Wake Forest University - School of Business

Introduction

Read the Official Description

AACSB Accredited

Основана во 1834 година, Вејк Форест се базира приватна, coeducational колегиум универзитет во Винстон-Салем, Северна Каролина. Еден од водечките институции од ваков вид, Вејк Форест мешавини интимноста на либерални уметности колеџ со академската виталност на истражувачки универзитет. Во срцето на Вејк Форест е наставник-научник идеална. Професори се посветени на персоналните учење и да индивидуален развој на нивните ученици. Водени од мотото Про Humanitate (за човештвото), Вејк Форест е посветен на етички информирани образование во клима која вредности личен раст, заедница интеракција и индивидуални чест.

Развивање на целото лице

На Факултетот за бизнис, нашата мисија е да ја креира целото лице. Ние им помогне на бизнисите се создаде подобар свет преку развивање страсни, етички бизнис лидери кои добиваат резултати со интегритет, и мисла лидерството што е видливо и позитивно влијание врз практиката на бизнис.

Ве покануваме студентите кои сметаат дека остварување е дефинирано од страна на напорна работа, соработка и карактер да ни се придружат во правење на позитивни и трајно влијание врз благородна професија на бизнисот.

значајни резултати

Како резултат на нашата посветеност, Вејк Форест Школата за Бизнис е постојано рангирана меѓу најдобрите во светот од страна на големи ранг организации. нашето внимание на компетентност и карактер доведува до докажани резултати за дипломирани студенти, кои уживаат углед за завршување на строгоста на нашите топ-рангиран програми, како и доживотно предностите на силна мрежа. Нашите дипломирани студенти се постигне личен успех, а со кој се обврза на повисоки цели. Силната основни филозофии на нашите програми за бизнис произведува принципиелна лидери кои влијаат далеку од кампусот и на корпоративниот свет.

Wake Forest Reynolda кампус во Винстон-Салем

Закотвување регионот Пиемонт-Тријада на Северна Каролина, биланс на урбаните можност и природна убавина Винстон-Салем е постојано го има високи национални ознаки за квалитетот на животот. Со температури просек пријатен 69 степени, "Град на уметноста и иновации" е од витално значење центар на половина пат помеѓу источните плажи во Северна Каролина и западните планини. Винстон-Салем, дом на главниот кампус на Вејк Форест, е национално ниво е рангирана меѓу најдобрите места за да започне бизнис од страна на му се допаѓа на Форбс и пари списание, и Блумберг БизнисВик го вброија меѓу десетте најмногу "Забавно и евтино" градови во Соединети Држави.

скапоцен камен на круната на глобално ниво Reynolda е Фарел сала, Новиот дом на Универзитетот Вејк Форест школа за бизнис. $ 55 милиони, 130.000 квадратни нога објект отвори во есента на 2013 година, интегрирање на state-of-the-art технологија и флексибилни учење простори со август грузиски архитектура да ги инспирира удобно, рационализација соработка помеѓу факултетот и студенти.

Wake Forest Шарлот Центар

искуство Вејк Форест е премногу важна за да се ограничи на еден град. Нашиот втор кампус во најголемиот град во Северна Каролина, Шарлот, се протега бренд Вејк Форест и става студенти дури и поблиску до концентрација на моќ во светот на бизнисот. Една од главните финансиски центар со средства само втор во Њујорк, "Кралица на градот" служи како седиште за гиганти како што Банката на Америка и Велс Фарго, како и професионални спортски тимови како што се Каролина Пантери и на Шарлот Хорнетс.

Одговарајќи на тројно зголемување на нејзината вонредна населението МБА студент од 1995 година, универзитетот Вејк Форест преселија своите Шарлот кампусот на речиси 30.000 квадратни стапки на простор во 2012 година. Кои живеат во близина на некои од највлијателните претпријатија во градот, чекори подалеку од различни шопинг и јадење опции на горниот град Шарлот, оваа урбана кампусот обезбедува практична погодност и state-of-the-art услуги за зафатен работат професионалци запишани во нашите програми.

