Welch College

Introduction

Read the Official Description

ЗА Велч Колеџот е во сопственост и управувани од страна на Националната асоцијација на слободната волја Баптисти и е управуван од страна на одборот на доверители избрани од тоа здружение. На колеџ, се согласува со верувања и практики утврдени со слободна волја Крстител Расправа на.

Националната асоцијација на слободната волја Баптисти основал колеџот како слободна волја Крстител Библијата колеџ во 1942 година. Одборот за образование на Националната асоцијација избра Нешвил како идеална локација за новата колеџ, централно лоцирана меѓу главните центри на denominational населението во Југоисточна Европа, Југозападна и Среден Запад.

Одборот за образование избрани Грузија мајчин Линтон В. Џонсон како прв претседател на колеџ, која ја извршуваше 34 години. Министерството за д-р Џонсон и неговата сопруга Рут беше еднина влијание во обликувањето на карактерот на колеџ, неговите спонзори на вероисповед, а неговата богословска изразување во дваесеттиот век. Под негово водство, на колеџ се пресели од младите Библијата училиште за сеопфатна, акредитирани Библијата колеџ, со голем број на нови згради и програми на студии.

На колеџ, купил една зграда на Richland Avenue во историскиот соседството Richland-Вест Енд, која подоцна стана позната како Дејвидсон сала. Осум студенти се собраа таму во 1942 година, се состои од оригиналниот студент тело. Оригиналниот факултет и кадар нумерирани четири, вклучувајќи и такви личности како Лаура Бел Бернард, JR Дејвидсон, и Хенри Мелвин. Првично две години институција, на колеџ додаде и трета година на студии во 1949 година и четврта година во 1950 година, и се доделува степени првата диплома на пет постари граѓани во 1951 година.

Во 2012 година на колеџ промени своето име во Велч Колеџот за да се означи неговиот развој во повеќе сеопфатна христијански колеџ. На колеџ, е именуван за Џон L Велч и неговата сопруга Марија. Велч беше водечка фигура во обединувањето на Источна и Западна слободна волја Крстител за утврдување на Националната асоцијација на слободната волја баптистите во 1935 година, ја служеше како прв модератор и секретар за образование на тоа здружение.

Во прилог на д-р LC JOHNSON, Велч Колеџот е предводена од страна на четворица претседатели LR Енис (1944-1947), д-р Чарлс А. Thigpen (1979-1990), д-р В Томас Мелоун (1990-2002), и д-р Џ Матеј Pinson (2002-денес). Денес се запишува на Колеџот за 315 студенти секоја година од околу 22 држави и неколку меѓународни земји.

кампусот живот Заедница - Ние сме подобро заедно Ова е возбудливо време да се биде Велч Колеџот во кои образованието се состои од повеќе од курсеви и учебници. Иако повеќето студенти ќе го напуштил семејството зад кога доаѓаат тука, тесно поврзано заедница на колеџ ќе им овозможи да се чувствуваат како дома. Факултет и персоналот се пријателски и достапни, како и бројни студентски организации, вклучувајќи различни групи министерство, здруженија, интрамурален активности, драмски и музички групи, и повеќе, им обезбеди на студентите многу можности да се развие значајни односи, која ќе трае цел живот.

На кампусот активности блок партија Блок партија е колеџ семејство пикник, која се одржува во петокот на втората недела од секоја есен семестар. Пикникот е проследено со кампусот клуб парадата, игри и забава.

брзање ноќ Раш ноќ се случи во петокот на третата недела од секоја есен семестар. Четири мажи клубови (APHA Chi Omega општество, Џон Банјан општество, Пи Гама Ши општество и Вилијам Џенингс Брајан општество), четири жени клубови (Кристина Росети општество, Елизабет Берет Браунинг општество, Луиза Меј Алкот општество и Шарлот Бронте општество) и Советот Патнички се натпреварува од почетокот на семестарот за членовите. Ноќта е исполнета со видео комедии создадена од клубовите кои се прави еден последен обид да ги убедат нови студенти да се приклучат на нивната организација. Настанот завршува во салата кога нови студенти се наоѓаат во средината на суд и дадени две минути на "треска" на одбраната на својот клуб. Секој студент се очекува да се приклучат на еден од клубовите на кои ќе биде член додека тие ги посетуваат Велч колеџ. Овие клубови помогне да им даде на секој човек чувство на општествена место, целта и поврзаност со нашиот кампус.

