вработување на менаџери во областа на информатичките системи во однос на сета вештина на менаџери на информациски системи. Дипломираните студенти ќе бидат способни да управуваат со во-куќа и outsources развој на информациски системи и врши ефикасно како производител и потрошувач на информациски системи услуги. [+]

На Магистер на науки во Менаџмент информациони системи (MISM) е дизајнирана да одговори на итните потреби на вработување на менаџери во областа на информатичките системи во однос на сета вештина на менаџери на информациски системи. Дипломираните студенти ќе бидат способни да управуваат со во-куќа и outsources развој на информациски системи и врши ефикасно како производител и потрошувач на информациски системи услуги. Програма дипломирани студенти ќе ја покажат професионални компетенции кои ќе им прават вредни соработници во крос-функционални тимови кои ќе се во можност да ги задржат своите вештини свежо како индустрија се развива и со јасно разбирање на нивната улога како одговорни професионалци во комплексен бизнис, политика, и социјален контекст . Програма дипломирани студенти ќе бидат одговорни и етички професионалци кои се разбере економски, организациони, политика и социјалните димензии на нивната работа во оваа динамична и комплексна област.... [-]


Магистер на науки во информациони системи

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Fairfax + 2 more

Магистер на науки во информациони системи (MIS) е дизајниран да ги подготви студентите за работа во информациските системи и сродни полиња. Наставната програма е фокусирана на стекнување на подобро разбирање на употребата на информатичките системи за подобрување на бизнис процесите и процесот на донесување одлуки поврзани со нив. [+]

На Магистер на науки во информациони системи (MIS) е дизајниран да ги подготви студентите за работа во информатичките системи и сродни полиња. Наставната програма е фокусирана на стекнување на подобро разбирање на употребата на информатичките системи за подобрување на бизнис процесите и процесот на донесување одлуки поврзани со нив. Бизнис теорија се спојува со информациски системи теорија за да се подготви држави за успех во јавниот и приватниот бизнис средини. Практични апликации, се потенцира во текот на наставната програма.... [-]


Магистер на науки во компјутерски науки

Студии врз за студентски град Целосна 2 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Магистер на науки во компјутерски науки програма (MCS) е дизајниран да се жали на широк спектар на поединци. Програмата салда на теоријата со практиката, нуди широк збир на традиционални и state-of-the-art курсеви, и обезбедува потребната флексибилност да се приспособат на студентите со различни потекла, вклучувајќи компјутерски професионалци кои сакаат да ги прошират своите разбирање на компјутерски науки, како и како поединци чии додипломски степени не се компјутерски науки, но кои сакаат да ги прошират своите знаења во компјутери. Програмата исто така обезбедува позадина неопходно да се продолжи со студии по компјутерски науки на докторски ниво. [+]

На Магистер на науки во компјутерски науки (MCS) Програмата е дизајнирана за да се жалите до широк спектар на поединци. Програмата салда на теоријата со практиката, нуди широк збир на традиционални и state-of-the-art курсеви, и обезбедува потребната флексибилност да се приспособат на студентите со различни потекла, вклучувајќи компјутерски професионалци кои сакаат да ги прошират своите разбирање на компјутерски науки, како и како поединци чии додипломски степени не се компјутерски науки, но кои сакаат да ги прошират своите знаења во компјутери. Програмата исто така обезбедува позадина неопходно да се продолжи со студии по компјутерски науки на докторски ниво.... [-]


Магистер на науки во меѓународните односи

Он-лајн студии Студии врз за студентски град Целосна Дел-студии 2 години September 2019 Соединети Американски Држави Fairfax + 2 more

Во повеќе меѓусебно зависен свет, тоа е важно за професионалци да имаат разбирање на комплексните прашања кои одат надвор од нашите граници. Магистер на науки во меѓународните односи Вирџинија Меѓународниот универзитет е дипломиран ниво што студентите рацете со алатки за да се разбере не само последиците од глобалните прашања во денешниот свет, но да работат во динамична и брза професионална средина. [+]

Магистер на науки по меѓународни односи Во повеќе меѓусебно зависен свет, тоа е важно за професионалци да имаат разбирање на комплексните прашања кои одат надвор од нашите граници. Магистер на науки во меѓународните односи Вирџинија Меѓународниот универзитет е дипломиран ниво што студентите рацете со алатки за да се разбере не само последиците од глобалните прашања во денешниот свет, но да работат во динамична и брза професионална средина. ... [-]

Магистер на науки во софтверското инженерство

Студии врз за студентски град Целосна August 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Магистер на науки во Софтверско инженерство (МБ) подготвува студентите да станат софтверски инженеринг професионалци. Дипломирани студенти се подготвени за решавање на глобалната потреба за професионалци, кои се применуваат компјутерски науки, инженерство и математички принципи за дизајн, развој, тестирање и одржување на софтвер. [+]