Универзитетот Вејк Форест е акредитирана од страна на:

Меѓународниот AACSB, Здружението за напредување колегиум училишта за бизнис, што претставува највисок стандард на достигнување за бизнис школи низ светот. Акредитирани институции ја потврдат својата посветеност на квалитетот и постојано подобрување, преку ригорозни и сеопфатна рецензија.

Јужна Здружение на колеџи и училишта на Комисијата за Колеџи, која е регионално тело за акредитација на степен-доделување институции за високо образование, кои служат како заеднички именител на заеднички вредности и практики помеѓу различните институции во јужната наведува дека наградата соработник, диплома , магистерски или докторски дипломи.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа MA » Гледа MSc » Гледа Part time MBAs »

Programs

This school also offers:


Магистер по менаџмент

Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци July 2019 Соединети Американски Држави Winston-Salem Charlotte + 1 more

Нашата 10-месечен Магистер на науки (м-р) во управување со програмата е специјално дизајниран за неодамнешните либерални уметности, науката и инженеринг дипломирани студенти кои сакаат да ексел лично и професионално во денешниот пазар. [+]

Стекнат конкурентска предност

Нашите 10 месеци Мајстор на уметноста (р) во управување со програмата е специјално дизајниран за неодамнешните либерални уметности, науката и инженеринг дипломирани студенти кои сакаат да ексел лично и професионално во денешниот пазар. Како еден од најиновативните програми во бизнис образование дипломиран, м-р програма се базира на вештини и знаење стекнато во вашиот додипломски студии ќе се подготвува за широк спектар на области и професии.... [-]


мајстор во сметководство

Студии врз за студентски град Целосна 2 - 3 семестри August 2019 Соединети Американски Држави Winston-Salem Charlotte + 1 more

Разбуди Магистер на науки во Сметководство (MSA) на Универзитетот шума е еден од најдобрите сметководствени програми во САД Со неспоредлив стапка КПД помине, ние сме на премиерот за регрутирање училиште за водечките фирми и историски 100% од нашите студенти се вработени во дипломирањето. [+]

Вашиот мајстори во областа на сметководството води до мерливи успех

Разбуди Магистер на науки на Универзитетот шума во Сметководство (MSA) е еден од главните сметководство програми во САД Со неспоредлив стапка КПД помине, ние сме на премиерот за регрутирање училиште за водечките фирми и историски 100% од нашите студенти се вработени во дипломирањето.

Две опции за да заработите вашиот MSA ... [-]

Магистер по бизнис анализи

Студии врз за студентски град Целосна 10 месеци July 2019 Соединети Американски Држави Winston-Salem Charlotte + 1 more

Во Wake Forest Магистер на науки во Бизнис анализи програма (MSBA), вие ќе научат напредни методологии за да се применуваат и анализатор на бизнис предизвици цела низа на функции и индустрија. Исто така, ќе научат јазикот на бизнис и како успешно да работат во тимови, додека ефективно комуницирање вашите резултати. [+]

Започнете ја вашата кариера во висока побарувачка областа на бизнис и анализатор

Можности во областа на бизнис анализатор да експлодира како големи организации имаат усвоено на податоци-управувано и технологија фокусирани на стратегии низ речиси секоја индустрија. Во Вејк Форест Магистер на науки во Бизнис анализи програма (MSBA), Ќе научат напредни методологии податоци да се применува низ функции кои се движат од финансии до маркетинг на операции и човечки ресурси. Ние ги развиваме решаваат проблемите кои можат да ги преземат податоците од увид на влијание, и да додадете вредност на секоја организација од еден ден.... [-]


Videos

Wake Forest School of Business

Contact

Wake Forest University School of Business

Адреса, линија 1 Wake Forest School of Business 1834 Wake Forest Road Building 60, Farrell Hall Wake Forest University
NC 27106 Winston-Salem, North Carolina, Соединети Американски Држави
Website https://business.wfu.edu/
Број на телефон +1 336-758-5422

Адреса, линија 1 Charlotte, North Carolina, Соединети Американски Држави
Број на телефон false