Филмскиот фестивал Велч Филмскиот фестивал Велч е годишен настан кој започна во 2008 година како средство за поттикнување на развојот и вреднување на videography како форма на уметност и алатка министерството. Фестивалот е отворен за учесници од црквата младински групи, најинтересните и членови на семејството на Велч колеџ. Наградите се доделуваат за најдобар филм, најдобра изведба, најдобар во технички способности, и други категории по избор на судиите. Кликнете на името на фестивалот погоре за повеќе информации.

JUNIOR / SENIOR Банкет Секоја година на помлади класа организира формална вечера и забава во чест на Високи класа. Се плаќа за да присуствуваат.

Служба на заедницата крв Дискови Два или три пати секоја година на нашиот факултет, вработени, и студент тело учествуваат во on-кампусот крв дискови. Црвениот крст испраќа мобилен тим на самото место за овие настани. Велч Колеџот има репутација во Нешвил, како еден од главните по глава на жител давање колеџ кампуси.

Супер Боул за грижа Секоја година, пред почетокот на Супер Боул, нашиот кампус клубови се натпреваруваат да се види кој може да се соберат најмногу лименки со храна. Во соработка со Супер Боул на грижи организацијата, тие потоа се донирани на втората жетва да бидат дистрибуирани на сиромашните семејства во нашата заедница.

проектот тиква Проектот тиква се одвива 31 октомври секоја година, освен ако денот е во недела. Како обраќање кон заедницата, студент телото е домаќин на мини карневал како алтернатива фестивал за сите деца кои можеби ќе сакаат да присуствуваат. Студии врз за студентски клубови работат на колибите. Стотици локалната црква млади и соседството деца и возрасни обично присуствуваат.

Духовна формирање Денови на молитва Една уникатна карактеристика на Велч Колеџот е административно тело, факултет, вработени, како и студентите кои издвојува други работи еден ден секој семестар да се моли. Додека ние се претвори нашите срца кон Бога повеќе од еднаш на еден семестар, ќе ги уживаат ден на молитва како време да се концентрираат на благословот на Господ и да побарате Неговата интервенција во нашите животи.

Гледаш на Полот Гледаш на Пол (SYATP) е годишен собир на Кристијан студентите од сите возрасти на јарбол пред своите локалното училиште за молитва, Светото Писмо читање, и химна пеење во текот на раните утрински часови пред започнувањето на училишната година. Овој настан се случува секоја четврта среда на септември.

студентски Будењата Вообичаено, на Студентскиот Совет ќе се планираат настани како што се предводени од студентите заживување услуги, периоди на молитва и пост, или концерти на молитвата да се заложи едни со други за поголема посветеност на Бог водечките и послушност кон Неговиот Збор.

Развој на лидерство обука за лидерство Жител соработници, членови на Студентскиот Совет, студент ментори, и SpirituaLife лидери дојде една недела рано да падне семестар за време на интензивен тренинг. Тие исто така имаат можност за рацете на примената на овие слуга лидер вештини, како тие им помогне на нови студенти во текот на Новак ориентација, оваа недела пред колеџ започнува. Четка-up обуки потоа да продолжи во текот на годината.

Тенеси Интеруниверзитетската државата законодавната (TISL) Велч Колеџот поддржува Тенеси Интеруниверзитетската државата законодавната (TISL) со испраќање на делегати од Студентскиот Совет нивниот годишен промислените седниците на законодавно кат од главниот град на државата. Нашата претставничка ја доби наградата "Најдобар сенатор" во падот на 2011 година.

Онлајн учење Добиеш диплома од било каде можат сериозно да размисли за дислоцирање на студии, како кампусот студент Велч Колеџот сте вие? Нема проблем! Велч Колеџот може да дојде до местото каде што се, се додека имаш добра интернет конекција.

Ова е добра програма за возрасни, кои се наоѓаат веќе се грижат за семејството, црквата, работа или кариера. Тие можат да работат за да стане поефективен црквата или бизнис работници, без да се прекине нивните тековни обврски.

Ако имате истата посветеност на верност, совршеност и услуги во сите работи, тогаш ние треба да зборуваме! Нашата програма е акредитирана, исто како и програма на кампусот. Верноста кон Божјото Слово во сите работи, во сите предмети, меѓу сите студенти и сите факултет. Тоа е Велч колеџ, на кампусот или на интернет.

This school offers programs in:
  • Англиски

Гледа Health Pre-Nurses » Гледа Online BScs » Гледа Online MSc » Гледа Associate of Science » Гледа Associate of Arts » Гледа BAs »

Videos

Welch College Is...

Hailee Mann's Welch College Story

Josh Chapman's Welch College Story

Claire Ryan's Welch College Story