На Магистер на науки во Софтверско инженерство (МБ) Програмата ги подготвува студентите да станат софтверски инженеринг професионалци. Дипломирани студенти се подготвени за решавање на глобалната потреба за професионалци, кои се применуваат компјутерски науки, инженерство и математички принципи за дизајн, развој, тестирање и одржување на софтвер. Јадрото на програмата се фокусира на градење на основа на вештини за критичко размислување на кој да се направи професионален пресуди. Оваа програма се базира на овие размислување вештини преку солидна разбирање на теоретските концепти, принципи и алатки заедно со покриеност на прашања и процеси основните развој на софтвер. Покриените теми вклучуваат: барања инженеринг, софтвер за дизајн и изградба, проверка, тестирање, одржување, подобрување на процесот на софтвер, управување со проекти, обезбедување на квалитет, итн Факултет со двете академски и индустриски средини, исто така, даваат практични перспективи. се истражени реалниот свет проблеми и можности со софтверски интензивни системи и методи за да се оцени, да се прифаќаат, и да ги искористат новите технологии се научи. Студентите на Магистер на науки во Софтверско инженерство програма, исто така, ќе работат тесно со другите софтвер професионалци, завршување применуваат, задачи и проекти во рамките на тимовите.... [-]


Магистер на науки во управување со проекти

Студии врз за студентски град Целосна September 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Управување со проекти вештини се применливи на поголем спектар на индустрии, вклучувајќи менаџмент консалтинг, градежништво и домување, индустрија, владини, информациони системи и управување, здравствената заштита и финансискиот сектор, организации, трговски, односи со јавноста, и многу повеќе. Магистер на науки во управување со проекти (MPM) програма нуди на студентите со техничка и ... [+]

Магистер на науки во управување со проекти

Управување со проекти вештини се применливи на поголем спектар на индустрии, вклучувајќи менаџмент консалтинг, градежништво и домување, индустрија, владини, информациони системи и управување, здравствената заштита и финансискиот сектор, организации, трговски, односи со јавноста, и многу повеќе. Магистер на науки во управување со проекти (MPM) програма обезбедува степен на студентите на техничките и оперативните способности потребни за да ексел во лидерски позиции како проект менаџери. Дипломираните студенти ќе бидат добро обучен во процесите на донесување одлуки, етика, комуникација, глобализацијата, како и аналитички рамки.... [-]


Master

господар на јавната администрација

Студии врз за студентски град Целосна 2 години August 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Мајстор за јавна администрација во Вирџинија Меѓународниот универзитет е дизајниран да ги подготви студентите за кариера во јавниот менаџмент или сродни фирми. Дипломирани студенти на МПА во VIU ќе бидат во можност да ги реши проблемите во индустријата поврзани со човечки ресурси, финансии, проект менаџмент и лидерство. [+]

На Мајстор за јавна администрација во Вирџинија Меѓународниот универзитет е дизајниран да ги подготви студентите за кариера во јавниот менаџмент или сродни фирми. Дипломирани студенти на МПА во VIU ќе бидат во можност да ги реши проблемите во индустријата поврзани со човечки ресурси, финансии, проект менаџмент и лидерство. Студентите ќе научат да го надгледува разновидна работна сила и заедницата во јавниот, приватниот и непрофитни структури. Студентите ќе научат да управуваат со мешавина од двете локални и регионални потреби, со цел да се постигнат најдобри резултати во рамките на една повеќеслојна низа на владини регулативи и политичкиот процес.... [-]


Мајсторот на образованието

Комбинирани студии: во студентски град и он-лајн студии Целосна August 2019 Соединети Американски Држави Fairfax

Мајстор за образование во Вирџинија Меѓународниот универзитет е дизајниран да ги подготви идните едукатори за главни улоги во разни образовни и поврзани со образованието поставувања со опремување на нив со знаења, вештини и експертиза потребни за да напреднат во низа на позиции поврзани со образованието. Мајстор за образование (M.Ed.) VIU ќе им овозможи на професионални едукатори на работа во културно разновидна и технолошки средини ангажиран од страна на зајакнување на студентите да се решаваат проблемите, критички мислители и научници. [+]

На Мајстор за образование во Вирџинија Меѓународниот универзитет е дизајниран да ги подготви идните едукатори за главни улоги во разни образовни и поврзани со образованието поставувања со опремување на нив со знаења, вештини и експертиза потребни за да напреднат во низа на позиции поврзани со образованието. Мајстор за образование (M.Ed.) VIU ќе им овозможи на професионални едукатори на работа во културно разновидна и технолошки средини ангажиран од страна на зајакнување на студентите да се решаваат проблемите, критички мислители и научници.... [-]